Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Chirurgia naczyniowa

Chirurg naczyniowy

Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Chirurg naczyniowy

Masz opuchnięte nogi? Czujesz w nich kłucie, świąd lub mrowienie? To mogą być niestety objawy przewlekłej niewydolności żylnej. W przypadku, gdy obrzęk widać wieczorem, a kostki są spuchnięte bez względu na to, jak intensywny dzień masz za sobą, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że żyły w nogach są uszkodzone. Co powinno Cię skłonić do jak najszybszego kontaktu z chirurgiem naczyniowym? Przegrzana skóra, niekiedy koloru niebieskiego, tępy ból i uczucie napięcia – to najbardziej charakterystyczne objawy niewydolności żylnej. Nie czekaj tylko zgłoś się do Chirurga naczyniowego.

Chirurg naczyniowy przeprowadzając badanie USG żył i tętnic ma możliwość wykrycia takich chorób. Właśnie wspomniana przewlekła niewydolność żylna, a także zakrzepica żylna oraz zakrzepica w tętnicach. Ponadto ten rodzaj diagnostyki chorób układu naczyniowego daje możliwość sprawdzenia, w którym odcinku np. żyły jest problem. USG Doppler żył i tętnic jest badaniem bezbolesnym i można je powtarzać tak często, jak tylko zachodzi potrzeba. Co więcej, do badania tętnic i żył ultrasonografem nie trzeba się specjalnie przygotowywać.

Chirurgia naczyniowa w przewlekłej niewydolności żylnej

Sprawdź, jakie są objawy, z którymi powinieneś się zwrócić do chirurga naczyniowego? Przewlekła niewydolność żylna to zespół objawów, które są skutkiem poszerzenia naczyń żylnych oraz związanego z tym wzrostu ciśnienia żylnego. W przypadku niewydolności żylnej pojawiają się obrzęki wokół kostek, następnie bóle goleni, skurcze mięśni, uwidaczniają się też żylaki. Z czasem dochodzi również do twardnienia skóry oraz podskórnej tkanki tłuszczowej, pojawiają się też przebarwienia i stany zapalne skóry. Przyczyną przewlekłej niewydolności żylnej jest najczęściej tzw. refluks żylny, czyli cofanie się krwi w żyłach głębokich, co zdarza się po przebytej zakrzepicy żył głębokich w kończynach dolnych. Ponadto przyczyną przewlekłej niewydolności żył może być niedrożność żył, co również jest charakterystyczne dla pacjentów, którzy zmagali się z zakrzepicą żył głębokich. Poza tym, zaawansowane żylaki, ucisk na żyły biodrowe lub brak zastawek żylnych (wada wrodzona) również mogą być powodem przewlekłej niewydolność żylnej.

Chirurg naczyniowy, a leczenie żylaków

Osoby, które mają żylaki na nogach nawet we wczesnym stadium powinny się zwrócić po pomoc do chirurga naczyniowego. Wykonanie USG żył daje często możliwość wykrycia poważnej choroby zagrażającej życiu. Bez badania USG Doppler żył i tętnic zdiagnozowanie przewlekłej niewydolności żylnej, czy zakrzepicy żylnej lub tętniczej może być niemożliwe. Należy o tym pamiętać, ponieważ zakrzepica stanowi bardzo poważne zagrożenie dla życia – oderwany skrzep może doprowadzić do śmiertelnego zatoru, dlatego chirurg naczyniowy jest tą osobą do której powinieneś się zwrócić po pomoc, jak najszybciej.

Skąd się biorą żylaki?

Żylaki są skutkiem opisanej wyżej przewlekłej niewydolności żylnej. By krew prawidłowo płynęła w żyłach konieczna jest prawidłowa praca zastawek żylnych oraz prawidłowe ciśnienie żylne. Jeżeli zastawki nie pracują właściwie lub jeżeli ich nie ma (wada wrodzona), to wówczas krew zamiast płynąć w kierunku serca cofa się, zalegając w żyłach i rozciągając je – tak właśnie tworzą się żylaki na nogach. Okazuje się, że na żylaki zdecydowanie częściej narażone są kobiety, co jest związane głównie z przebytymi ciążami i przyjmowaniem leków antykoncepcyjnych. Wśród innych czynników osłabiających żyły, które dotyczą obu płci koniecznie należy wymienić: stojącą lub siedzącą pracę, brak aktywności ruchowej, otyłość, palenie papierosów oraz zakrzepicę żylną.

