Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Płaskostopie poprzeczne

Płaskostopie poprzeczne

Wkładki ortopedyczne
21 maja, 2018 r.
Płaskostopie poprzeczne

Bolą Cię stopy, kostki, łydki a może kolana? Dolegliwości bólowe nasilają się podczas poruszania? Możliwe, że cierpisz na płaskostopie poprzeczne – popularną w krajach wysoko rozwiniętych deformację stóp. Znacznie częściej jest ona nabyta niż wrodzona. Wiele osób nawet nie wie, że ma płaskostopie poprzeczne. Część chorych dowiaduje się o tym podczas wizyty u ortopedy, gdy ból kończyn dolnych jest tak silny, że w zasadzie uniemożliwia poruszanie się. Znaczną grupę naszych pacjentów stanowią właśnie osoby z płaskostopiem poprzecznym. Nie martw się jednak na zapas. Od tego się nie umiera, natomiast jeżeli się ten problem zbagatelizuje, to dolegliwości będą się nasilać, a deformacja postępować. Sprawdź, jakie są objawy płaskostopia poprzecznego i jakie są jego przyczyny? Dowiedz się, w jaki sposób skutecznie „leczymy” płaskostopie poprzeczne w Body Move.

Płaskostopie poprzeczne na czym polega?

Płaskostopie poprzeczne jest deformacją, która polega na tym, że stopy w przedniej części dotykają podłoża całą powierzchnią. Prawidłowo, powinny dotykać tylko I i V głową kości śródstopia. To właśnie te dwa punkty oparcia plus pięta decydują o prawidłowym rozkładzie nacisków. Jeżeli jest on zaburzony, wówczas stopy inaczej pracują, co odbija się na ich kondycji, a także stanie stawów skokowych i kolanowych. Płaskostopie poprzeczne, którego skutkiem jest rozejście się kości śródstopia może mieć także swoje następstwa w postaci haluksów. Paluchy koślawe nie tylko szpecą stopy, ale są również bardzo bolesne. Dlatego też, tak ważne jest, by nie bagatelizować problemu płaskostopia poprzecznego, tylko zgłosić się do specjalisty i wykonać badanie komputerowe stóp. Wynik badania posłuży jako punkt wyjścia do wykonania indywidualnych wkładek ortopedycznych.

Płaskostopie poprzeczne czy podłużne?

Powyżej wyjaśniliśmy już na czym polega płaskostopie poprzeczne. Czas na płaskostopie podłużne, które choć też jest związane z wypłaszczeniem stopy, to jednak traktowane jest przez lekarzy jako inne schorzenie, a pacjenci często mylą je z płaskostopiem poprzecznym. Płaskostopie podłużnenazywane popularnie „platfusem” polega na tym, że stopa dotyka podłoża większością swojej powierzchni. W skrajnych przypadkach nawet całą powierzchnią, zamiast opierać się na trzech punktach podparcia, czyli na I oraz V kości śródstopia i oczywiście na pięcie. W ten sposób zostaje zupełnie zaburzona biomechanika stopy. Dochodzi do osłabienia mięśni stopy, rozwijają się zmiany zwyrodnieniowe w obrębie aparatu kostno-stawowego stopy. Poruszanie się przychodzi z coraz większym trudem. Dolegliwości bólowe w obrębie kostek i kolan stają się codziennością. Na szczęście płaskostopie podłużne też można skutecznie zahamować indywidualnymi wkładkami ortopedycznymi.

Płaskostopie poprzeczne

Przyczyny płaskostopia poprzecznego

Przyczyny płaskostopia poprzecznego mogą być albo wrodzone albo nabyte. O ile na dziedziczenie genów wpływu nie mamy, to na codzienne nawyki jak najbardziej. To właśnie one stanowią główną przyczynę płaskostopia poprzecznego nabytego. Chodzenie w nieprawidłowo dobranych butach, najczęściej na wysokim obcasie, ze zwężanymi czubkami. Ponadto, nadwaga, która poprzez nadmierny nacisk osłabia więzadła, stawy oraz mięśnie w stopach. To główne przyczyny płaskostopia poprzecznego. Jeżeli otyłość nie jest związana z cukrzycą lub problemami hormonalnymi, to należałoby zrzucić trochę kilogramów. Mniejsza waga ciała oznacza mniejszy nacisk na stopy. Zresztą utrzymywanie właściwej wagi daje korzyści nie tylko stopom, ale całemu organizmowi. Poza tym, warto wykonać specjalne wkładki ortopedyczne, idealnie dopasowane do stóp, które będą podtrzymywać łuk poprzeczny i zapewnią prawidłową biomechanikę stopy.

