Jeśli odczuwasz ból przy bieganiu, chodzeniu lub nawet zwykłym stawaniu na palcach to znak, że być może cierpisz na zapalenie ścięgna Achillesa. To największe ścięgno w ludzkim ciele, o długości aż 15 cm, które łączy dwa mięśnie łydki z kością pięty. Odpowiada ono za ruch zginania, dzięki któremu możemy wykonywać takie czynności jak chodzenie, bieganie, wchodzenie lub schodzenie ze schodów czy skakanie w górę. Ze względu na ogromne obciążenie, którym jest obarczone każdego dnia, jest bardzo narażone na różnego rodzaju urazy, zwłaszcza u osób które uprawiają sport, zarówno amatorsko jak i wyczynowo. Najczęściej spotykaną kontuzją w przypadku tego ścięgna jest zapalenie Achillesa – leczenie falą uderzeniową na szczęście może być w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem problemu.
Zapalenie ścięgna Achillesa najczęściej spowodowane jest nadmiernym obciążaniem tego ścięgna, np. podczas biegania w połączeniu z licznymi mikrourazami. Powodem ich powstawania zazwyczaj jest brak rozgrzewki, zła technika treningu, nadmierna masa ciała czy też noszenie niewygodnego, źle dobranego obuwia. Również niektóre choroby, takie jak reumatyzm, dna moczanowa, dysfunkcje stopy czy podudzia przyczyniają się do rozwoju zapalenia Achillesa. U osób młodych mikrourazy ulegają naturalnej regeneracji, jednak z wiekiem procesy te zachodzą dużo wolniej, a samo ścięgno staje się coraz mniej elastyczne i odporne na obciążenia.
Zapalenie Achillesa jest procesem, który rozwija się stopniowo. Na początku ból w okolicy łydki pojawia się sporadycznie, zwykle w czasie treningu lub bezpośrednio po jego zakończeniu. Jednak lekceważony z czasem przybiera na sile, dokuczając nawet w czasie chodzenia czy w czasie spoczynku nawet przy lekkim dotyku. Oprócz bólu pacjenci często skarżą się na występowanie opuchlizny oraz uczucia sztywności w obrębie ścięgna. Długo nieleczone zapalenie Achillesa może doprowadzić nawet do osłabienia siły mięśni stopy, czego głównym objawem są trudności w staniu na jednej nodze, a nawet wspięciu się na palce. Do zdiagnozowania stanu zapalnego w obrębie ścięgna Achillesa ortopedzie lub fizjoterapeucie zazwyczaj wystarczają wnikliwy wywiad lekarski i badanie fizykalne, polegające na wykonaniu kilku prostych ćwiczeń. W wyjątkowych przypadkach mogą oni dodatkowo zalecić wykonanie badania USG achillesa lub rezonansu magnetycznego.
W większości przypadków leczenie Achillesa uzależnione jest od tego jak poważny jest uraz oraz jak silne są dolegliwości bólowe. Niestety, jest to proces wymagający czasu i cierpliwości, gdyż całkowite ustąpienie objawów zapalenia następuje niekiedy nawet dopiero po upływie pół roku. Głównie stosuje się tu leczenie zachowawcze, które polega na:
Jeżeli ból jest wyjątkowo dokuczliwy można doraźnie stosować okłady z lodu lub dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, jak np. ibuprofen. Jeżeli jednak zależy nam na kompleksowym rozwiązaniu, które pomoże na stałe pozbyć się problemu jakim jest zapalenie Achillesa – leczenie falą uderzeniową, jako uzupełnienie leczenia zachowawczego jest doskonałym wyborem.
Fala uderzeniowa to nowoczesna, nieinwazyjna metoda, która nie tylko w krótkim czasie zmniejsza dolegliwości bólowe i likwiduje stan zapalny, ale przede wszystkim przyspiesza proces regeneracji uszkodzonych tkanek i rozbija ewentualne zwapnienia. Terapia falą uderzeniową polega na serii krótkich zabiegów, wykonywanych za pomocą specjalnej głowicy, pozwalającej na zachowanie wyjątkowej precyzji i dotarcie prosto do miejsca w którym toczy się stan zapalny. Jeśli chodzi o zapalenie Achillesa – leczenie falą uderzeniową, zwłaszcza jeżeli zostanie uzupełnione o zabiegi fizjoterapeutyczne z użyciem lasera, jest skuteczne w ponad 85% przypadków.
8 października, 2024 r.
21 października, 2020 r.
29 września, 2020 r.