Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Zwyrodnienie stawu barkowego – kiedy konieczna jest operacja

Zwyrodnienie stawu barkowego – kiedy konieczna jest operacja

Ortopedia
1 maja, 2023 r.
Neuralgia międzyżebrowa

Zwyrodnienie stawu barkowego to schorzenie, którego rozwój może trwać wiele lat. Konsekwentne przeciążanie, intensywne użytkowanie stawu barkowego oraz zacieranie chrząstki stawowej powodują niszczenie powierzchni stawowych barku. Skutkują one uszkodzeniem głowy kości ramiennej i panewki łopatki oraz dolegliwościami bólowymi, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Operacja nie jest jednak jedynym sposobem na wyleczenie zwyrodnienia. Dowiedz się, co prowadzi do zwyrodnienia stawu barkowego, w jaki sposób skutecznie je leczyć lub się przed nim uchronić.

Po czym rozpoznać zwyrodnienie stawu barkowego?

Objawy zwyrodnienia stawu barkowego to przede wszystkim dolegliwości bólowe, które dają się we znaki nie tylko podczas codziennych aktywności, ale również wtedy, kiedy ciało jest zrelaksowane, czyli podczas odpoczynku. Ograniczenie to kolejny objaw, który sugerować może potrzebę udania się na konsultację fizoteraputyczną – rozpoznasz je po trudnościach w prowadzeniu pojazdu, a także problemach z uniesieniem rąk ponad głowę. Wśród objawów zwyrodnienia stawu znajdują się również sztywność barku oraz dyskomfort pojawiający się w okolicach  szyi i ramienia. Początkowo objawy zwyrodnienia stawu barkowego mają charakter czasowy i pojawiają się jedynie w trakcie wykonywania określonych czynności, którym mogą towarzyszyć trzaski i przeskakiwanie chrząstki stawowej, wraz z rozwojem schorzenia dolegliwości przybierają charakter ciągły.

Leczenie zwyrodnienia stawu barkowego – jak leczyć bark?

Zwyrodnienie stawu barkowego może być leczone już od momentu wykrycia. Początkowe etapy leczenia obejmują farmakoterapię przy zastosowaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które ograniczają dolegliwości bólowe – warto jednak mieć na uwadze, że stanowi ona jedynie uzupełniającą formę leczenia i niemożliwym jest pełne wyleczenie zwyrodnienie stawu barkowego wykorzystując w tym celu jedynie leki. W zależności od ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz jego wieku rekomendowanym sposobem leczenia zwyrodnienia stawu barkowego jest rehabilitacja i regularne ćwiczenia. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, a także indywidualnych predyspozycji odpowiednia rehabilitacja i dopasowane do możliwości pacjenta treningi mogą przynieść pożądane rezultaty oraz zapobiegać rozwojowi schorzenia.

Zwyrodnienie stawu barkowego

Skuteczne leczenie zwyrodnienia stawu barkowego – iniekcje i operacja

W niektórych przypadkach zniszczenia stawu barkowego są tak daleko posunięte, że konieczne jest wsparcie organizmu przy zastosowaniu iniekcji kwasem hialuronowym lub z osocza bogatopłytkowego PRP. Wspomagają one zakres ruchu barku, dzięki zmniejszeniu tarcia występującego pomiędzy poszczególnymi powierzchniami kości i zwiększenie zdolności regeneracyjnych organizmu. Duże znaczenie w kontekście leczenia zwyrodnienia stawu barkowego ma to, że schorzenia tego nie można całkowicie wyleczyć i nawet ingerencja chirurgiczna może jedynie opóźnić nadejście konsekwencji wieloletnich zaniedbań. Jedynym odstępstwem od tej reguły jest operacja stawu barkowego polegająca na zastąpieniu zużytej chrząstki barkowej endoprotezą – zabieg ten nie skutkuje stałym obniżeniem kondycji i pogorszeniem możliwości motorycznych, dlatego operacja stawu barkowego nie wyklucza pacjenta z wymagających aktywności fizycznych. Alternatywnym rozwiązaniem, stawiającym mniejsze oczekiwania względem pacjenta i pozwalającym na szybszą regenerację, jest artroskopia stawu barkowego. Polega ona na chirurgicznym usunięciu narośli kostnych utrudniających motorykę i swobodne poruszanie barkiem. W ten sposób uwalniana jest przykurczona torebka stawowa, która najczęściej jest źródłem bólu występującego w przypadku zwyrodnienia stawu barkowego.

