Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Echo serca Warszawa

Echo serca Warszawa

Kardiologia
21 maja, 2021 r.
Echo serca Warszawa

Echokardiografia określana również jako USG serca bądź echo serca to rodzaj badania ultrasonograficznego, które pozwala na ocenę budowy i struktury serca, dużych naczyń krwionośnych oraz zobrazowanie przepływu krwi osoby badanej. Wykorzystuje do tego celu niesłyszalne dla ludzkiego ucha fale ultradźwiękowe, które odbijając się od badanych struktur, dają obraz ukazujący się na ekranie monitora w czasie rzeczywistym.

USG serca to obecnie jedno z podstawowych metod diagnostycznych wykorzystywanych w dzisiejszej kardiologii. W naszej placówce wykonywane jest ono przez specjalistę kardiologa, który bezpośrednio po zakończeniu badania, konsultuje uzyskane wyniki z pacjentem. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości określa on także dalsze kroki w postępowaniu zarówno diagnostycznym, jak i leczniczym.

Na czym polega USG serca?

Echo serca to bezpieczne i nieinwazyjne badanie zaliczane do diagnostyki obrazowej. Może być powtarzane wielokrotnie również w przypadku kobiet w ciąży i małych dzieci. Przy pomocy odpowiedniej głowicy ultrasonograficznej oceniana jest budowa i czynność zastawek serca, dokonywany jest pomiar objętości jam serca, przepływów pomiędzy nimi, a także grubości ich ścian oraz oceny ich kurczliwości. USG przyczynia się także do określenia prawidłowości funkcji skurczowej lewej komory serca, wykrycia zmian patologicznych takich jak chociażby guzy serca oraz do detekcji ewentualnej obecności płynu w worku osierdziowym.

Wykorzystując fale ultradźwiękowe, lekarz jest w stanie zaobserwować również przepływ krwi w obrębie serca i dużych naczyń krwionośnych.

USG Serca Warszawa

Wskazania do wykonania echa serca

Wskazaniem do wykonania badania USG są wszelkie zaburzenia w pracy serca obejmujące m.in: chorobę wieńcową, nadciśnienie tętnicze, chorobę zakrzepowo-zatorową, wady zastawek obejmujące ich zwężenie bądź niedomykalność, zapalenie wsierdzia oraz mięśnia sercowego. Diagnostyce powinny zostać poddane także osoby, u których wystąpiły niewyjaśnione objawy sercowo-naczyniowe takie jak szmery nad sercem, ból w klatce piersiowej, duszności, osłabienie, zmęczenie bądź kołatanie serca.

Badania serca obejmujące diagnostykę przy użyciu ultrasonografu powinny być wykonywane również profilaktycznie, zwłaszcza u osób w grupie podwyższonego ryzyka tj. u takich, którzy posiadają stwierdzone choroby serca w najbliższej rodzinie, wcześniej chorowały bądź wykonują inne czynnością mogące obciążać mięsień sercowy. Już samo często rozpoznawane po 40 roku życia nadciśnienie tętnicze, może doprowadzić do zmian w strukturze serca, dlatego tak ważne jest regularne monitorowanie jego stanu.

Przebieg oraz przygotowania do USG serca

Badanie USG przeprowadzane jest pod okiem doświadczonego specjalisty z zakresu kardiologii, który rozpoczyna procedurę diagnostyczną od krótkiego wywiadu z pacjentem, który udziela odpowiedzi na pytania dotyczące zakresu dolegliwości, na które się uskarża. Nie wymagane są żadne szczególne przygotowania, a całość badania jest bezbolesna i trwa zazwyczaj około 15-30 minut.

Pacjent proszony jest o ułożenie się na lewym boku, z lewą ręką uniesioną ku górze i położoną za głową, natomiast rękę prawą układa się wzdłuż tułowia. Następnie lekarz prowadzący nakłada na głowicę ultrasonografu specjalny żel ułatwiający poruszanie się aparatu urządzenia po skórze oraz wspomagający przepływ fal ultradźwiękowych w głąb ciała. Sprzęt badawczy poprzez przesyłane fale dźwiękowe odbiera echo, które ukazują się w formie obrazu na zlokalizowanym w pobliżu monitorze. Po zakończeniu badania diagnosta streszcza jego wyniki oraz określa wraz z pacjentem dalsze kroki postępowania.

Echo serca – wyniki

W trakcie USG serca mierzona jest tzw. frakcja wyrzutowa (EF), która służy ocenie pracy mięśnia sercowego i określa ryzyko wystąpienia schorzeń układu krwionośnego. Wyniki określają procentową objętość krwi przepompowywanej z serca w ciągu jednego skurczu. Norma frakcji wyrzutowej lewej komory serca u osoby zdrowej wynosi minimum 60-65% końcoworozkurczowej objętości. Osiągnięcie mniejszej wartości może wskazywać na pewne nieprawidłowości, w tym nadciśnienie bądź nieprawidłową pracę zastawek. Mogą być one spowodowane nieleczonymi chorobami serca bądź długotrwałym nadciśnieniem.

Warto zaznaczyć, że ogólnie przyjęte normy frakcji wyrzutowej zależą od płci, wieku i ogólnej budowy ciała osoby badanej. Dlatego otrzymane wyniki mogą nieznacznie od nich odbiegać. Badanie frakcji wyrzutowej jest istotne w diagnostyce i monitorowaniu stanu serca oraz układu krwionośnego. Jeśli wyniki wskazują na odchylenia od normy, lekarz może zlecić dalsze badania i ewentualne leczenie, aby poprawić funkcjonowanie serca i zapobiec ewentualnym powikłaniom. Regularne kontrolowanie frakcji wyrzutowej jest szczególnie ważne u osób z czynnikami ryzyka chorób serca, takimi jak nadciśnienie, cukrzyca czy palenie papierosów. Warto dbać o zdrowy tryb życia i systematyczne badania, aby utrzymać serce w dobrej kondycji.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

15 czerwca, 2024 r.

Ocena HR – ilość uderzeń serca

W dzisiejszym zabieganym świecie coraz więcej osób szuka sposobów na poprawę kondycji i zadbanie o zdrowie.…
Więcej

24 maja, 2020 r.

Holter EKG - kiedy się zakłada i co można nim zbadać.

Potrzebujesz ciągłego monitoringu pracy serca? W klinice Body Move przy ul. Rydygiera 19 wypożyczamy niezbędny do…
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.