Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Holter EKG – kiedy się zakłada i co można nim zbadać.

Wypożycz Holter EKG już dziś

Kardiologia
24 maja, 2020 r.
Holter EKG

Potrzebujesz ciągłego monitoringu pracy serca? W klinice Body Move przy ul. Rydygiera 19 wypożyczamy niezbędny do tego celu sprzęt.

WYBIERZ JEDNĄ Z NASZYCH DOSTĘPNYCH OPCJI:

  • EKG HOLTER – 24h – 160 zł
  • EKG HOLTER – 48h – 320 zł
  • EKG HOLTER – 72h – 480 zł

Kiedy zakłada się holter EKG?

Kluczowym i najciężej pracującym organem w naszym ciele jest oczywiście serce, dzięki któremu wszystkie komórki zaopatrywane są w tlen i substancje odżywcze.

Niestety, w dzisiejszych czasach cały układ krążenia często jest mocno nadwyrężany, co powoduje zaburzenia jego pracy i trudności w codziennym funkcjonowaniu.

By dokonać wiarygodnej oceny pracy mięśnia sercowego konieczny jest odpowiednio długi pomiar jego pracy. Możliwe jest to dzięki badaniu jakim jest holter EKG.

Holter EKG

Na czym polega holter EKG?

Holter EKG to badanie elektrycznej czynności serca, które przeprowadzane jest przez minimum 24 godziny, a w niektórych przypadkach nawet przez kilka dni.

Dzięki ciągłemu zapisowi pracy serca możliwa jest ocena dynamicznych zmian zachodzących w mięśniu sercowym i zdiagnozowanie utajonych zaburzeń, których nie można wykryć w standardowym, spoczynkowym badaniu EKG.

Holter umożliwia ocenę pracy serca również w trakcie snu. Jest to istotne ponieważ w niektórych przypadkach to właśnie tylko wtedy dochodzi do poważnych zaburzeń jego funkcji.

Holter EKG

Jak przebiega badanie?

W celu przeprowadzenia badania montuje się pacjentowi specjalną aparaturę rejestrującą, wielkości niedużego telefonu, dzięki czemu nie utrudnia ona codziennego funkcjonowania.

Po odpowiednim przygotowaniu skóry na klatce piersiowej, montowane są specjalne elektrody połączone z rejestratorem. W zależności od rozpoznania i zgłaszanych objawów pacjent nosi rejestrator od 24h do kilku dni.

W trakcie badania holter EKG konieczne jest prowadzenie dziennika aktywności oraz notowanie wszelkich objawów tj. zasłabnięcia, arytmia czy ból w klatce piersiowej.

W trakcie badania należy wykonywać wszystkie codzienne czynności, wskazane jest normalne pójście do pracy, a nawet uprawianie sportu czy innego wysiłku fizycznego, który stanowi element naszej rutyny.

Po odłączeniu aparatury, wszystkie zarejestrowane dane są zgrywane do komputera i interpretowane przez lekarza kardiologa.

Holter EKG

Wskazania do wykonania badania holter EKG

KIEDY NALEŻY PRZEPROWADZIĆ BADANIE HOLTER EKG? GŁÓWNYMI WSKAZANIAMI SĄ:

  • Choroba niedokrwienna serca
  • Nawracające omdlenia i zasłabnięcia
  • Zaburzenia rytmu serca (nierówne lub przyspieszone bicie lub kołatanie)
  • Monitorowanie pracy rozrusznika serca
  • Nadciśnienie tętnicze
  • Choroba wieńcowa
  • Przebyty zawał serca
  • Napady duszności

Przygotowanie do badania holterem EKG

Holter EKG nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony pacjenta. Niewskazane jest natłuszczanie ciała balsamem lub oliwką, które może utrudniać przymocowanie elektrod. Z tego samego powodu u mężczyzn z owłosionym torsem konieczne może być zgolenie włosów.

Badanie nie wymaga odstawienia przyjmowanych na stałe leków, a także nie wymaga stosowania żadnych dodatkowych środków farmaceutycznych. Na czas badania holter EKG warto wybrać luźniejsze ubrania, pod którymi łatwo będzie ukryć aparaturę.

Wyjątek stanowią pacjenci z rozrusznikiem serca, którzy przed badaniem muszą dostarczyć paszport urządzenia, z jego aktualnymi parametrami.

W trakcie samego badania nie należy otwierać rejestratora ani ciągnąć za przewody odchodzące od elektrod, ani ich najbliższej okolicy, ponieważ może to zaburzać rejestrowane pomiary.
Ze względu na fakt, iż aparatura rejestrująca nie jest wodoszczelna, w trakcie badania nie wolno się kąpać.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

15 czerwca, 2024 r.

Ocena HR – ilość uderzeń serca

W dzisiejszym zabieganym świecie coraz więcej osób szuka sposobów na poprawę kondycji i zadbanie o zdrowie.…
Więcej

21 maja, 2021 r.

Echo serca Warszawa

Echokardiografia określana również jako USG serca bądź echo serca to rodzaj badania ultrasonograficznego, które pozwala na…
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.