Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty daje znać o sobie?? Czujesz przenikliwy ból po zewnętrznej stronie łokcia? Odczuwasz spadek siły w ręce, głównie w nadgarstku? To prawdopodobnie jest łokieć tenisisty. Jest to uciążliwe schorzenie, które ma niewiele wspólnego z grą w tenisa.

Fala uderzeniowa
21 maja, 2018 r.
Łokieć tenisisty

Najczęściej na łokieć tenisisty cierpią zwykli ludzie wykonujący prace biurowe, czy naprawcze. Pod tym schorzeniem kryje się zapalenie bocznego nadkłykcia kości ramiennej, które wywołane jest mikro-urazami i przeciążeniami wynikającymi z powtarzających się każdego dnia ruchów. Nawarstwiające się mikro-urazy z czasem przechodzą w stan zapalny , który objawia się bólem, ograniczeniem funkcji manualnych, czasem też ociepleniem okolicy stawu łokciowego. Łokieć tenisisty jest schorzeniem, które trudno wyleczyć tradycyjnymi metodami fizjoterapeutycznymi i lekami przeciwzapalnymi. Najlepsze efekty w leczeniu tej przypadłości daje terapia wielotorowa. Dowiedz się więcej na temat tego, skąd się bierze łokieć tenisisty i sprawdź, w jaki sposób leczymy to schorzenie w Body Move?

Łokieć tenisisty przyczyny dolegliwości

Przyczyny dolegliwości jak już zostało wspomniane są wynikiem powtarzających się mikro-urazów w obrębie nadgarstka. To właśnie nieprawidłowa biomechanika tego stawu wynikająca z wielogodzinnej pracy przy komputerze, wkręcania bądź wykręcania śrub lub innych czynności, podczas których nadgarstek znajduje się w nienaturalnej pozycji doprowadza do zmiany napięcia mięśni prostownika długiego nadgarstka, prostownika krótkiego lub prostownika palców. Co te mięśnie mają wspólnego z bólem w łokciu? Odpowiedź jest bardzo prosta – właśnie w obrębie łokcia znajdują się przyczepy mięśni prostowników. Z nawarstwiających się mikro-urazów z czasem tworzy się stan zapalny, który objawia się m.in. silnym bólem. Przyczyna problemu stanowi w tym wypadku punkt wyjścia do skutecznego leczenia omawianego schorzenia.

Łokieć tenisisty objawy

Silny ból, który może promieniować do przedramienia, a nawet nadgarstka, osłabienie siły mięśniowej ręki, ocieplenie okolicy łokcia, czasem niewielki obrzęk. To charakterystyczne objawy schorzenia jakim jest łokieć tenisisty. Długotrwałe łagodzenie objawów lekami przeciwbólowymi i niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi nie ma sensu. Objawy całkowicie nie ustąpią jeżeli nie zostanie wyleczony stan zapalny. Sprawdź, w jaki sposób skutecznie leczymy łokieć tenisisty w Body Move?

Łokieć golfisty

Łokieć tenisisty leczenie falą uderzeniową

Jak już wspomnieliśmy na początku łokieć tenisisty to zapalenie bocznego nadkłykcia kości ramiennej. W związku z tym konieczne jest wyleczenie tego stanu zapalnego. Z naszego doświadczenia wynika, że bardzo dobre rezultaty terapeutyczne w leczeniu łokcia tenisisty dają zabiegi falą uderzeniową. Jest to metoda nieinwazyjna, której skuteczność sięga 80%. Doskonale wpływa na przebudowę komórek budujących tkankę miękką, dzięki czemu szybko zmniejsza stan zapalny, jak również dolegliwości bólowe. Po zabiegach falą uderzeniową wzrasta produkcja naturalnego kolagenu, który jest budulcem tkanek miękkich, poprawia się też cyrkulacja krwi. Na uwagę zasługuje również działanie rozluźniające, co nie jest bez znaczenia w przypadku zwiększonego napięcia mięśni prostowników.

