USG kolana Warszawa

Usg Kolana Warszawa – wykonywane jest przez doświadczonego ortopedę. Jest to badanie o szerokim spektrum diagnostycznym w przypadku urazów kolan i przewlekłych stanów bólowych. USG stawu kolanowego szybko, bezpiecznie, bezboleśnie, w prosty sposób pozwoli określić stan kolana, jego struktur wewnętrznych i określić przyczyny stanu zapalnego. Opis badania pacjent otrzymuje zaraz po badaniu. Badanie trwa około 15-20 minut i nie wymaga specjalnego przygotowania.  

Staw kolanowy i jego urazy

Kolano to największy staw człowieka. Ze względu na duże obciążenia jest częścią ciała mocno podatną na urazy. Staw kolanowy jest stawem udowo-piszczelowym, łączy bowiem udo z goleniem. Kolano jest stawem zawiasowym, umożliwia ruchy prostowania, zginania, rotowania. W strukturze kolana wyróżnimy dwa stawy: staw piszczelowo-udowy z więzadłami pobocznymi, więzadłami krzyżowymi, łąkotkami oraz staw rzepkowo -udowy, odpowiedzialny za stabilizację troczków rzepki a także więzadło właściwe rzepki, które umiejscowione jest ponad rzepką od przedniej strony. Kości w stawie kolanowym pokryte są chrząstką szklistą – miękką tkanką, umożliwiającą ruch pomiędzy kośćmi. Łąkotki zbudowane są z tkanki chrzęstnej włóknistej i znajdują się pomiędzy kością piszczelową a udową. Wyróżniamy łąkotkę boczną i przyśrodkową, odpowiedzialne za ruchy obrotowe, gdy staw kolanowy jest zgięty. W stawie kolanowym znajduje się również błona maziowa, która produkuje płyn odpowiedzialny za nawilżanie chrząstek oraz redukcję tarcia pomiędzy y kośćmi w stawie.

Skomplikowana budowa stawu kolanowego, jego obciążenia, podatność na zwyrodnienia i urazy sprawia, że jest on często uszkadzany i wymaga interwencji lekarza ortopedy i rehabilitacji.

Urazy stawu kolanowego stanowią prawie 70% wszystkich urazów sportowych. Jedne z najczęstszych uszkodzeń stawu kolanowego zalicza się: uszkodzenie łąkotki, więzadeł krzyżowych, chrząstki stawowej, zwichnięcie rzepki, troczki rzepki, fałdy maziowe, skręcenie kolana.

Każda z nich wymaga diagnostyki USG stawu kolanowego i pomocy lekarskiej.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

USG kolana warszawa

USG stawu kolana – jak szybko je wykonać?

Do urazów stawu kolanowego dochodzi najczęściej w wyniku skręceń. Na skutek kontuzji uszkodzenia są najczęściej wielomiejscowe. Następstwem tych zmian jest niestabilność stawu, która oznacza nadmierną ruchomość w stosunku do stanu fizjologicznego. Ilość płaszczyzn niestabilności jest ściśle związana z ilością uszkodzonych struktur. W wielu przypadkach dochodzi do niestabilności przewlekłej, która objawia się problemami z codziennym funkcjonowaniem.

Przykładowo najczęstszym następstwem uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego jest „uciekanie” kolana, powodujące w następstwie trwałe uszkodzenia struktur wewnątrz stawu. Właśnie z tego powodu powinno się jak najszybciej wykonać badanie USG kolana Warszawa, aby ocenić stan elementów wewnętrznych kolana. Szybkie działanie terapeutyczne po urazie pozwoli zredukować obrzęk, przywrócić ruchomość stawu i podjąć odpowiednie kroki na drodze do pełnej sprawności.