Chirurg naczyniowy o zakrzepicy żylnej i zakrzepicy tętniczej

Zakrzepica żylna oraz zakrzepica tętnicza to zdradliwe choroby. Często nie dają wyraźnych sygnałów, że z żyłami lub tętnicami dzieje się coś niedobrego – opowiada chirurg naczyniowy dr Alicja Siwko. Niekiedy ludzki organizm sam może poradzić sobie ze skrzepem, częściowo lub całkowicie go rozpuszczając. Wówczas chory nie odczuwa żadnych objawów schorzenia. Problem uwidacznia się wtedy, gdy skrzep jest przez dłuższy czas „przyklejony” do ściany naczynia, przez co może zwiększać swoje rozmiary, by ostatecznie doprowadzić do niedrożności żyły lub tętnicy.

Kolejna kwestia przy zakrzepicy jest taka, że nawet jeżeli dojdzie do zamknięcia danej żyły, to przepływ krwi mogą przejąć inne naczynia, co sprawia, że również choroba nie daje wyraźnych objawów. Ludzki organizm wyposażony jest w mechanizmy obronne, dzięki którym zatkana żyła może z czasem sama się odblokować, co umożliwi ponowny przepływ krwi. Niestety wspomniane mechanizmy obronne i samoregulacyjne w praktyce działają rzadko, co ma związek z faktem, że współczesny człowiek jest obciążony często różnego rodzaju schorzeniami, przez co organizm nie jest w stanie skupić się tylko na odblokowaniu zatkanej skrzepem żyły – dodaje chirurg naczyniowy.

Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym

Badanie dopplerowskie ultrasonografem

Często podejrzenie zakrzepicy żylnej wychodzi podczas przypadkowych badań, a jej potwierdzeniem jest wynik badania USG dopplerowskiego żył i tętnic kończyn dolnych. W momencie, gdy zakrzep jest w tętnicy, to z czasem okoliczne tkanki będą niedotlenione i pozbawione koniecznych substancji odżywczych, skutkiem czego może dojść do stanów, które zagrażają życiu, jak choćby udar niedokrwienny, ostre niedokrwienie kończyn dolnych, czy też ostry zespół wieńcowy, dlatego z badaniem dopplerowskim żył nie wolno zwlekać, tylko koniecznie należy szybko umówić się do chirurga naczyniowego.

Chirurg naczyniowy o objawach zakrzepicy żylnej

W przypadku zakrzepicy żylnej upośledzony jest odpływ krwi z kończyny, czego skutkiem jest obrzęk i zaczerwienienie nogi. Przeważnie zakrzepica żylna pojawia się w żyłach udowych i biodrowych – ocenia dr Alicja Siwko, chirurg naczyniowy i dodaje, że „typowymi objawami zakrzepicy żylnej kończyn dolnych są wspomniany już obrzęk oraz zaczerwienienie skóry, a także wzrost temperatury nogi. Zdarza się, że skóra w kończynie może przybrać niebieskawy kolor (zasinienie). Dość często pojawiają się też bóle w stopie, łydce lub dole podkolanowym. W skrajnych przypadkach kończyna może być zimna i blada, wówczas może się to skończyć nawet amputacją nogi. Warto wiedzieć, że w przypadku zakrzepicy żył biodrowych charakterystyczne jest rozszerzenie się żył w okolicy nadłonowej, ponieważ stanową one drogę krążenia obocznego do strony przeciwległej.”

Żylaki

Główne objawy zakrzepicy tętniczej

Do typowych objawów zakrzepicy tętniczej należą głównie dolegliwości bólowe i uczucie ucisku w klatce piersiowej, duszności, ból podczas chodzenia, przejściowe niedowłady, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, mówienia oraz zaburzenia świadomości. W przypadku wystąpienia wyżej wymienionych objawów należy bezwzględnie szybko udać się do chirurga naczyniowego, ponieważ jak już zostało wspomniane zakrzepica jest chorobą, która nieleczona może skończyć się nawet śmiercią.

