Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Hiperlordoza – przyczyny, objawy, leczenie

Hiperlordoza – przyczyny, objawy, leczenie

Ortopedia
10 grudnia, 2018 r.
Hiperlordoza leczenie

Hiperlordoza to jedna z najczęściej występujących wad postawy, której główną cechą jest bardzo charakterystyczne nadmierne wygięcie kręgosłupa ku przodowi, a także towarzyszące mu wgłębienie w odcinku lędźwiowym oraz odstające pośladki. Nieleczona hiperlordoza znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zwyrodnień kręgosłupa, z tego więc powodu zaleca się jak najwcześniejsze wdrożenie odpowiednich działań terapeutycznych. Można z nich oczywiście skorzystać w naszej klinice Body Move w Warszawie.

Jak już wcześniej wspomniano, hiperlordoza jest wadą postawy, w której kręgosłup pacjenta jest nadmiernie wygięty ku przodowi. Powoduje to dość charakterystyczną postawę: wgłębienie w lędźwiowym odcinku kręgosłupa, odstające pośladki oraz wypięcie brzucha ku przodowi. W obrazie klinicznym widoczne jest także osłabienie mięśni pośladkowych, dwugłowych oraz mięśni brzucha.

Hiperlordoza – przyczyny

Hiperlordoza może mieć charakter wrodzony i nabyty – takie też są więc przyczyny wady. I tak w przypadku hiperlordozy wrodzonej bywa ona efektem zmian kostnych w obrębie kręgosłupa oraz miednicy. Najczęściej jest to przerwanie łuku między wyrostkami stawowymi górnymi i dolnymi, nieprawidłowe ustawienie kości krzyżowej lub zrośnięcie się piątego kręgu lędźwiowego z kością krzyżową.

Hiperlordoza wtórna może być natomiast skutkiem:

  • garbu gruźliczego,
  • krzywicy,
  • choroby Scheuermanna,
  • osteoporozy,
  • zwichnięć stawu,
  • niewydolności mięśni brzucha i pośladków,
  • zapalenia krążków międzykręgowych,
  • dystrofii mięśniowych,
  • otyłości.

Co ważne, hiperlordoza wtórna może się pojawić u osób w każdym wieku – myli się więc ten, kto sądzi, że jest to wada postawy charakterystyczna dla wieku dziecięcego.

Hiperlordoza przyczyny

Diagnostyka hiperlordozy

Lekarz ortopeda jest w stanie rozpoznać hiperlordozę już po typowej dla tej wady sylwetce – z wypiętym do przodu brzuchem, odstającymi pośladkami i zagłębieniu w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Potwierdzeniem diagnozy często bywają proste testy fizyczne, które wykonuje się u pacjenta w pozycji leżącej na plecach.

W diagnostyce hiperlordozy wykorzystuje się również badanie rentgenowskie (RTG) odcinka lędźwiowo-krzyżowego lub całego kręgosłupa, czasami także rezonans magnetyczny kręgosłupa. U niektórych pacjentów zleca się także wykonanie testów laboratoryjnych oraz innych badań przydatnych przy diagnostyce różnicowej. Oczywiście są one dopasowanie do wieku pacjenta oraz stopnia zaawansowania wady.

Hiperlordoza – leczenie

Leczenie hiperlordozy zależne jest m.in. od wieku pacjenta, odczuwanych przez niego dolegliwości czy stopnia zaawansowania wady. I tak jeśli powoduje ona dolegliwości bólowe, wskazane jest stosowanie działających ogólnie lub miejscowo leków przeciwbólowych. Ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała, co pozwala zmniejszyć obciążenia kręgosłupa. Najważniejsza jest jednak odpowiednia rehabilitacja, która ma na celu naukę utrzymywania prawidłowej postawy, rozluźnianie zbyt napiętych mięśni i wzmacnianie tych osłabionych, a także poprawę ruchomości kręgosłupa w odcinku piersiowym. Prawidłowo dobrane ćwiczenia, prowadzone przez wykwalifikowanych specjalistów, często skutkują nawet całkowitym usunięciem wady. Oczywiście ważne jest zaangażowanie pacjenta oraz jego systematyczność.

Hiperlordoza

Skutki nieleczonej hiperlordozy

Należy uświadomić sobie jedną rzecz – hiperlordozy absolutnie nie wolno lekceważyć! Wiele osób postrzega ją jedynie jako delikatną wadę sylwetki, jednak nieleczona może mieć naprawdę poważne konsekwencje zdrowotne. Nieleczona hiperlordoza znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa, zaburzeń w obrębie obręczy biodrowej czy kończyn dolnych. Może również powodować powikłania, takie jak ból, skurcze mięśniowe, drętwienie kończyn czy zaburzenia w oddawaniu moczu i stolca.

Wszystkich pacjentów zainteresowanych profesjonalną rehabilitacją hiperlordozy oraz innych wad postawy zapraszamy do naszej kliniki Body Move. Zapewniamy opiekę wyspecjalizowanej kadry oraz serdeczną atmosferę. Zachęcamy do kontaktu -> https://bodymove.pl/kontakt/

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

30 maja, 2024 r.

Ból biodra - pogłębiona analiza przyczyn, skutków i sposobów leczenia

Ból biodra to powszechna dolegliwość, która może znacząco obniżać komfort życia i uniemożliwiać wykonywanie codziennych czynności.…
Więcej

21 maja, 2024 r.

Ból kości piszczelowej

Ból w przedniej części podudzia, nasilający się podczas ćwiczeń, to częsta dolegliwość biegaczy i osób uprawiających…
Więcej

17 maja, 2024 r.

Kolano biegacza - zmora każdego amatora biegania

Ból w kolanie to zmora każdego biegacza, zarówno amatora, jak i zawodowca. Może on skutecznie zniechęcić…
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.