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne

Wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne to podstawa skutecznego leczenia tego schorzenia u dzieci i młodzieży. U dorosłych takie wkładki wprawdzie już nie cofną deformacji, ale przynajmniej ją skutecznie zahamują. W Body Move mamy własną pracownię wkładek ortopedycznych. Wykonujemy dla pacjentów wkładki termoplastyczne. Są to wkładki formowane na ciepło, a cały proces poprzedzony jest dokładnym badaniem komputerowym stóp. Wkładki na których pracujemy, firmy Formthotics są uważane za najlepsze wkładki ortopedyczne na świecie. Codziennie korzystają z nich miliony osób, w tym również zawodowi sportowcy. Przez ponad 10 lat w branży wykonaliśmy już tysiące indywidualnych wkładek ortopedycznych na płaskostopie poprzeczne. Wiemy o tym schorzeniu wszystko co konieczne, aby je skutecznie zahamować i poprawić u pacjenta komfort poruszania się.

Idealnie dopasowane wkładki na płaskostopie w 30 minut

Proces wykonania wkładek rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Następnie przeprowadzamy u pacjenta badanie komputerowe stóp, zarówno w pozycji stojącej, jak i w trakcie chodu. To bardzo ważne, by badanie wykonać w pozycji statycznej oraz dynamicznej. Dzięki temu uzyskane wyniki są kompletne i w pełni oddają rzeczywisty obraz sytuacji. Po badaniu rozpoczyna się proces formowania wkładek na ciepło. Wkładamy je do butów pacjenta, umieszczamy na specjalnym urządzeniu i podgrzewamy do określonej temperatury. Potem pacjent zostaje poproszony o włożenie obuwia już z wkładkami i pochodzeniem w nim kilka minut, by uformowały się do jego stóp. Na koniec uzupełniamy wkładki na płaskostopie poprzeczne o brakujące elementy, np. specjalną pelotę, która ma za zadanie utrzymywać łuk poprzeczny stopy. Cała wizyta nie zajmuje więcej niż 30 minut!Indywidualne wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne to najlepszy sposób na skuteczną walkę z tym schorzeniem. Dzięki nim można bardzo często uniknąć operacji.

Płaskostopie poprzeczne ćwiczenia

Płaskostopie poprzeczne można wyleczyć, ale tylko w przypadku dzieci i młodzieży w fazie wzrostu i kształtowania się aparatu kostno-stawowego. W tym celu oprócz zabezpieczenia stóp przed postępem płaskostopia za pomocą omówionych już wkładek ortopedycznych można wykonywać ćwiczenia. Najskuteczniejsze z nich to przede wszystkim podnoszenie palcami stóp woreczka (z piaskiem lub ryżem) – raz jedną stopą, raz drugą. Poza tym stosuje się podnoszenie palcami stóp kredek, długopisów, ołówków. Takie ćwiczenia mają na celu wzmocnienie mięśni stopy. Dobre rezultaty daje też chodzenie boso na zewnętrznych krawędziach stóp. Wystarczy to robić 2-3 razy dziennie po 1-2 minuty. Warto też wykorzystać piłkę do tenisa, aby przetaczać ją stopą od palców do pięty i z powrotem. To ćwiczenie bardzo dobrze rozluźnia rozcięgno podeszwowe w stopie.

Płaskostopie poprzeczne jak zapobiegać?

Jeżeli płaskostopie poprzeczne nie jest wadą wrodzoną to istnieją pewne nawyki, które mogą uchronić stopy przed tą dolegliwością. Przede wszystkim należy utrzymywać prawidłową wagę ciała, by nie obciążać aparatu kostno-stawowego stóp. Kolejną ważną kwestią jest dobór odpowiedniego obuwia. Powinno być ono płaskie lub na obcasie nie przekraczającym 3-4 cm. Częste chodzenie w wysokich obcasach już z automatu desygnuje do problemów z płaskostopiem poprzecznym. Jeżeli płaskostopie poprzeczne jest nieznaczne to i tak powinno się zrobić wszystko, by zahamować jego postępowanie. Najłatwiej to zrobić sprawiając sobie idealnie dopasowane wkładki ortopedyczne. Są one tak wygodne, cienkie i lekkie, że w ogóle nie czuć ich obecności w butach. Jeżeli chcesz oszczędzić sobie bólu i ewentualnej operacji to zacznij działać już dziś – umów się na badanie komputerowe stóp i wykonanie wkładek na płaskostopie poprzeczne.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

10 lipca, 2023 r.

Niestabilność stawu skokowego – przyczyny, objawy i metody leczenia

Staw skokowy jest jednym z najbardziej obciążonych stawów w ludzkim ciele. Jest to połączenie kości piszczelowej,…
Więcej

7 czerwca, 2023 r.

Metatarsalgia - ból przedstopia

Metatarsalgia to jedna z najczęstszych dolegliwości dotykających stopy, charakteryzująca się bólem przedstopia. Może ona wystąpić u…
Więcej

22 marca, 2018 r.

Wkładki ortopedyczne jako metoda leczenia płaskostopia

Czy wiesz, że ty również możesz potrzebować wkładek ortopedycznych? Jeśli odczuwasz ból stóp i łydek, który…
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.