Opuchnięte łydki – co może oznaczać puchnięcie nóg?

utworzone przez | 20 czerwca 2018 | Chirurgia naczyniowa

Puchnięcie nóg to dość powszechnie spotykana dolegliwość – może spotkać każdego, bez względu na płeć i wiek. Niekiedy opuchnięte łydki to problem mijający po kilkunastu minutach odpoczynku czy zimnym prysznicu. Zdarza się jednak, że domowe sposoby nie pomagają, a obrzęk łydek przechodzi w stan przewlekły, wymagający pogłębionej diagnostyki oraz konsultacji z chirurgiem naczyniowym. Takiej sytuacji nie wolno lekceważyć!

Na początek uspokajamy – opuchnięte łydki nie zawsze są objawem poważnych schorzeń. Objaw ten może wystąpić nawet u osób zupełnie zdrowych i być efektem długiego stania lub siedzenia w jednej pozycji, całodniowego biegania w butach na wysokim obcasie, zmian hormonalnych w trakcie cyklu miesiączkowego u kobiet, a nawet dużych upałów. Wszystkie te czynniki mogą bowiem w mniejszym lub większym stopniu upośledzać przepływ krwi w naczyniach, co skutkuje uczuciem ciężkości i zmęczenia nóg czy opuchlizną łydek.

Mamy na koncie tysiące wyleczonych i zadowolonych pacjentów.
Przeczytaj opinie o nas!

Domowe sposoby na opuchnięte łydki

Jeśli obrzęk łydek przytrafia się sporadycznie i mija np. po zakończeniu okresów upału czy odpoczynku od wysokich obcasów, nie ma powodów do niepokoju. Aby obrzęk minął szybciej można np. poleżeć kilkanaście minut z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca albo zafundować łydkom prysznic z naprzemiennymi zimnymi i ciepłymi strumieniami wody. Trzeba także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu (wypijać trzeba minimum dwa litry wody dziennie) oraz codziennej dawce ruchu, zwłaszcza jeśli prowadzi się siedzący tryb życia. Latem lepiej jest zrezygnować ze szpilek i nosić luźne, przewiewne ubrania, które nie będą uciskać nóg i upośledzać przepływu krwi w naczyniach.

Puchnięcie łydek a przewlekła niewydolność żylna

Jeśli puchnięcie nóg zdarza się często, ma charakter przewlekły i nie mija po zastosowaniu prostych domowych sposobów, należy skonsultować się z lekarzem. Permanentnie opuchnięte łydki mogą być objawem poważnych chorób naczyń krwionośnych. Jedną z nich jest przewlekła niewydolność żylna, czyli zaburzenia odpływu krwi z żył kończyn dolnych, spowodowane uszkodzeniami zastawek żylnych. Skutkuje to zwiększeniem ciśnienia w żyłach i powstawaniem zakrzepów.

Pierwszym objawem przewlekłym niewydolności żylnej bywa opuchlizna nóg, następnym – tzw. pajączki i żylaki, w skrajnych przypadkach przekształcające się w przewlekłe owrzodzenia. Do czynników sprzyjających rozwojowi schorzenia zalicza się siedzący lub stojący tryb życia, niski poziom aktywności fizycznej, noszenie bielizny i odzieży mocno obciskającej nogi, ciąża czy predyspozycje genetyczne. Profilaktyka choroby obejmuje m.in. regularną aktywność fizyczną i stosowanie diety bogatej w błonnik.

Tekst alternatywny

Obrzęk łydek – co może oznaczać?

Niekiedy opuchnięte łydki bywają objawem innych chorób, które wymagają diagnozy i wdrożenia specjalistycznego leczenia.

  • Zakrzepica żył głębokich – to jedna z najczęstszych chorób objawiających się obrzękiem nóg, wywoływanym przez zakrzepy żylne, hamujące prawidłowy przepływ krwi w żyłach. Do czynników ryzyka zakrzepicy żył głębokich zalicza się m.in. nadwaga i otyłość, siedzący tryb życia, zbyt mała aktywność fizyczna, ciąża oraz przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Leczenie polega m.in. na przyjmowaniu odpowiednich środków farmakologicznych oraz stosowanie pończoch czy opasek elastycznych.
  • Obrzęk limfatyczny – to wrodzone lub nabyte zaburzenia w odpływie limfy z kończyn dolnych. Tu również objawem bywa puchnięcie nóg, ale połączone z tzw. ciastowatym obrzękiem stopy oraz kostek. Charakterystyczna dla obrzęku limfatycznego jest opuchlizna przodu stopy oraz dużego palca. Schorzenie leczy się m.in. przy pomocy odpowiedniej gimnastyki oraz drenażu limfatycznego.

Opuchnięte łydki czasami towarzyszą także schorzeniom niezwiązanym bezpośrednio z funkcjonowaniem układu krwionośnego, takich jak np. kłębuszkowe zapalenie nerek czy niedoczynność tarczycy.

Puchnięcie nóg – skonsultuj się ze specjalistą!

W klinice Body Move niepokojące puchnięcie nóg można skonsultować z naszymi specjalistami z zakresu chirurgii naczyniowej. W celu wykonania USG dopler zapraszamy do kontaktu pod numerami telefonu 22 300 15 00 oraz 501 205 303 lub mailowo pod adresem gabinet@bodymove.pl. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego pacjenta, profesjonalizm oraz miłą atmosferę!

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń teraz