Czym się różni obrzęk lipidowy od obrzęku limfatycznego?

23 stycznia 2019 | Chirurgia naczyniowa

Obrzęk lipidowy vs obrzęk limfatyczny

Wielu z nas jest niezadowolonych ze swojego wyglądu, jednak nie zawsze jest on do końca naszą winą. Jeżeli stosujesz różnego rodzaju diety oraz ćwiczenia, a mimo to nie widzisz zadowalających efektów to znak, że być może przyczyną Twoich problemów jest obrzęk. Obrzęk to nic innego jak widoczne obrzmienie, które powoduje uczucie ciężkości oraz ból spowodowany napięciem skóry. Silny obrzęk może skutecznie uniemożliwić codzienne funkcjonowanie. Najczęściej mamy do czynienia z dwoma rodzajami obrzęków: lipidowym oraz limfatycznym. Ze względu na to, że dają podobne objawy często są ze sobą mylone. Dlatego bez względu na to, który z nich dotyczy ciebie, niezbędna jest wizyta u chirurga naczyniowego oraz odpowiednie leczenie, które zazwyczaj obejmuje takie zabiegi jak chociażby drenaż limfatyczny.

 

Mamy na koncie tysiące wyleczonych i zadowolonych pacjentów.
Przeczytaj opinie o nas!

obrzęk lipidowy

Obrzęk lipidowy – przyczyny i objawy

Charakterystyczną cechą obrzęku lipidowego jest obustronne zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej od pasa aż do kostek. Osobom z lipodemią często towarzyszy skłonność do pojawiania się siniaków nawet po delikatnym urazie, a także obrzęk ortostatyczny, będący efektem długotrwałego przebywania w pozycji stojącej lub siedzącej. Tkanka tłuszczowa powodująca obrzęk lipidowy i  powstająca w wyniku nieprawidłowego przyrostu nie ulega spalaniu, stąd też brak efektów diet lub ćwiczeń. Schorzenie to jest charakterystyczne dla kobiet dorosłych, choć pierwsze objawy pojawić się mogą jeszcze w okresie dojrzewania. Nie jest znana jednoznaczna przyczyna obrzęku lipidowego, jednak z pewnością sprzyja mu zaburzenie równowagi hormonalnej (np. w okresie menopauzy) oraz predyspozycja genetyczna. Wyróżnia się trzy stadia obrzęku lipidowego. Pierwsze z nich może rozwijać się przez lata, a głównym objawem jest spadek elastyczności skóry. Pod skórą można wyczuć jednak niewielkie guzki, a sama tkanka podskórna swoją strukturą zaczyna przypominać gabkę. Następnie skóra ulega stwardnieniu, a nierówności widoczne są już gołym okiem. Dodatkowo w ciągu dnia pojawia się obrzęk lipidowy, a także nadwrażliwość na dotyk w obrębie ud. W zaawansowanym stadium choroby guzki mogą być wielkości pięści i prowadzić do deformacji kończyn dolnych, a dodatkowo obrzękowi lipidowemu towarzyszy wtórny obrzęk limfatyczny, spowodowany nadmiernym osadzaniem się komórek tłuszczowych w tkance łącznej i blokadą małych naczyń limfatycznych.

 

Pierwotny i wtórny obrzęk limfatyczny

Obrzęk limfatyczny to przewlekła i trudna do wyleczenia choroba, powstająca w wyniku nieprawidłowego działania układu limfatycznego. Gromadzenie się w tkance podskórnej zbyt dużej ilości limfy prowadzi do powstawania obrzęku, stanów zapalnych ,zwłóknień, a nawet skrajnej postaci tej choroby określanej mianem słoniowacizny. Nieleczony może prowadzić do niebezpiecznych powikłań, jak np. zapalenie naczyń limfatycznych, zakażenie bakteryjne czy nawet martwica kończyny dotkniętej obrzękiem. Obrzęk limfatyczny może mieć zarówno charakter pierwotny jak i wtórny. Pierwotny obrzęk limfatyczny spowodowany jest hipoplazją lub aplazją naczyń limfatycznych, co sprawia, że układ limfatyczny ma problem z usuwaniem toksyn. Może występować od urodzenia, jak również pojawić się dopiero gdy zadziała czynnik dodatkowy, taki jak choroba czy zmiany hormonalne. Dotyczy najczęściej tylko jednej kończyny. W jego przypadku niemożliwe jest całkowite wyleczenie, a jedynie ograniczenie objawów do minimum. Drugim rodzajem obrzęku limfatycznego jest obrzęk wtórny, powstający w wyniku nabytego uszkodzenia naczyń chłonnych, np. w wyniku urazu lub przebiegu obrzęku lipidowego.

 

lipodemia

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

obrzęk lipidowy leczenie

Leczenie obrzęków

W leczeniu obrzęku lipidowego jak również obrzęku limfatycznego najlepsze rezultaty przynoszą metody zachowawcze. Ich celem jest przede wszystkim zatrzymanie objawów choroby i zminimalizowanie ryzyka pojawienia się powikłań. W pierwszej kolejności warto udać się do chirurga naczyniowego, który wykona niezbędne badania i oceni stopień rozwoju choroby, a następnie przekaże zalecenia do stosowania. Od dawna najlepszym sposobem leczenia obrzęków jest drenaż limfatyczny. Polega on na uciskaniu kończyny wokół obrzęku, co powoduje przemieszczenie się limfy do prawidłowo działających naczyń limfatycznych. Najlepsze rezultaty daje on w połączeniu z kompresjoterapią, czyli bandażowaniem kończyn objętych obrzękiem lub zakładaniem na nie specjalnych pończoch uciskowych. W ten sposób reguluje się ciśnienie śródtkankowe i usprawnia pracę mięśni, poprawiając w ten sposób przepływ chłonki. Metodom tym zawsze powinna towarzyszyć zdrowa dieta i możliwie jak największa aktywność fizyczna, opierająca się głównie na ćwiczeniach zaleconych przez specjalistę. Doskonale poprawiają one przepływ limfy, minimalizując ryzyko pojawienia się groźnych dla życia powikłań. Skutkiem ubocznym obrzęku lipidowego oraz obrzęku limfatycznego jest spadek odporności i skłonność do pojawiania się ranek na skórze, mogących być źródłem groźnych infekcji, dlatego koniecznie należy stosować specjalne preparaty i kremy ochronne.

 

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń teraz
Zapisz się online