Przyczyny zakrzepicy

Przyczyny zakrzepicy to przede wszystkim nadwaga, brak ruchu związany z prowadzonym trybem życia lub chorobami obłożnymi, czy unieruchomieniem w gipsie. Ponadto, chorobie sprzyja nałogowe palenie papierosów i zażywanie leków antykoncepcyjnych. Zdarza się również, że przyczyną zakrzepicy może być przebyta operacja lub ciąża. Na chorobę narażone są też głównie osoby starsze – ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej wzrasta z wiekiem.

Chirurg naczyniowy, a USG żył i tętnic

By zdiagnozować chorobę żył i tętnic konieczne będzie badanie ultrasonografem. W tym celu oczywiście należy zgłosić się do chirurga naczyniowego. USG żył i tętnic jest głównym sposobem diagnozowania przewlekłej niewydolności żył oraz zakrzepicy. Lekarz wykonujący badanie USG sprawdza żyły powierzchowne i głębokie, dzięki czemu jest w stanie stwierdzić, w którym odcinku żyły lub tętnicy jest problem – może nim być na przykład niesprawna zastawka żylna. USG Doppler żył i tętnic to także najlepszy sposób, by ocenić, czy w naczyniach nie znajdują się skrzepy blokujące przepływ krwi. Samo badanie USG żył i tętnic jest nieinwazyjne i bezbolesne.

Chirurg naczyniowy przykłada niewielką głowicę urządzenia do konkretnego miejsca i rozpoczyna monitorowanie pracy żył i tętnic. Sprawdza m.in. prawidłowość przepływu krwi, szerokość naczyń, pracę zastawek żylnych. W zależności od tego, które żyły i tętnice są przedmiotem badania USG dopplerowskiego lekarz prosi pacjenta o przyjęcie określonej pozycji – leżącej, stojącej lub siedzącej. Podczas badania pacjent jest proszony o głębokie oddychanie, jak również wstrzymywanie oddechu. Ponieważ USG żył i tętnic jest bezbolesne i nieinwazyjne pacjent nie powinien odczuwać podczas badania nawet dyskomfortu, jeżeli jednak jest inaczej to należy o tym powiadomić lekarza, który przeprowadza badanie.

Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move

Wskazania do badania USG Doppler żył i tętnic u chirurga naczyniowego

Nie wiesz, czy powinieneś umówić się na badanie? Sprawdź, co powinno Cię skłonić do wizyty u chirurga naczyniowego. Wskazaniem do badania są przede wszystkim:

  • miażdżyca w obrębie kończyn górnych, dolnych
  • uraz naczyń
  • dolegliwości bólowe kończyn
  • marznięcie kończyn
  • drętwienie
  • źle gojące się rany

Poza tym USG dopplerowskie tętnic wykonuje się u pacjentów po zabiegu rekonstrukcji naczyń albo wszczepieniu graftu. Badanie USG żył należy z kolei przeprowadzić w przypadku zaobserwowania takich objawów jak:

  • ból kończyn
  • obrzęki na kończynach
  • drętwienie i zaburzenia czucia w kończynach
  • żylaki

Ponadto, USG dopplerowskie żył chirurg naczyniowy przeprowadza przy podejrzeniu zakrzepicy żylnej. Jest to niezbędne badanie, które często ratuje zdrowie i życie pacjentów cierpiących na problemy naczyniowe.

Zapraszamy do kliniki Body Move na badanie usg doppler tętnic i żył, które przeprowadza u nas doświadczony chirurg naczyniowy na najnowocześniejszym sprzęcie diagnostycznym. Zwlekanie z badaniem USG Doppler w przypadku problemów z żyłami może mieć niestety tragiczne skutki, warto o tym pamiętać. Zapraszamy do naszego serwisu który w pełni poświęcony jest chorobom układu naczyniowego.

Warto przeczytać
Informacje: Chirurgia naczyniowa
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.