Haluks to wada stopy polegająca na odchyleniu kciuka stopy w kierunku pozostałych palców. W cięższych przypadkach, korekta haluksa wymaga operacji. Operacja haluksa to inaczej zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu lub skróceniu kości, wzmocnieniu więzadeł i przemieszczeniu mięśni w celu przywrócenia prawidłowej pozycji palca. Po operacji haluksa ważna jest rehabilitacja, która pomoże przywrócić siłę i ruchliwość stopy.
Rehabilitacja jest ważna po operacji haluksa, ponieważ pomaga w szybszym powrocie do pełnej sprawności fizycznej. Zabieg chirurgiczny może wywołać obrzęk, ból i sztywność stopy, co może utrudnić chodzenie i codzienne czynności. Regularne ćwiczenia rehabilitacyjne pomogą zwiększyć siłę i elastyczność stopy, zredukować ból i obrzęk oraz przywrócić prawidłowy zakres ruchu.
Rehabilitacja po operacji haluksa składa się z kilku faz, które zwykle trwają od 6 do 12 tygodni. W pierwszej fazie skupia się na zmniejszeniu bólu i obrzęku, a także na zapobieganiu zrostom i zwiększeniu ruchliwości stopy. W drugiej fazie ćwiczenia są bardziej intensywne i skupiają się na zwiększeniu siły mięśniowej i stabilizacji stopy. W trzeciej fazie skupia się na powrocie do pełnej sprawności fizycznej i funkcjonalności stopy.
Najskuteczniejsze ćwiczenia podczas rehabilitacji po operacji haluksa
Wskazówki dotyczące rehabilitacji stopy po operacji haluksa
Rehabilitacja po operacji haluksa jest ważna, aby przywrócić pełną sprawność fizyczną stopy. Najskuteczniejsze ćwiczenia rehabilitacyjne obejmują ćwiczenia kciuka, ćwiczenia na palcach stóp, ćwiczenia z piłką tenisową, ćwiczenia na prostownik palców i ćwiczenia na stepie. Należy pamiętać, że rehabilitacja powinna być wykonywana regularnie, ale z umiarem, a także należy stosować się do zaleceń lekarza i fizjoterapeuty.
30 sierpnia, 2024 r.
23 sierpnia, 2024 r.
9 sierpnia, 2024 r.