Rezonans magnetyczny kolana

mar 24, 2020 | Rezonans magnetyczny

Badania obrazowe stanowią ogromną pomoc w diagnostyce wielu różnych schorzeń, stanów zapalnych, urazów, a także pozwalają monitorować stan pacjentów w trakcie leczenia w sposób bezpieczny i nieinwazyjny. Są szeroko stosowane przez lekarzy wielu różnych dziedzin, w tym również ortopedów.

Szczególnie często wykonywany jest rezonans magnetyczny kolana, które jest jednym z największych, a zarazem najbardziej narażonych na urazy stawów.

Mamy na koncie tysiące wyleczonych i zadowolonych pacjentów.
Przeczytaj opinie o nas!

Rezonans magnetyczny kolana – podstawowe informacje

Rezonans magnetyczny kolana do zobrazowania struktur kostnych i tkanek miękkich w obrębie stawu wykorzystuje unikalne właściwości pola magnetycznego, generowanego przez specjalistyczną aparaturę. Wzbudza ono atomy w naszych komórkach, a wysyłany przez nie sygnał odbierany jest przez specjalny detektor i za pomocą specjalnego oprogramowania przekształcany w precyzyjne obrazy. Są one bardzo dokładne i pozwalają na wykrycie nawet najmniejszych nieprawidłowości w obrębie stawów.

Co ważne, badanie jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, dzięki czemu nawet w krótkim czasie może być wykonywane wielokrotnie, bez negatywnego wpływu na zdrowie pacjenta. Po wykonaniu badania radiolog dokonuje oceny poszczególnych elementów, a także weryfikuje obecność krwawień i wysięków w obrębie jamy stawowej. W przypadku badania jakim jest rezonans magnetyczny kolana szczególnie istotna jest precyzyjna ocena więzadeł oraz zmian w chrząstkach stawowych.

Rezonans magnetyczny kolana – możliwości diagnostyczne

Co może uwidocznić rezonans magnetyczny kolana? Przede wszystkim w wyniku badania uzyskujemy precyzyjny obraz struktury kluczowych więzadeł, tzn. więzadła krzyżowego przedniego oraz tylnego. Lekarz ma możliwość oceny nie tylko ich ciągłości, ale również położenia względem pozostałych elementów stawu. Następnie dokonywana jest ocena zbudowanych z tkanki chrzęstnej łąkotek, bocznej oraz przyśrodkowej. To właśnie nieprawidłowości w obrębie ich struktury zwykle odpowiadają za problemy z poruszaniem i bolesne dolegliwości.

Lekarz sprawdza również budowę kości oraz chrząstek stawowych. W stawie kolanowym często dochodzi w nich do uwodnienia, które powoduje stopniową destrukcję tkanek. Rezonans magnetyczny kolana odgrywa również istotną rolę w diagnostyce procesów nowotworowych. W badaniu można zobrazować zmiany nowotworowe zarówno w obrębie kości, jak i tkanek miękkich czy szpiku kostnego.

Tekst alternatywny

Rezonans magnetyczny kolana – wskazania do wykonania

Kolano, ze względu na fakt iż jest największym stawem w naszym organizmie i wykorzystywane jest praktycznie przy każdym ruchu, codziennie narażone jest na różnego rodzaju nadwyrężenia, urazy oraz choroby. Warto pamiętać, że problemy z kolanami nie zawsze muszą być następstwem wypadku. W wielu przypadkach są one spowodowane nieprawidłowym stylem życia czy nadwagą, które przyspieszają zużywanie się niektórych elementów stawu. Kiedy warto więc wykonać rezonans magnetyczny kolana? Przede wszystkim w przypadku:

  • Długotrwałego bólu,
  • Przewlekłej lub nawracającej opuchlizny,
  • Zmian zwyrodnieniowych,
  • Widocznych pod skórą guzów,
  • Wypadków lub urazów mechanicznych.

Rezonans magnetyczny kolana wykonywany jest również rutynowo jako element weryfikacji zabiegów rekonstrukcyjnych więzadeł. Pozwala on w sposób bezbolesny i nieinwazyjny na ocenę poprawności położenia zrekonstruowanych więzadeł oraz efektywności procesów regeneracyjnych zachodzących w obrębie stawu.

Rezonans magnetyczny kolana – przygotowanie do badania

Jak się przygotować do badania jakim jest rezonans magnetyczny kolana? Specjalne procedury zazwyczaj nie są wymagane. Konieczne jest zabranie ze sobą kompletu dokumentacji medycznej, a w razie rezonansu z kontrastem także aktualnego wyniku badania poziomu kreatyniny, z datą wykonania maksymalnie 7 dni przed badaniem. Ma to związek z faktem, że środki cieniujące są w całości wydalane przez nerki, dlatego konieczne jest sprawdzenie ich wydolności.

Przed rozpoczęciem badania należy zdjąć wszelkiego rodzaju metalowe ozdoby i elementy stroju, takie jak: okulary, akcesoria do włosów, biżuteria czy ubrania z zamkami. Niewskazany jest także makijaż. Przed pokojem, w którym wykonywane jest badanie należy również zostawić wszelkiego rodzaju akcesoria, które mogą zakłócać pole magnetyczne, jak chociażby portfele z kartami płatniczymi. Samo badanie nie jest długie i trwa zazwyczaj kilkanaście minut.

Rezonans magnetyczny kolana – przeciwwskazania

Choć rezonans magnetyczny kolana jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Nie powinno ono być wykonywane gdy pacjent posiada rozrusznik serca, neurostymulatory, implanty słuchowe i inne elektroniczne urządzenia medyczne. Rezonans magnetyczny kolana nie jest wskazany także u osób które posiadają endoprotezy, śruby lub inne metalowe protezy wewnątrz organizmu, a także u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń teraz
Zapisz się online