Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja ręki / Zamrożony bark leczenie

Zamrożony bark leczenie

Odczuwasz przeszywający ból w obrębie barku, który nasila się w nocy? Wykonywanie codziennych czynności, jak czesanie włosów, czy prowadzenie samochodu sprawia Ci trudność ze względu na ograniczenie ruchów i dolegliwości bólowe? Możesz cierpieć na tzw. „zamrożony bark”.

Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Budowa stawu barkowego

Staw barkowy to staw kulowy, który umożliwia szeroki zakres ruchu. Składa się ona z:

  • Panewka – płytkie gniazdo w łopatce, w którym mieści się kulista głowa kości ramienia,
  • Kość ramienna – Kość ramienia, która tworzy kulę stawu kulowego,
  • Torebka stawowa – włóknista torebka otacza staw barkowy, składająca się z więzadeł i tkanki maziowej. Obejmuje i stabilizuje staw.
  • Maziówka – błona maziowa wyściela wnętrze torebki stawowej i wytwarza płyn maziowy, który smaruje staw i zmniejsza tarcie podczas ruchu.

Etapy zamrożonego barku

Zamrożony bark zazwyczaj przechodzi przez trzy etapy:

  • Etap bólu – odczuwany jest intensywny ból, szczególnie podczas ruchu. Ramię stopniowo staje się sztywniejsze.
  • Etap sztywności – ból może zacząć ustępować, ale sztywność i ograniczony zakres ruchu stają się bardziej zauważalne.
  • Etap rozmrażania – ramię zaczyna odzyskiwać pewien zakres ruchu, a objawy stopniowo ustępują. Ten etap może trwać od kilku miesięcy do lat.

To inaczej zrostowe zapalenie torebki stawowej stawu ramienno-łopatkowego. Jest to schorzenie, które nie ma nic wspólnego z niskimi temperaturami, a jedynie nawiązuje do braku możliwości wykonywania ruchów ręką w stawie barkowym. Jest to dolegliwość, z którą koniecznie należy udać się do ortopedy.

Zamrożony bark przyczyny

Przyczyny „zamrożonego barku” nie są do końca jasne. Niekiedy schorzenie pojawia się wtórnie w wyniku urazów, unieruchomienia albo też przebytych operacji w obrębie stawu barkowego. Zapalenie torebki stawowej, zapalenie ścięgien stożka rotatorów, zapalenie kaletki podbarkowej, jak również odkładanie złogów wapniowych w ścięgnach i kaletce podbarkowej oraz przyczyny hormonalne, autoimmunologiczne, specyficzna praca polegająca na powtarzających się określonych ruchach – to wszystko może prowadzić do „zamrożonego barku”.

Objawy zamrożonego barku

Jakie są objawy zamrożonego barku? Przede wszystkim silny, wręcz rwący ból najczęściej w przedniej i górnej części barku, nasilający się głównie w trakcie spoczynku. Ból może promieniować także do szyi lub ramienia. Zauważalne, bolesne ograniczenie wykonywanych czynności jak szczotkowanie włosów, kierowanie samochodem, czy sięganie po portfel do tylnej kieszeni spodni. Dolegliwościom mogą również towarzyszyć uczucie sztywności i tarcia podczas prób ruchu barkiem.

Zamrożony bark – leczenie

Ból i ograniczenie ruchomości w stawie ramiennym to zawsze powód do niepokoju, dlatego konieczna jest wizyta u ortopedy, który przeprowadzi wywiad z pacjentem, zrobi badanie fizykalne, a także USG chorego barku. Nie podjęcie fachowego leczenia może prowadzić do stałego ograniczenia sprawności całej obręczy barkowej. Zachowawcze metody leczenia zamrożonego barku ograniczają się do farmakoterapii oraz wielomiesięcznej rehabilitacji.

Najczęściej ortopeda przepisuje zabiegi fizykoterapeutyczne, których celem jest zmniejszenie bólu i stanu zapalnego w obrębie barku. Dobre rezultaty osiąga się w trakcie terapii falą uderzeniową, często przeprowadzaną w połączeniu z laserem wysokoenergetycznym.

W leczeniu zamrożonego barku z zabiegów fizykoterapeutycznych stosuje się także krioterapię, ultradźwięki, jonoforezę i pole magnetyczne. Ważną rolę odgrywa masaż chorego stawu oraz specjalnie dobrane ćwiczenia. Zamrożony bark można również okleić elastycznymi plastrami (kinesiotaping). By dobrać optymalne leczenie konieczna jest wizyta u ortopedy, który postawi diagnozę i rozpisze rehabilitację dostosowaną pod pacjenta.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Agata Baranowska
Agata Baranowska
Fizjoterapeutka
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Mikołaj Trześniewski
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Zamrożony bark leczenie
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.