Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Rezonans magnetyczny
24 marca, 2020 r.
Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Rezonans magnetyczny kręgosłupa to precyzyjne, nowoczesne i nieinwazyjne badanie obrazowe, dzięki któremu możliwe jest dokładne zobrazowanie wszystkich struktur kręgosłupa. Daje szerokie możliwości diagnostyczne, co w dzisiejszych czasach, kiedy wiele osób cierpi na schorzenia związane z kręgosłupem jest niezwykle istotne.

Kiedy warto wykonać badanie, jak się do niego przygotować i jak wygląda jego przebieg? Wszystkie informacje znajdziecie poniżej.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – podstawowe informacje

Rezonans magnetyczny kręgosłupa, poprzez emitowane przez siebie pole magnetyczne pobudza atomy w komórkach naszego organizmu i sprawia, że układają się one równolegle do sygnału. Sprawia to, że emitowane następnie fale radiowe odbijając się od nich trafiają do odbiornika, który przekształca sygnał radiowy na obraz widoczny na ekranie komputera. Zarówno pole magnetyczne jak i fale radiowe są bezpieczne dla ludzkiego organizmu i nie powodują szkodliwych skutków ubocznych. Z tego względu rezonans magnetyczny kręgosłupa może być wykonywany wielokrotnie nawet w krótkim odstępie czasu. Z uwagi na fakt, iż struktury kręgosłupa wymagają precyzyjnego obrazowania, rezonans magnetyczny kręgosłupa często wykonuje się z kontrastem.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – wskazania do wykonania

Rezonans magnetyczny kręgosłupa wykonuje się między innymi w sytuacji, kiedy pacjent boryka się z nawracającymi bólami pleców, ma trudności w poruszaniu się lub cierpi na częste drętwienie kończyn. Jest również szeroko wykorzystywany w diagnostyce i monitorowaniu leczenia dyskopatii, przede wszystkim ze względu na możliwość weryfikacji przestrzeni międzykręgowych i diagnozowania nawet niewielkich ucisków na rdzeń kręgowy i otaczające go korzenie nerwowe.

Rutynowo rezonans magnetyczny kręgosłupa wykonywany jest także u osób po wypadkach, u których podejrzewa się uraz kręgosłupa lub rdzenia kręgowego. Z uwagi na wysoki poziom bezpieczeństwa i nieinwazyjność rezonans kręgosłupa wykonuje się zarówno przed jak i po operacjach neurochirurgicznych kręgosłupa, w celu weryfikacji skuteczności zabiegu i monitorowania postępu zmian regeneracyjnych.

Znalazł on także zastosowanie w leczeniu stwardnienia rozsianego (pozwala na wykrywanie ognisk demielinizacji w rdzeniu kręgowym), stanów zapalnych, chorób zwyrodnieniowych, procesów nowotworowych oraz schorzeń układu krążenia, w tym przede wszystkim nieprawidłowości w budowie naczyń.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przeciwwskazania

Choć rezonans magnetyczny kręgosłupa jest badaniem nieinwazyjnym i nie wywołuje negatywnego wpływu na nasz organizm, należy pamiętać że także w jego przypadku występują pewne ograniczenia. Oto lista przeciwwskazań do przeprowadzenia badania:

  • Metalowe elementy wbudowane w nasz organizm, takie jak np. endoprotezy, gwoździe, zastawki, płytki stabilizujące, montowane na stałe aparaty ortodontyczne, a także opiłki czy resztki np. kul po urazach,
  • Implant ślimakowy,
  • Rozrusznik serca
  • Skaza krwotoczna,
  • Pierwszy trymestr ciąży,
  • Klaustrofobia.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przygotowanie do badania

Ze względu na fakt, iż w większości przypadków rezonans magnetyczny kręgosłupa wymaga zastosowania kontrastu, na badanie należy zgłosić się po minimum 8 godzinnej przerwie w jedzeniu. Konieczne jest także dostarczenie kompletnej dokumentacji medycznej na temat swojego stanu zdrowia, w celu wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań. Kolejnym istotnym elementem są aktualne badania poziomu kreatyniny, ze względu na fakt iż środki cieniujące w całości wydalane są przez nerki.

Przed rozpoczęciem badania należy odłożyć na bok urządzenia emitujące pole magnetyczne i fale radiowe, takie jak karty płatnicze, opaski fitness czy telefony komórkowe. Konieczne jest zdjęcie wszelkiego rodzaju biżuterii oraz metalowych elementów ubioru, takich jak sprzączki czy zamki, a także w przypadku kobiet pozbycie się makijażu.

Co ważne, rezonans magnetyczny kręgosłupa nie wymaga rozbierania się do naga. W trakcie, które trwa zwykle od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, należy pozostać nieruchomo.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

24 marca, 2020 r.

Rezonans magnetyczny głowy

Jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej dokładnych badań obrazowych, pozwalających ocenić struktury układu nerwowego oraz mózgu jest rezonans magnetyczny głowy.
Więcej

24 marca, 2020 r.

Rezonans magnetyczny stopy

Jednym z najbardziej narażonych na codzienne przeciążenia elementów układu ruchu są stopy. Zarówno u osób wykonujących pracę stojącą, kobiet noszących buty.
Więcej

24 marca, 2020 r.

Rezonans magnetyczny kolana

Badania obrazowe stanowią ogromną pomoc w diagnostyce wielu różnych schorzeń, stanów zapalnych, urazów.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.