Stretching – co trzeba o nim wiedzieć?

utworzone przez | 13 lipca 2018 | Rehabilitacja

Stretching – zwany potocznie rozciąganiem – to ćwiczenia fizyczne, których celem jest rozciągnięcie i uelastycznienie mięśni. Stretching może być elementem rozgrzewki, jak i zakończenia treningu, bywa wykorzystywany jako element leczenia oraz rehabilitacji wielu schorzeń i urazów układu ruchu. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Stretching to forma rozciągania mięśni, będąca niezbędnym elementem każdego treningu. Idealnie wykonywane ćwiczenia rozciągające składają się z trzech faz. Faza wstępna trwa 10-15 sekund i ma na celu napięcie mięśnia i przygotowanie go do docelowego rozciągnięcia. Faza przejściowa to krótkotrwałe (2-5 sekund) rozluźnienie mięśnia i jego odpoczynek. Z kolei faza główna to docelowe rozciąganie mięśnia, trwające od 10 do 30 sekund, które ma służyć zwiększeniu elastyczności włókien mięśniowych.

Mamy na koncie tysiące wyleczonych i zadowolonych pacjentów.
Przeczytaj opinie o nas!

Stretching – kiedy go wykonywać?

Stretching jest jednym z najważniejszych elementów codziennego treningu, który znajduje zastosowanie zarówno przed aktywnością fizyczną oraz po jej zakończeniu.

  • Stretching przed treningiem – może stanowić doskonałe uzupełnienie dynamicznych ćwiczeń rozgrzewkowych, takich jak wymachy, wypady i krążenia. Rozgrzewka ma na celu przygotowanie organizmu do czekającego je wysiłku, pobudzenie krążenia i rozruszanie mięśni i stawów, dlatego stretching nie może być jej jedynym elementem, ale wartościowym uzupełnieniem.
  • Stretching po treningu – powinien być wykonywany łagodnie i bez pośpiechu, co najmniej przez 15 minut. Jest pierwszym krokiem w odnowie biologicznej oraz regeneracji ciała po treningu. Pozwala on rozluźnić i uelastycznić mięśnie, przyspiesza usuwanie z organizmu szkodliwych produktów metabolicznych, przez co regeneracja mięśni jest szybsza i bardziej efektywna.

Stretching okołotreningowy i rehabilitacyjny

Stretching może mieć również inny charakter. Wśród osób uprawiających sport coraz bardziej popularny staje się stretching okołotreningowy, czyli ćwiczenia rozciągające wykonywane poza godzinami tradycyjnie zaplanowanego treningu. Mają one typowe cele regeneracyjne i można spokojnie wykonywać je w domu.

W klinice Body Move odpowiednio dobrany stretching znajduje także zastosowanie w rehabilitacji wielu schorzeń i urazów układu ruchu, jak również ich profilaktyce. I tak ćwiczenia rozciągające pozwalają nie tylko zapobiegać kontuzjom mięśni czy ścięgien, ale także leczyć ich stany przeciążeniowe, stany zapalne, zerwania, naderwania czy naciągnięcia. Oczywiście stretching tego typu musi być wykonywany pod okiem fizjoterapeutów

Tekst alternatywny

Znacznie stretchingu dla osób aktywnych fizycznie

W fachowej literaturze znaleźć można opisanych mnóstwo zalet, jakie niesie ze sobą stretching. I tak ćwiczenia rozciągające wykonywane w przebiegu aktywności fizycznej:

  • wyrównują dysharmonię mięśniową,
  • zapobiegają kontuzjom,
  • zwiększają zakres ruchu,
  • poprawiają efektywność treningową,
  • zwiększają wydalanie kwasu mlekowego, a co się z tym wiąże – zmniejszają bolesność potreningową,
  • poprawiają ukrwienie i nawodnienie mięśni,
  • rozluźniają mięśnie oddechowe.

Stretching w codziennym życiu

Proste ćwiczenia rozciągające wykonywane regularnie w domowym zaciszu mogą także znacznie podnieść komfort codziennego życia. Pozwalają one m.in. na poprawę funkcjonowania całego narządu ruchu, który z powodu siedzącego trybu życia i braku systematycznego ruchu bywa narażony na zaburzenia napięcia mięśniowego, stany przeciążeniowe oraz zwyrodnieniowe, a także związane z nimi dolegliwości bólowe. Stretching pozwala przywrócić naturalne napięcie mięśniowe, odpręża i relaksuje, co skutkuje znacznym zminimalizowaniem dolegliwości, a nawet ich całkowitym usunięciem. Oczywiście stretching w życiu codziennym pełni też ważną funkcję profilaktyczną, zapobiegając urazom i kontuzjom.

Wszystkie osoby zainteresowane profesjonalnym stretchingiem zapraszamy do kontaktu z kliniką Body Move! Nasi fizjoterapeuci przeprowadzą indywidualnie dobrane rehabilitacyjne ćwiczenia rozciągające i pokażą, jak można wykonywać stretching w domowym zaciszu!

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń teraz