W wielu przypadkach szybka reakcja po urazie może ocalić resztę struktur znajdujących się w kolanie. Bezpośrednio po urazie powinniśmy zastosować się do protokołu RICE, który pozwoli przygotować się do badania USG kolana. Protokół RICE to schemat postępowania w przypadku wystąpienia urazu. RICE to skrót, który oznacza z angielskiego: R – Rest (odpoczynek), I – Ice (lód), C – Compression (kompresja, ucisk), E – Elevation (elewacja, uniesienie w górę).

Korzystając z tego schematu oraz z prawidłowo udzielonej pierwszej pomocy można minimalizować ból, zmniejszyć i ograniczyć obrzęk, ochronić uszkodzone tkanki miękkie.

Jak rozpoznać uraz stawu kolanowego?

Nawet najmniejszy uraz stawu kolanowego może mieć poważne skutki. Dlatego bardzo istotne jest zaraz po urazie skonsultować się z lekarzem ortopedą i podjąć odpowiednią diagnostykę. Zazwyczaj po urazie kolana pojawia się silny ból, obrzęk, powiększenie stawu kolanowego, zaczerwienienie skóry i odczuwanie gorąca na skórze kolana. Występuje niestabilność, problemy z obciążeniem, czasami nawet całkowite zablokowanie stawu w jednej pozycji, ograniczenie zakresu ruchu.

Co ocenia badanie USG kolana?

Badanie USG stawu kolanowego daje możliwość zdiagnozowani wysięku w stawie, uszkodzenia mięśni, więzadeł lub ścięgien, kontuzję chrząstki na kłykciach kości udowej, uraz łąkotek, wolne ciała śródstawowe oraz zapalenie kaletek i inne. Dzięki możliwości zrobienia badania w różnych pozycjach diagnostyka może być dokładna i wiarygodna. Podczas badania możliwa jest ocena poszczególnych struktur stawu kolanowego po urazie, w sytuacji bólowej i również po operacjach.
W czasie USG stawu kolanowego ocenie poddawane są:

Staw rzepkowo-udowy:

 • chrząstka i warstwa podchrzęstna kłykci kości udowej
 • ukształtowanie części udowej stawu rzepkowo-udowego
 • wysokość ustawienia rzepki
 • boczne ustawienie rzepki
 • przednia (kostna) powierzchnia i krawędzie rzepki oraz czepiec ścięgnisty rzepki
 • ścięgno mięśnia czworogłowego (pasmo od głowy przyśrodkowej, pośredniej, prostej i bocznej)
 • troczki rzepki
 • więzadło rzepki

Przestrzenie maziowe:

 • jama stawu kolanowego (zachyłek podkolanowy, boczny, nadrzepkowy, przyśrodkowy)
 • kaletka przedrzepkowa
 • kaletka podrzepkowa powierzchowna
 • kaletka podrzepkowa głęboka
 • kaletka brzuchato-półbłoniasta (zwana również torbielą Bakera)
 • kaletka półbłoniasta
 • pochewki gęsiej stopki powierzchownej (ścięgna mięśnia krawieckiego, smukłego i półścięgnistego)

Więzadła:

 • poboczne piszczelowe
 • poboczne strzałkowe
 • więzadła wieńcowe łąkotki przyśrodkowej i bocznej
 • krzyżowe przednie
 • krzyżowe tylne
 • więzadło rzepkowo-udowe przyśrodkowe (część troczków przyśrodkowych rzepki)

Ścięgna:

 • mięśnia krawieckiego
 • mięśnia smukłego
 • mięśnia półścięgnistego
 • mięśnia półbłoniastego
 • mięśnia dwugłowego uda
 • mięśnia brzuchatego
 • mięśnia podkolanowego

Dół podkolanowy:

 • mięśnie dołu podkolanowego
 • nerw piszczelowy i strzałkowy wspólny
 • tętnica i żyła podkolanowa
 • kaletki dołu podkolanowego

Ocena wszystkich w/w struktur również po operacjach.

Łąkotki:

 • przyśrodkowa
 • boczna
 • torbiele łąkotkowe

USG kolana Warszawa – jak się przygotować?

