Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Fala uderzeniowa skupiona vs radialna

Fala uderzeniowa skupiona vs radialna

Fala uderzeniowa
29 września, 2020 r.
Zapalenie kaletki podbarkowej

Jedną z nowatorskich metod walki z bólem i fizykoterapii jest fala uderzeniowa skupiona oraz radialna. To nieinwazyjna i bezpieczna metoda, doceniana zarówno przez specjalistów jak i pacjentów. Odpowiednio przeprowadzony zabieg w krótkim czasie pozwala osiągnąć satysfakcjonujące rezultaty, w tym również te dotyczące niedoskonałości skóry, takich jak blizny czy cellulit.

Fala uderzeniowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Fala uderzeniowa to najprościej mówiąc gwałtowny wzrost ciśnienia gazu, który przenosi energię na daną odległość. W fizjoterapii znalazła zastosowanie pozaustrojowa fala uderzeniowa, czyli fala akustyczna generowana przy pomocy specjalnej głowicy, zdolna do przeniknięcia do wnętrza tkanek i docierająca bezpośrednio do miejsca stanowiącego źródło bólu. Jaki efekt wywołuje fala uderzeniowa skupiona oraz radialna? Oddziałując na chore tkanki zmniejsza napięcie mięśni, pobudza mikrocyrkulację krwi oraz wspiera regenerację. Dodatkowo fala uderzeniowa stymuluje produkcję kolagenu i usuwa szkodliwe substancje, takie jak złogi wapnia czy kwas mlekowy. Wykazuje również korzystne działanie poprzez zmniejszenie widoczności blizn czy redukcję cellulitu. Fala uderzeniowa to metoda nieinwazyjna i dzięki niewielkiemu ryzyku wystąpienia drobnych skutków ubocznych bezpieczna dla pacjenta.

W zabiegach rehabilitacyjnych stosowane są dwa rodzaje pozaustrojowej fali uderzeniowej:

 • Fala uderzeniowa radialna,
 • Fala uderzeniowa skupiona.

W fizjoterapii stosowane są dwa rodzaje fali uderzeniowej:

 • Fala uderzeniowa rozproszona (radialna) – RSWT,
 • Fala uderzeniowa skupiona – FSWT.

Warto wiedzieć czym różnią się od siebie.

Pięta haglunda

Radialna fala uderzeniowa

Fala uderzeniowa radialna to zdecydowanie najczęściej spotykany rodzaj fali uderzeniowej w gabinetach fizjoterapeutycznych. Wytwarzana jest w sposób elektromagnetyczny lub też w wyniku pneumatycznego uderzenia skompresowanego powietrza między urządzeniem a przyłożonym do skóry pacjenta aplikatorem. Wnikając w głąb ciała rozchodzi się w sposób promienisty, z czasem zmniejszając swoją energię. Co jest dla niej charakterystyczne? Przede wszystkim fakt, że może oddziaływać na dużą powierzchnię ciała, a jej ciśnienie jest stosunkowo niewielkie, nie przekraczając 1MPa. Fala uderzeniowa radialna stymuluje organizm do regeneracji, poprawia metabolizm i zmniejsza dolegliwości bólowe.

Fala uderzeniowa skupiona – skuteczna nowość w fizjoterapii

Fala uderzeniowa skupiona to zabieg, który dostępny jest jedynie w nielicznych gabinetach fizjoterapeutycznych. Wymaga specjalnego, o wiele bardziej kosztownego sprzętu, a także ogromnego doświadczenia ze strony fizjoterapeuty, jednak w przeciwieństwie do fali uderzeniowej radialnej jej działanie jest o wiele bardziej intensywne. Wytwarzana jest ona w technologii akustycznej, pod wpływem wysokiego napięcia w aplikatorze, a następnie za pomocą specjalnych soczewek zgromadzona w skupiony bodziec. Następnie za pomocą odpowiednich nakładek sprzęgających fala uderzeniowa skupiona wprowadzana jest w głąb ciała pacjenta, na ustaloną wcześniej, określoną głębokość. Jakie przewagi ma fala uderzeniowa skupiona?

 • Trwa zaledwie 0,2us,
 • Dociera dokładnie w miejsce bólu, bez rozpraszania się na boki,
 • Może osiągać ciśnienie nawet do 100 MPa,
 • Dzięki możliwości regulowania gęstości energii wykazuje różnorodne zastosowanie,
 • Zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej skupionej można przeprowadzać pod kontrolą
 • USG, zwiększając tym samym znacznie jego skuteczność,
 • Może wykazywać działanie niszczące niepożądane substancje,
 • Dyskomfort i ból w trakcie zabiegu są niewielkie, do 80% mniejsze niż w przypadku fali radialnej,
 • Wykazuje właściwości bakteriobójcze,
 • Stymuluje komórki macierzyste.

Fala uderzeniowa skupiona i radialna – cena terapii

Ze względu na swoją dostępność, radialna fala uderzeniowa jest zdecydowanie częściej stosowana. W zależności od oczekiwanych rezultatów, rodzaju schorzenia i oceny specjalisty, pełna terapia to kilka zabiegów, wykonywanych w kilkudniowych odstępach czasu. Koszt pojedynczej sesji to w naszym gabinecie to 55 złotych, a czas trwania to zwykle kilkanaście minut.

Jak już wspomnieliśmy, fala uderzeniowa skupiona wymaga bardziej specjalistycznego sprzętu, którego koszt jest ponad 5 razy większy niż standardowych aparatów do fali uderzeniowej. Wymaga ona również dużego doświadczenia ze strony specjalisty przeprowadzającego zabieg, dlatego dostępna jest jedynie w najlepszych gabinetach fizjoterapeutycznych. Wszystko to sprawia, że cena terapii z wykorzystaniem fali uderzeniowej skupionej jest nieco wyższa niż fali radialnej. Pojedynczy zabieg w naszym gabinecie to koszt 85 złotych, przy czym podobnie jak w przypadku fali radialnej, do osiągnięcia pełnych rezultatów konieczne jest przeprowadzenie co najmniej kilku zabiegów.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

21 października, 2020 r.

Fala uderzeniowa skupiona w Body Move Warszawa

Fala uderzeniowa skupiona to najnowszy sprzęt znanej na całym świecie marki BTL lidera sprzętu do rehabilitacji.
Więcej

9 stycznia, 2019 r.

Zapalenie Achillesa – leczenie falą uderzeniową

Jeśli odczuwasz ból przy bieganiu, chodzeniu lub nawet zwykłym stawaniu na palcach to znak, że być…
Więcej

21 maja, 2018 r.

Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty daje znać o sobie?? Czujesz przenikliwy ból po zewnętrznej stronie łokcia? Odczuwasz spadek siły w ręce, głównie w nadgarstku? To prawdopodobnie jest łokieć tenisisty
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.