Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja kolana / Choroba Osgood-Schlattera

Choroba Osgood-Schlattera

Choroba Osgood-Schlattera to inaczej jałowa martwica guzowatości kości piszczeli. Jest to schorzenie, które dotyka wyłącznie młodych ludzi uprawiających sport, a konkretniej piłkę nożną i lekkoatletykę. Choroba może się rozwinąć u młodych ludzi, u których jeszcze nie doszło do zarośnięcia chrząstki wzrostowej, czyli do około 16-ego roku życia.

Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Przyczyny choroby Osgood-Schlattera

Choroba rozwija się w skutek intensywnych, systematycznych treningów, podczas których dochodzi do gwałtownych wyprostów wcześniej zgiętych kolan. Chorobie Osgood-Schlattera towarzyszą również zmiany degeneracyjne więzadła rzepki. Nie leczona kończy się długotrwałymi dolegliwościami bólowymi, jeżeli jednak trafi się do dobrego ortopedy, który opracuje skuteczną rehabilitację kolana, wówczas schorzenie jest w pełni wyleczalne.

Objawy, czyli jak rozpoznać chorobę

Wszelkie dolegliwości bólowe pojawiają się w górnej części podudzia, można je odczuć przy prostowaniu kolana, przy klękaniu, a w trakcie wysiłku fizycznego mogą być jeszcze intensywniejsze. Umawiając się na wizytę u ortopedy należy wykonać zdjęcie RTG kolana, które pomoże w diagnozie dolegliwości. Objawami wskazującymi na chorobę Osgood-Schlattera są:

  • guzowate zgrubienie poniżej kolana
  • zaczerwienie guzowatości piszczeli
  • obrzęk guzowatości piszczeli
  • wzmożone ocieplenie guzowatości piszczeli
  • bolesność przy ucisku

Choroba Osgood-Schlattera – ryzyko zachorowania

Zwiększone ryzyko zachorowania na tę chorobę warunkują poniższe czynniki:

  • Wiek i okres dojrzewania – na ogół występuje w okresach szybkiego wzrostu, zwykle w wieku od 10 do 15 lat u chłopców i od 8 do 13 lat u dziewcząt. Stan ten często zbiega się z gwałtownym wzrostem nastolatków w okresie dojrzewania.
  • Aktywność fizyczna – udział w czynnościach obejmujących powtarzające się obciążenie ścięgna rzepki, takich jak bieganie, skakanie i sporty takie jak piłka nożna czy koszykówka, może zwiększać ryzyko. Sportowcy, szczególnie ci uprawiający sport wymagający częstego biegania, skakania lub przysiadów, są bardziej podatni na rozwój schorzenia.
  • Płeć – choroba występuje częściej u chłopców niż u dziewcząt, co może być związane z różnicami w wzorcach wzrostu i poziomie aktywności fizycznej.
  • Czynniki biomechaniczne – zwiększone napięcie mięśnia czworogłowego, brak równowagi mięśniowej lub problemy z ustawieniem kończyn dolnych.
  • Czynniki genetyczne – istnieje genetyczna predyspozycja do tego schorzenia, ponieważ ma ona tendencję do występowania rodzinnego.
  • Złe praktyki rozgrzewki i rozciągania – nieodpowiednia rozgrzewka i rozciąganie przed podjęciem aktywności fizycznej może zwiększyć ryzyko.

Choroba Osgood-Schlattera – leczenie

Rehabilitacja kolana w tym konkretnym przypadku polega przede wszystkim na przerwie w uprawianiu sportu i ograniczeniu ruchu zginania w kolanie – najlepiej w tym wypadku sprawdzają się ortezy, czasem stosuje się również łuskę gipsową albo aparat ortopedyczny. Ortopeda może zapisać młodemu pacjentowi leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz zabiegi fizjoterapii. Najlepsze efekty przy chorobie Osgood-Schlattera daje terapia falą uderzeniową w połączeniu z laserem wysokoenergetycznym o mocy 15 W. Zabiegi działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i znacznie skracają czas rehabilitacji kolana.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Agata Baranowska
Agata Baranowska
Fizjoterapeutka
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Mikołaj Trześniewski
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Choroba Osgood-Schlattera
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.