USG stawu kolanowego to badanie szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne. Nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Badanie może być wykonane o każdej porze dnia w zależności od możliwości czasowych pacjenta i dostępności lekarza ortopedy.

Dla komfortu pacjent proszony jest założenie luźnego ubrania, aby łatwo odsłonić kolano. Jeśli badanie USG stawu kolanowego wykonywane jest kolejny raz, pacjent powinien zabrać ze sobą poprzednie opisy USG kolana i inne badania diagnostyczne jak np. rezonans magnetyczny kolana lub RTG kolana. Badanie trwa do 30 minut. Po badaniu pacjent wraca do swoich codziennych obowiązków.

Usg kolana warszawa

Jak wygląda badanie USG stawu kolanowego?

Badanie USG należy do jednej z najskuteczniejszych metod diagnostycznych. Badanie USG stawu kolanowego jest zupełnie bezbolesne i nieinwazyjne. Jego dużym atutem jest łatwość i prostota wykonania oraz duża dokładność.

W pierwszej kolejności pacjent podaje swoje dane osobowe lekarzowi i opowiada o przebiegu choroby lub dolegliwościach, na które się uskarża. Po zebraniu podstawowych informacji lekarz prosi pacjenta o położenie się na leżance i odsłonięcie kolana. Następnie zabezpiecza odzież badanego ligniną w celu uniknięcia zabrudzenia żelem. Po wykonaniu wszystkich tych czynności lekarz przystępuje do wykonania badania.

Na początku badania lekarz nakłada specjalny żel na miejsce, które ma zostać poddane badaniu, aby następnie przyłożyć specjalną głowicę do niego i rozpocząć badanie, umożliwiając sobie jednocześnie ocenę struktur wewnętrznych. USG stawu kolanowego pozwoli ocenić stan więzadeł pobocznych – piszczelowego i strzałkowego, obecność ewentualnego uszkodzenia łąkotek, zapalenia kaletek, uszkodzenia chrząstki na kłykciach kości udowej, czy pojawienie się wysięku w stawie.

W trakcie USG stawu kolanowego lekarz odpowiada na pytania pacjenta i rozjaśnia wszelkie wątpliwości. Po zakończeniu badania, pacjent otrzymuje ligninę, która służy do usunięcia pozostałości żelu. Następnie lekarz opisuje badanie USG kolana, wskazując na elementy mogące sugerować ewentualne problemy.

Informuje jednocześnie pacjenta o ewentualnych wskazaniach do kontrolnego badania USG. Po zakończonej wizycie każdy pacjent otrzymuje opis badania i zdjęcia.

Posiadanie pełnej dokumentacji medycznej wraz ze zdjęciami znacznie ułatwia działanie i diagnostykę przy następnej wizycie czy występowaniu ewentualnych, innych problemów.

W naszej placówce dokładamy wszelkich starań, aby każdy pacjent czuł się komfortowo, bezpiecznie i mógł zaufać naszym specjalistom. Lekarze wykonujący badanie USG stawu kolanowego to wyłącznie ortopedzi z wieloletnim doświadczeniem diagnostycznym i klinicznym. To specjaliści, którzy na co dzień współpracują ze sportowcami, którzy narażeni są na kontuzje kolan. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystują do stawiania prawidłowych diagnoz i pomocy pacjentom, którzy doznali urazów kolan lub cierpią z powodu chorób zwyrodnieniowych stawów.

Mamy na koncie tysiące wyleczonych i zadowolonych pacjentów.
Przeczytaj opinie o nas!

USG stawu kolanowego a rezonans magnetyczny kolana

Zarówno badanie USG stawu kolanowego jak i rezonans magnetyczny to badania diagnostyczne w przypadku chorób lub urazów stawu kolanowego. Pacjenci często zastanawiają się od czego zacząć diagnozę bólu kolan wynikającą z choroby zwyrodnieniowej lub przebytego urazu.

Obecnie, w zależności od potrzeby wykonuje się trzy badania diagnostyczne.