Ile trwa terapia falą uderzeniową na łokieć tenisisty?

Na ogół pacjenci czują poprawę już po 2-3 krótkich zabiegach, wykonanych na przestrzeni dwóch tygodni. Ból praktycznie ustępuje, a stan zapalny wyraźnie się zmniejsza. Z naszego doświadczenia wynika, że przeważnie 5-6 zabiegów przeprowadzonych w ciągu miesiąca wystarcza by wyleczyć „świeży” łokieć tenisisty, czyli entezopatię w stanie ostrym. Gdy schorzenie przejdzie w stan przewlekły konieczne może być wykonanie większej liczby sesji aparatem ESWT. Terapię falą uderzeniową można uzupełnić o terapię manualną oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie prostowników. Wówczas efekty leczenia są jeszcze lepsze. Zaletą zabiegów falą uderzeniową jest fakt, że nie potrzeba na nią skierowania od lekarza ortopedy. Wystarczy przyjść do nas z wynikiem badania USG łokcia.

Łokieć tenisisty – jak uniknąć?

Łokieć tenisisty to schorzenie, które nawraca, gdy pacjent nie zmieni swoich nawyków. Czy więc zmiana pracy jest jedynym wyjściem, by uniknąć zapalenia nadkłykcia bocznego kości ramiennej? Nie koniecznie. Pracownikom biurowym radzimy robić sobie 3-4 razy dziennie podczas pracy kilkuminutowe przerwy, w trakcie których mięśnie prostowników mogą odpocząć. Warto również kilkukrotnie wykonać ruch zaciśnięcia i rozluźnienia pięści, co też powinno pomóc rozluźnić napięte mięśnie przedramienia. Warto zaopatrzyć się w specjalną podkładkę pod myszkę, która ma ergonomiczną poduszkę pod nadgarstek. Zapewnia ona znacznie lepszą biomechanikę stawu nadgarstka i pozwala pracować dłużej bez dolegliwości. Konieczne jest również umiejscowienie klawiatury na odpowiedniej wysokości – tak by w stawach łokciowych podczas pisania zachować kąt prosty.

Domowe sposoby na łokieć tenisisty

Wiele osób próbuje na własną rękę leczyć to uciążliwe schorzenie. Choć domowe sposoby na łokieć tenisisty bazują w wielu przypadkach na medycynie ludowej, ich skuteczność jest bardzo wątpliwa. Prawdą jest, że takie metody jak okłady z lodu czy z liści kapusty jedynie chwilowo mogą uśmierzyć dolegliwości bólowe, jednak w żaden sposób nie zlikwidują przyczyny problemu. Co więcej, wiele z nich jak np. okłady z octu mogą wręcz zaszkodzić naszemu zdrowiu, zwiększając między innymi ryzyko uszkodzenia kości. Jeżeli na stałe chcesz się pozbyć problemu, jakim jest łokieć tenisisty, należy skorzystać z pomocy specjalistów. Wizyta w naszej klinice i profesjonalnie przeprowadzone zabiegi z wykorzystaniem fali uderzeniowej mają udowodnioną skuteczność i zapewniają trwałe wyeliminowanie dolegliwości związanych z łokciem tenisisty.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

21 października, 2020 r.

Fala uderzeniowa skupiona w Body Move Warszawa

Fala uderzeniowa skupiona to najnowszy sprzęt znanej na całym świecie marki BTL lidera sprzętu do rehabilitacji.
Więcej

29 września, 2020 r.

Fala uderzeniowa skupiona vs radialna

Jedną z nowatorskich metod walki z bólem i fizykoterapii jest fala uderzeniowa skupiona oraz radialna. To…
Więcej

9 stycznia, 2019 r.

Zapalenie Achillesa – leczenie falą uderzeniową

Jeśli odczuwasz ból przy bieganiu, chodzeniu lub nawet zwykłym stawaniu na palcach to znak, że być…
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.