Rezonans magnetyczny Warszawa

Diagnostyka obrazowa to szeroka grupa badań, dzięki którym możliwe jest mniej lub bardziej dokładne zobrazowanie poszczególnych organów wewnątrz naszego chciała. Jednym z takich badań jest rezonans magnetyczny Warszawa, który wykorzystuje do obrazowania pole magnetyczne.

Jest to metoda bezpieczna i nieinwazyjna, która sprawdza się w diagnostyce szerokiej grupy schorzeń. Informacje o tym, kiedy wybrać się na rezonans magnetyczny Warszawa i jak się do niego przygotować znajdziecie poniżej.

Rezonans magnetyczny Warszawa – podstawowe informacje

Rezonans magnetyczny to badanie, w ramach którego specjalna aparatura wysyła do tkanek naszego organizmu silne pole magnetyczne, a ruch który jest pod jego wpływem indukowany, odbierany jest przez odbiorniki i przetwarzany na widoczne na ekranie obrazy.

W przeciwieństwie do niektórych innych badań obrazowych, rezonans magnetyczny Warszawa jest całkowicie bezpieczny, bowiem pole magnetyczne nie wpływa negatywnie na ludzki organizm.

Mamy na koncie tysiące wyleczonych i zadowolonych pacjentów.
Przeczytaj opinie o nas!

W trakcie badania rezonansem magnetycznym nie można mieć jednak na sobie jakichkolwiek elementów metalowych, które mogłyby zaburzać obraz, a także należy pozostawić przed kabiną wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne, karty płatnicze itp. Czas trwania badania to maksymalnie kilkadziesiąt minut, w zależności od stopnia jest rozległości. Jakie są bezwzględne przeciwskazania do wykonania badania jakim jest rezonans magnetyczny Warszawa?

To przede wszystkim urządzenia wspierające nasze zdrowie zamontowane na stałe, tj. pompa insulinowa, rozrusznik serca, implanty słuchowe oraz inne neurostymulatory czy metaliczne ciała obce, jak np. endoprotezy, implanty zębowe czy stabilizatory.

Z tego względu istotne jest by przed badaniem przedstawić pełną dokumentację medyczną dotyczącą swojego stanu zdrowia, na podstawie której radiolog podejmuje decyzję o wykonaniu badania. Do bezwzględnych przeciwskazań zalicza się również pierwszy trymestr ciąży.

Rezonans z kontrastem – kiedy?

Co pozwala zobrazować rezonans magnetyczny z kontrastem Warszawa? Przede wszystkim wszelkiego rodzaju struktury kostne oraz mięśniowe, a także stan organów wewnętrznych. Wykorzystywany jest jednak głównie w diagnostyce schorzeń: kręgosłupa, biodra, kolana, głowy, a także serca. Zakres badania oraz sposób przygotowania pacjenta w dużej mierze uzależniony jest od tego czy będzie to rezonans z kontrastem, czyli środkiem cieniującym czy też nie.

Jego celem jest zwiększenie ostrości obrazu, co pozwala na uzyskanie większej ilości informacji i szybsze postawienie prawidłowej diagnozy. Rezonans z kontrastem bazuje głównie na substancjach ze związkami gadoinu, które są dla pacjenta stosunkowo bezpieczne, jedynie czasem mogą powodować drobne, krótkotrwałe skutki uboczne, tj. bóle głowy, uderzenia gorąca czy zaburzenia smaku. U alergików czasem może on powodować również objawy alergii. Wskazania by wykonać rezonans z kontrastem to:

 • Chęć zobrazowania struktur żył oraz tętnic,
 • Dokładniejszy obraz narządów i tkanek miękkich,
 • Możliwość zlokalizowania guzów i ognisk zapalnych,
 • Diagnozowanie chorób układu nerwowego.

Środek podawany jest dożylnie, a następnie w całości wydalany jest przez nerki. Z tego względu istotne jest sprawdzenie wydolności nerek przed badaniem, głównie poprzez wykonanie aktualnego badania kreatyniny, a także ograniczenie spożywania pokarmów na kilka godzin przed badaniem.

urolog warszawa

Rezonans kręgosłupa

Jednym z częściej wykonywanych badań obrazowych jest rezonans kręgosłupa. Pozwala on w ramach jednego badania dokonać analizy nie tylko tkanki kostnej kręgosłupa, ale również nerwów i pobliskich tkanek. W zależności od problemu uzyskujemy obraz odcinkowy lub przekrój przez całą strukturę. Rezonans magnetyczny kręgosłupa zwykle wykonywany jest w następstwie urazu lub też przy silnych dolegliwościach bólowych, celem określenia zmian zwyrodnieniowych.

Pozwala on nie tylko zdiagnozować przyczynę problemu, ale także odpowiednio zaplanować leczenie, które w przypadku schorzeń kręgosłupa często ma charakter operacyjny. Przy tego typu zabiegach rezonans magnetyczny kręgosłupa to doskonały, nieinwazyjny sposób na kontrolę stanu pacjenta i regularne monitorowanie zachodzących zmian.

Rezonans głowy

Co możemy uzyskać wykonując rezonans magnetyczny głowy? Przede wszystkim dokładną ocenę struktur głębokich, istoty białej oraz kory mózgowej. Co więcej metoda ta pozwala także na zobrazowanie układu komorowego oraz nerwów wewnątrzczaszkowych. W przeciwieństwie do innych metod obrazowych, rezonans głowy doskonale sprawdza się także w ocenie struktur mostu i rdzenia przedłużonego, znajdujących się w tylnej jamie czaszki. Badanie to pozwala na zobrazowanie przewodów słuchowych, ocenę błędnika, piramid skroniowych oraz trąbki Eustachiusza, a także układu naczyniowego w obrębie głowy.

To także jedna z niewielu metod, dzięki której można wykryć torbiele w okolicy zatok żylnych. Z tego względu rezonans głowy zalecany jest zwłaszcza pacjentom borykającym się z takimi problemami jak:

 • Nawracające omdlenia i zaburzenia świadomości,
 • Problemy ze słuchem i widzeniem oraz inne schorzenia neurologiczne,
 • Silne bóle lub zawroty głowy bez określonej przyczyny,
 • Stany zapalne mózgu,
 • Nowotwory mózgu, języka lub jamy ustnej,
 • Stwardnienie rozsiane.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Rezonans kolana

Rezonans magnetyczny kolana Warszawa – to także badanie obrazowe często wykorzystywane przez ortopedów w diagnostyce schorzeń dużych stawów, w tym m.in. stawów kolanowych. Rezonans kolana pozwala uzyskać dokładny obraz struktur i ciągłości więzadeł, a co za tym idzie daje szanse na zauważenie nawet niewielkich nieprawidłowości. Oprócz stawu kolanowego w ramach badania jakim jest rezonans kolana wykonywana jest również przez radiologa ocena łąkotek: bocznej i przyśrodkowej, które odpowiedzialne są za połączenia z kością udową oraz piszczelową. Rezonans kolana uwidacznia także ewentualne stany zapalne oraz procesy nowotworowe. Z tego względu rezonans kolana wykonywany jest z różnych powodów, w tym głównie:

 • Wyczuwalnych pod skórą guzów w obrębie stawu,
 • Silnych dolegliwości bólowych,
 • Długo utrzymującej się opuchlizny,
 • Urazów,
 • Schorzeń zwyrodnieniowych,
 • Zaburzenia ruchomości stawów.

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń teraz
Zapisz się online