Rezonans magnetyczny głowy

mar 24, 2020 | Rezonans magnetyczny

Jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej dokładnych badań obrazowych, pozwalających ocenić struktury układu nerwowego oraz mózgu jest rezonans magnetyczny głowy. Pozwala on nie tylko na postawienie odpowiedniej diagnozy, ale również monitorowanie skuteczności wdrożonego leczenia, w tym również leczenia operacyjnego. Warto wiedzieć jak się do niego przygotować i jakie są wskazania do jego wykonania.

Mamy na koncie tysiące wyleczonych i zadowolonych pacjentów.
Przeczytaj opinie o nas!

Rezonans magnetyczny głowy – podstawowe informacje

Rezonans magnetyczny głowy to nowoczesne badanie obrazowe, które wykorzystuje unikalny wpływ pola elektromagnetycznego na ludzkie komórki. Pod wpływem wysyłanych przez aparaturę impulsów, jądra atomów w komórkach zaczynają emitować fale, które są odbierane przez specjalne detektory i za pomocą zaawansowanego oprogramowania przekształcane na szczegółowe obrazy. W ten sposób możliwe jest nie tylko zobrazowanie struktur kostnych, ale również tkanek miękkich, a także ocena funkcjonalności poszczególnych narządów.

Pomimo dużych dawek pola magnetycznego, rezonans magnetyczny głowy jest całkowicie bezpieczny dla ludzkiego organizmu i może być wykonywany wielokrotnie nawet w krótkim odstępie czasu. Co ważne, nie wchodzi w interakcje z żadnymi lekami, nie wymaga więc również specjalnego przygotowania przed badaniem.

Kiedy należy wykonać rezonans magnetyczny głowy?

Rezonans magnetyczny głowy zwykle zlecany jest przez lekarza w przypadku:

 • Nawracających, silnych bólów głowy,
 • Zaburzeń równowagi,
 • Problemów ze słuchem,
 • Zaburzeń widzenia,
 • Podejrzeń guzów lub innych zmian nowotworowych,
 • Urazów głowy,
 • Choroby Alzheimera,
 • Stanów zapalnych mózgu.

Choć rezonans magnetyczny głowy jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym, należy pamiętać że w niektórych przypadkach nie może być wykonywany. Do przeciwwskazań zaliczają się:

 • Pierwszy trymestr ciąży,
 • Metalowe ciała obce wewnątrz ciała, tj. śruby czy płytki stabilizujące,
 • Endoprotezy,
 • Pompy insulinowe,
 • Implanty słuchowe i inne neurostymulatory,
 • Stały aparat ortodontyczny,
 • Wkładka domaciczna,
 • Rozrusznik serca.

Ma to związek z faktem, że mogłyby one zaburzać odbierane przez aparat sygnały, a w wyniku ich podgrzania przez pole magnetyczne może dojść do poparzenia organów wewnętrznych.

Tekst alternatywny

Rezonans magnetyczny głowy – przebieg badania

Z racji tego, że w większości przypadków rezonans magnetyczny głowy wykonuje się z kontrastem, na badanie należy zgłosić się po minimum 6-cio godzinnej przerwie w jedzeniu, a także z aktualnym wynikiem badania poziomu kreatyniny. Ma to związek z faktem, iż środki cieniujące są w całości wydalane przez nerki, dlatego konieczna jest przed badaniem ocena ich wydolności. Jeżeli to możliwe, wskazane jest również dostarczenie aktualnej dokumentacji medycznej.

Choć do badania nie trzeba się rozbierać, pacjent zostaje poproszony o zdjęcie wszelkiego rodzaju biżuterii oraz metalowych elementów ubioru, takich jak np. zamki czy sprzączki zamków, a kobiety także o pozbycie się makijażu. Przed salą, w której wykonywany jest rezonans magnetyczny głowy należy również pozostawić telefon komórkowy, karty płatnicze i inne przedmioty, które mogą zaburzać pole elektromagnetyczne.

Pacjent kładzie się na specjalnym łóżku, na którym powinien pozostawać nieruchomo przez całe badanie, które zwykle trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut.

Rezonans magnetyczny głowy – możliwości diagnostyczne

Co pozwala zobrazować rezonans magnetyczny głowy? Przede wszystkim struktury głębokie mózgu, w tym również istotę szarą korową oraz istotę białą. Dzięki temu badaniu możliwe jest także dokonanie oceny wewnątrzczaszkowych odcinków nerwów czaszkowych, a także mostu oraz rdzenia przedłużonego. Rezonans magnetyczny głowy jest badaniem wielopłaszczyznowym, dlatego też pozwala zobrazować m.in. płaty skroniowe, przysadkę, pień mózgu oraz ciało modzelowate.

Doskonale nadaje się również do oceny naczyń wewnątrzczaszkowych, a także tętnic szyjnych i zatok jamistych. Dzięki temu możliwe jest również wykrycie ewentualnych konfliktów naczyniowo-nerwowych. Jak widać możliwości diagnostyczne rezonansu magnetycznego głowy są szerokie, co uzasadnia jego częste wykorzystanie w rutynowej diagnostyce.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń teraz
Zapisz się online