Kiedy operacja stawu barkowego jest wskazana?

Podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń również wtedy, kiedy zdiagnozowane zostaje zwyrodnienie stawu barkowego, wstępnie rekomendowane są nieinwazyjne i niewymagające ingerencji w struktury kostne i mięśniowe metody leczenia. Operacja stawu barkowego to metoda leczenia, po którą lekarze sięgają dopiero w ostateczności, kiedy staw jest tak nadwyrężony i zaniedbany, że jakiekolwiek inne próby jego przywrócenia do sprawności nie przyniosłyby oczekiwanych rezultatów. Warto pamiętać, że im szybciej zdiagnozowane zostanie zwyrodnienie stawu barkowego, tym większa jest szansa na ograniczenie negatywnych efektów jego zaniedbania. Właśnie dlatego w momencie, kiedy odczuwalne są dolegliwości bólowe lub zakres ruchu barkiem uległ znacznemu ograniczeniu, warto umówić się na konsultację ortopedyczną lub wizytę u fizjoterapeuty.

Zwyrodnienie stawu barkowego – przyczyny

Zwyrodnienie stawu barkowego najczęściej jest wynikiem nadwyrężenia organizmu podczas wzmożonej aktywności fizycznej, jednak wśród przyczyn występowania tego schorzenia znajdują się również predyspozycje genetyczne oraz choroby ogólnoustrojowe, które wpływają na ogólną kondycję organizmu (są to np. cukrzyca, otyłość, dna moczanowa czy też reumatoidalne zapalenie stawów). Wpływ na wystąpienie zwyrodnienia stawu barkowego mogą mieć również artropatia apatytowa lub dny rzekomej (wskutek odkładania się soli wapnia), niedoczynność lub nadczynność tarczycy, neurodystrofia oraz dysplazja kości i stawów. Na wystąpienie zwyrodnienia stawu barkowego najbardziej narażone są osoby trenujące sporty, które bardzo angażują bark – wśród nich wymienić można: rzut dyskiem, rzut oszczepem, tenis, siatkówka czy też piłka ręczna.

Profilaktyka – jak uchronić się przed zwyrodnieniem stawu barkowego?

Przyczyn występowania zwyrodnień stawów barkowych jest naprawdę wiele, dlatego warto przestrzegać kilku zasad, które nie tylko pozwolą zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, ale również poprawią ogólny stan zdrowia i kondycję organizmu. Po pierwsze – warto dbać o zdrową dietę. Zwyrodnienia stawów barkowych mogą być skutkiem niedoborów lub zawyżonego poziomu hormonów albo składników odżywczych (np. wapnia). Dodatkowo otyłość jest czynnikiem prowadzącym do obciążenia układu kostno-szkieletowego, dlatego im zdrowsza jest dieta, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia chorób współwystępujących, mogących prowadzić do zwiększenia predyspozycji do wystąpienia  zwyrodnienia stawu barkowego. Inną formą profilaktyki są również regularne kontrole, w których trakcie zweryfikować można poprawność pracy poszczególnych stawów, a także skonsultować ewentualne trudności wynikające z towarzyszącym jej dolegliwościom bólowym. W Body Move Warszawa czekają na Ciebie rehabilitanci i fizjoterapeuci z wieloletnim doświadczeniem. Zadbaj o swoje zdrowie i skorzystaj z pomocy Body Move Warszawa – umów się na wizytę jeszcze dziś!

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

26 czerwca, 2023 r.

Uszkodzenia ścięgien strzałkowych - przyczyny, objawy i leczenie

Uszkodzenia ścięgien strzałkowych to dość powszechna kontuzja, która może dotknąć osoby uprawiające różne dyscypliny sportowe oraz…
Więcej

5 czerwca, 2023 r.

Deformacje palca V - Przyczyny, Objawy i Leczenie

Deformacje palca V, czyli najmniejszego palca stopy, są powszechne w znacznej części populacji, ale tylko u…
Więcej

31 stycznia, 2019 r.

Dna moczanowa - przyczyny, objawy oraz metody leczenia.

Choroby, które wiążą się ze stawami zawsze są nieprzyjemne, bolesne i mogą powodować liczne komplikacje zdrowotne.…
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.