Puchnięcie nóg to dość powszechnie spotykana dolegliwość – może spotkać każdego, bez względu na płeć i wiek. Niekiedy opuchnięte łydki to problem mijający po kilkunastu minutach odpoczynku czy zimnym prysznicu. Zdarza się jednak, że domowe sposoby nie pomagają, a obrzęk łydek przechodzi w stan przewlekły, wymagający pogłębionej diagnostyki oraz konsultacji z chirurgiem naczyniowym. Takiej sytuacji nie wolno lekceważyć!
Na początek uspokajamy – opuchnięte łydki nie zawsze są objawem poważnych schorzeń. Objaw ten może wystąpić nawet u osób zupełnie zdrowych i być efektem długiego stania lub siedzenia w jednej pozycji, całodniowego biegania w butach na wysokim obcasie, zmian hormonalnych w trakcie cyklu miesiączkowego u kobiet, a nawet dużych upałów. Wszystkie te czynniki mogą bowiem w mniejszym lub większym stopniu upośledzać przepływ krwi w naczyniach, co skutkuje uczuciem ciężkości i zmęczenia nóg czy opuchlizną łydek.
Jeśli obrzęk łydek przytrafia się sporadycznie i mija np. po zakończeniu okresów upału czy odpoczynku od wysokich obcasów, nie ma powodów do niepokoju. Aby obrzęk minął szybciej można np. poleżeć kilkanaście minut z nogami uniesionymi powyżej poziomu serca albo zafundować łydkom prysznic z naprzemiennymi zimnymi i ciepłymi strumieniami wody. Trzeba także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu (wypijać trzeba minimum dwa litry wody dziennie) oraz codziennej dawce ruchu, zwłaszcza jeśli prowadzi się siedzący tryb życia. Latem lepiej jest zrezygnować ze szpilek i nosić luźne, przewiewne ubrania, które nie będą uciskać nóg i upośledzać przepływu krwi w naczyniach.
Jeśli puchnięcie nóg zdarza się często, ma charakter przewlekły i nie mija po zastosowaniu prostych domowych sposobów, należy skonsultować się z lekarzem. Permanentnie opuchnięte łydki mogą być objawem poważnych chorób naczyń krwionośnych. Jedną z nich jest przewlekła niewydolność żylna, czyli zaburzenia odpływu krwi z żył kończyn dolnych, spowodowane uszkodzeniami zastawek żylnych. Skutkuje to zwiększeniem ciśnienia w żyłach i powstawaniem zakrzepów.
Pierwszym objawem przewlekłym niewydolności żylnej bywa opuchlizna nóg, następnym – tzw. pajączki i żylaki, w skrajnych przypadkach przekształcające się w przewlekłe owrzodzenia. Do czynników sprzyjających rozwojowi schorzenia zalicza się siedzący lub stojący tryb życia, niski poziom aktywności fizycznej, noszenie bielizny i odzieży mocno obciskającej nogi, ciąża czy predyspozycje genetyczne. Profilaktyka choroby obejmuje m.in. regularną aktywność fizyczną i stosowanie diety bogatej w błonnik.
Niekiedy opuchnięte łydki bywają objawem innych chorób, które wymagają diagnozy i wdrożenia specjalistycznego leczenia.
Opuchnięte łydki czasami towarzyszą także schorzeniom niezwiązanym bezpośrednio z funkcjonowaniem układu krwionośnego, takich jak np. kłębuszkowe zapalenie nerek czy niedoczynność tarczycy.
W klinice Body Move niepokojące puchnięcie nóg można skonsultować z naszymi specjalistami z zakresu chirurgii naczyniowej. W celu wykonania USG dopler zapraszamy do kontaktu pod numerami telefonu 22 300 15 00 oraz 501 205 303 lub mailowo pod adresem [email protected]. Zapewniamy indywidualne podejście do każdego pacjenta, profesjonalizm oraz miłą atmosferę!
23 stycznia, 2019 r.
17 stycznia, 2019 r.
12 lipca, 2018 r.