Zwyrodnienie stawu barkowego to schorzenie, którego rozwój może trwać wiele lat. Konsekwentne przeciążanie, intensywne użytkowanie stawu barkowego oraz zacieranie chrząstki stawowej powodują niszczenie powierzchni stawowych barku. Skutkują one uszkodzeniem głowy kości ramiennej i panewki łopatki oraz dolegliwościami bólowymi, które znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Operacja nie jest jednak jedynym sposobem na wyleczenie zwyrodnienia. Dowiedz się, co prowadzi do zwyrodnienia stawu barkowego, w jaki sposób skutecznie je leczyć lub się przed nim uchronić.
Objawy zwyrodnienia stawu barkowego to przede wszystkim dolegliwości bólowe, które dają się we znaki nie tylko podczas codziennych aktywności, ale również wtedy, kiedy ciało jest zrelaksowane, czyli podczas odpoczynku. Ograniczenie to kolejny objaw, który sugerować może potrzebę udania się na konsultację fizoteraputyczną – rozpoznasz je po trudnościach w prowadzeniu pojazdu, a także problemach z uniesieniem rąk ponad głowę. Wśród objawów zwyrodnienia stawu znajdują się również sztywność barku oraz dyskomfort pojawiający się w okolicach szyi i ramienia. Początkowo objawy zwyrodnienia stawu barkowego mają charakter czasowy i pojawiają się jedynie w trakcie wykonywania określonych czynności, którym mogą towarzyszyć trzaski i przeskakiwanie chrząstki stawowej, wraz z rozwojem schorzenia dolegliwości przybierają charakter ciągły.
Zwyrodnienie stawu barkowego może być leczone już od momentu wykrycia. Początkowe etapy leczenia obejmują farmakoterapię przy zastosowaniu środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, które ograniczają dolegliwości bólowe – warto jednak mieć na uwadze, że stanowi ona jedynie uzupełniającą formę leczenia i niemożliwym jest pełne wyleczenie zwyrodnienie stawu barkowego wykorzystując w tym celu jedynie leki. W zależności od ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz jego wieku rekomendowanym sposobem leczenia zwyrodnienia stawu barkowego jest rehabilitacja i regularne ćwiczenia. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia, a także indywidualnych predyspozycji odpowiednia rehabilitacja i dopasowane do możliwości pacjenta treningi mogą przynieść pożądane rezultaty oraz zapobiegać rozwojowi schorzenia.
W niektórych przypadkach zniszczenia stawu barkowego są tak daleko posunięte, że konieczne jest wsparcie organizmu przy zastosowaniu iniekcji kwasem hialuronowym lub z osocza bogatopłytkowego PRP. Wspomagają one zakres ruchu barku, dzięki zmniejszeniu tarcia występującego pomiędzy poszczególnymi powierzchniami kości i zwiększenie zdolności regeneracyjnych organizmu. Duże znaczenie w kontekście leczenia zwyrodnienia stawu barkowego ma to, że schorzenia tego nie można całkowicie wyleczyć i nawet ingerencja chirurgiczna może jedynie opóźnić nadejście konsekwencji wieloletnich zaniedbań. Jedynym odstępstwem od tej reguły jest operacja stawu barkowego polegająca na zastąpieniu zużytej chrząstki barkowej endoprotezą – zabieg ten nie skutkuje stałym obniżeniem kondycji i pogorszeniem możliwości motorycznych, dlatego operacja stawu barkowego nie wyklucza pacjenta z wymagających aktywności fizycznych. Alternatywnym rozwiązaniem, stawiającym mniejsze oczekiwania względem pacjenta i pozwalającym na szybszą regenerację, jest artroskopia stawu barkowego. Polega ona na chirurgicznym usunięciu narośli kostnych utrudniających motorykę i swobodne poruszanie barkiem. W ten sposób uwalniana jest przykurczona torebka stawowa, która najczęściej jest źródłem bólu występującego w przypadku zwyrodnienia stawu barkowego.
Podobnie jak w przypadku wielu innych schorzeń również wtedy, kiedy zdiagnozowane zostaje zwyrodnienie stawu barkowego, wstępnie rekomendowane są nieinwazyjne i niewymagające ingerencji w struktury kostne i mięśniowe metody leczenia. Operacja stawu barkowego to metoda leczenia, po którą lekarze sięgają dopiero w ostateczności, kiedy staw jest tak nadwyrężony i zaniedbany, że jakiekolwiek inne próby jego przywrócenia do sprawności nie przyniosłyby oczekiwanych rezultatów. Warto pamiętać, że im szybciej zdiagnozowane zostanie zwyrodnienie stawu barkowego, tym większa jest szansa na ograniczenie negatywnych efektów jego zaniedbania. Właśnie dlatego w momencie, kiedy odczuwalne są dolegliwości bólowe lub zakres ruchu barkiem uległ znacznemu ograniczeniu, warto umówić się na konsultację ortopedyczną lub wizytę u fizjoterapeuty.
Zwyrodnienie stawu barkowego najczęściej jest wynikiem nadwyrężenia organizmu podczas wzmożonej aktywności fizycznej, jednak wśród przyczyn występowania tego schorzenia znajdują się również predyspozycje genetyczne oraz choroby ogólnoustrojowe, które wpływają na ogólną kondycję organizmu (są to np. cukrzyca, otyłość, dna moczanowa czy też reumatoidalne zapalenie stawów). Wpływ na wystąpienie zwyrodnienia stawu barkowego mogą mieć również artropatia apatytowa lub dny rzekomej (wskutek odkładania się soli wapnia), niedoczynność lub nadczynność tarczycy, neurodystrofia oraz dysplazja kości i stawów. Na wystąpienie zwyrodnienia stawu barkowego najbardziej narażone są osoby trenujące sporty, które bardzo angażują bark – wśród nich wymienić można: rzut dyskiem, rzut oszczepem, tenis, siatkówka czy też piłka ręczna.
Przyczyn występowania zwyrodnień stawów barkowych jest naprawdę wiele, dlatego warto przestrzegać kilku zasad, które nie tylko pozwolą zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, ale również poprawią ogólny stan zdrowia i kondycję organizmu. Po pierwsze – warto dbać o zdrową dietę. Zwyrodnienia stawów barkowych mogą być skutkiem niedoborów lub zawyżonego poziomu hormonów albo składników odżywczych (np. wapnia). Dodatkowo otyłość jest czynnikiem prowadzącym do obciążenia układu kostno-szkieletowego, dlatego im zdrowsza jest dieta, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo wystąpienia chorób współwystępujących, mogących prowadzić do zwiększenia predyspozycji do wystąpienia zwyrodnienia stawu barkowego. Inną formą profilaktyki są również regularne kontrole, w których trakcie zweryfikować można poprawność pracy poszczególnych stawów, a także skonsultować ewentualne trudności wynikające z towarzyszącym jej dolegliwościom bólowym. W Body Move Warszawa czekają na Ciebie rehabilitanci i fizjoterapeuci z wieloletnim doświadczeniem. Zadbaj o swoje zdrowie i skorzystaj z pomocy Body Move Warszawa – umów się na wizytę jeszcze dziś!
20 listopada, 2024 r.
20 listopada, 2024 r.
12 listopada, 2024 r.