Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła ACL w kolanie

Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła ACL w kolanie

Rehabilitacja
14 czerwca, 2018 r.
ACL

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) to jedna z najpoważniejszych możliwych kontuzji kolana, która może przytrafić się każdemu i wbrew stereotypowym opiniom, nie dotyczy wyłącznie profesjonalnych sportowców. Współczesna medycyna oferuje co prawda nowoczesne metody rekonstrukcji więzadła ACL, ale aby leczenie przyniosło oczekiwane rezultaty konieczne jest połączenie zabiegu z odpowiednią rehabilitacją.

Większość z nas sądzi, że zerwanie więzadła w kolanie to kontuzja spotykająca tylko zawodowych sportowców – kibice piłki nożnej na pewno pamiętają mecz Polska – Dania z października 2016 roku, w którym tego fatalnego urazu doznał napastnik biało-czerwonych Arkadiusz Milik. Tak naprawdę jednak zerwanie więzadła może przydarzyć się każdemu, w pozornie niegroźnych sytuacjach, jak np. poślizgnięcie na oblodzonym chodniku.

Zerwane więzadło – tego nie da się pomylić z niczym innym!

Trzasku towarzyszącemu zerwaniu więzadła nie można pomylić z niczym innym, a u osoby kontuzjowanej pojawia się silny ból, obrzęk kolana, czasami krwiak, uczucie niestabilności i niepewności kolana. Jedną z najnowocześniejszych metod leczenia zerwanego więzadła ACL w kolanie jest jego rekonstrukcja – z użyciem tkanek własnych pacjenta (np. więzadła rzepki lub ścięgna półścięgnistego ST) bądź sztucznych implantów. Jednak aby zabieg przyniósł oczekiwane rezultaty, a pacjent odzyskał sprawność, konieczne jest prowadzenie odpowiedniej rehabilitacji.

ACL

Rehabilitacja – dlaczego jest konieczna?

Rehabilitacja przed i po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego w kolanie jest niezbędnym elementem całego procesu leczenia. Dlaczego? Zerwanie więzadła to bardzo poważne naruszenie stabilności całego stawu kolanowego i nie wystarczy, mówiąc potocznie, „zszyć” je w miejscu zerwania. Konieczne jest kompleksowe zadbanie o wszystkie anatomiczne elementy kolana: chrząstkę stawową, rzepkę, łąkotkę, otaczające kolano kości oraz mięśnie. W innym przypadku u pacjenta może dochodzić do powikłań w postaci przewlekłego uczucia niestabilności kolana, częstych podwichnięć, uszkodzenia łąkotek, a nawet szybszego ścierania chrząstki stawowej, co w konsekwencji może prowadzić do stanów zwyrodnieniowych.

Rehabilitacja przed i po rekonstrukcji więzadła

Warto pamiętać, że rehabilitacja w procesie leczenia zerwanego więzadła może obejmować zarówno rehabilitację przed-, jak i pozabiegową. Postępowanie przed planowaną rekonstrukcją ma na celu przede wszystkim wzmocnienie mięśni otaczających kolano, redukcję obrzęku oraz wypracowanie u pacjenta sposobu poruszania się z kontuzjowanym kolanem, tak by nie dochodziło do zaburzeń równowagi, upadków itp.

Rehabilitacja kolana po rekonstrukcji więzadła krzyżowego służy natomiast przywróceniu stawowi kolanowemu pełnej funkcjonalności rozumianej jako odzyskanie ruchomości, propriocepcji, koordynacji oraz siły mięśniowej, a także powrót do pełnej sprawności. W przychodni Body Move program rehabilitacji dostosowywany jest indywidualnie dla każdego pacjenta, z uwzględnieniem jego wieku, możliwości, poziomu aktywności fizycznej czy techniki przeprowadzonej rekonstrukcji.

W zależności od potrzeb może ona obejmować odpowiednie ćwiczenia czynne i bierne (rozciągające, wzmacniające, z wykorzystaniem piłek czy dysków równoważnych), masaże, zabiegi hydroterapii, krioterapii, elektroterapii czy laseroterapii, terapię manualną czy terapię z wykorzystaniem nowoczesnego urządzenia Indiba Activ. Warto pamiętać, że rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego wymaga czasu – nowoczesne metody pozwalają ją co prawda maksymalnie skrócić, ale pewnych naturalnych procesów regeneracyjnych organizmu nie da się przyspieszyć.

Rehabilitacja po rekonstrukcji ACL w Body Move

Wszystkich pacjentów zainteresowanych profesjonalną rehabilitacją po zabiegu rekonstrukcji więzadła ACL zapraszamy do kontaktu z naszą rejestracją: pod numerami telefonu 22 300 15 00 oraz 501 205 303 lub mailowo pod adresem [email protected]. Nasi lekarze i fizjoterapeuci zaproponują metody rehabilitacji, które pozwolą szybko zapomnieć o kontuzji i cieszyć się pełną sprawnością!

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

29 lipca, 2023 r.

Urazy sportowe - jak ich unikać i jak się z nimi uporać?

Sport jest doskonałym sposobem na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Jednak, jak każda aktywność fizyczna,…
Więcej

17 lipca, 2023 r.

Rehabilitacja stopy po operacji haluksa – jakie ćwiczenia są najskuteczniejsze?

Haluks to wada stopy polegająca na odchyleniu kciuka stopy w kierunku pozostałych palców. W cięższych przypadkach,…
Więcej

7 lipca, 2023 r.

Skręcenie stopy – jak sobie z tym poradzić?

Skręcenie stopy to bardzo częsta kontuzja, która może spotkać każdego z nas. Jest to uraz, który…
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.