RTG stawu kolanowego to popularna metoda. Zazwyczaj ocenia ona skutki i rozległość urazu po przebytej kontuzji. Może pokazać złamanie kości udowej, piszczelowej, złamania w obrębie kostno-chrzęstnym i pogrubienie kości miękkich.

USG stawu kolanowego daje szerokie możliwości diagnostyczne. Badanie wykonywane jest w różnych pozycjach, co pozwala na ocenę badanych struktur z różnych perspektyw. Podczas USG kolana może zdiagnozować: złamania, skręcenia, zwichnięcia, choroby stawów, np. reumatoidalne zapalenie stawów, ropnie, guzy, krwiaki, torbiele, stany zapalne kaletek, przerost błony maziowej, wolne ciała śródstawowe oraz uszkodzenia ścięgien, mięśni, więzadeł, łąkotek.

Rezonans magnetyczny kolana pozwala na precyzyjne zobrazowanie tkanek kostnych i tkanek miękkich. Pokaże uszkodzenie więzadeł (naderwanie, zerwanie, obrzęk), kaletek maziowych i łąkotek. Rezonans magnetyczny ma w przeciwieństwie do USG przeciwskazania. Są nimi wszelkie metalowe i elektroniczne elementy, które pacjent może mieć w ciele (np. śruby, płytki, rozrusznik serca). Z tego powodu nie u wszystkich można wykonać to badanie. Takich przeciwskazań nie ma USG kolana.

Kolejne kroki po badaniu USG stawu kolanowego

Po badaniu USG kolana pacjent powinien umówić się na wizytę do ortopedy najlepiej specjalisty od stawu kolanowego. Podczas wizyty lekarz obejrzy kolano, opis badania USG i zleci odpowiednie leczenie np. zabieg operacyjny lub rehabilitację stanu kolanowego.

Rehabilitacja stawu kolanowego i USG

Rehabilitacja stawu kolanowego planowana jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Program, ćwiczenia i zabiegi przygotowywany jest przez lekarza ortopedę i rehabilitanta. W zależności od potrzeby i stanu kolana określany jest czas rehabilitacji. W rehabilitacji kolana bardzo ważna jest systematyczność wykonywania zabiegów i ćwiczeń.

Podczas trwania rehabilitacji można wykonywać USG co dwa tygodnie. Jego celem jest wtedy sprawdzanie postępów rehabilitacji i procesu gojenia się stawu kolanowego po urazie. Podczas USG kolana w okresie rehabilitacji można sprawdzić np. czy krwiak się zmniejsza, obrzęk się wchłania, stan zapalny wycofuje się.

USG stawu kolanowego Warszawa

Ból kolana, jego niesprawność z powodu urazu czy zwyrodnienia mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu a także na stan psychiczny pacjenta. Wczesna interwencja, rozpoczęcie diagnostyki oraz leczenia i rehabilitacji minimalizuje niekorzystne skutki dla całego aparatu ruchu i poszczególnych jego struktur. USG stawu kolanowego to początek diagnostyki. W naszej placówce wykonywane jest przez doświadczonych lekarzy ortopedów, którzy ukończyli kursy i szkolenia w zakresie diagnostyki USG, a także mają wieloletnie doświadczenie kliniczne w leczeniu różnego rodzaju schorzeń stawu kolanowego. Oprócz diagnostyki USG w naszej placówce mogą Państwo skonsultować się z lekarzem ortopedą a także rozpocząć rehabilitację. Nasi rehabilitanci to osoby doświadczone, którzy do swojego zawodu podchodzą z pasją i zaangażowaniem.

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Usg ortopedyczne - 1 staw 180zł

Usg ortopedyczne - 2 stawy 320zł 360zł

Konsultacja 200zł

Usg ortopedyczne + konsultacja 330zł 380zł

Konsultacja ortopedyczna po badaniu USG 150zł 200zł

Zadzwoń teraz
Zapisz się online