Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Rezonans magnetyczny stopy

Rezonans magnetyczny stopy

Rezonans magnetyczny
24 marca, 2020 r.
Rezonans magnetyczny stopy

Jednym z najbardziej narażonych na codzienne przeciążenia elementów układu ruchu są stopy. Zarówno u osób wykonujących pracę stojącą, kobiet noszących buty na obcasach jak i sportowców, każdego dnia istnieje ryzyko wystąpienia urazu, kontuzji lub zmian zwyrodnieniowych. W dzisiejszych czasach kluczową rolę w diagnostyce wielu różnych schorzeń odgrywają badania obrazowe, które pozwalają ocenić stan nie tylko struktur kostnych, ale również otaczających je tkanek miękkich.

Z tego względu jednym z częściej wykonywanych badań w przypadku dolegliwości związanych ze stopami jest rezonans magnetyczny stopy. Jakie są wskazania do jego wykonania i jak się do niego przygotować?

Kiedy wykonać rezonans magnetyczny stopy?

Kiedy lekarz może zlecić rezonans magnetyczny stopy? Wskazaniem do jego wykonania są przede wszystkim:

 • Skręcenia i zwichnięcia stóp,
 • Haluksy,
 • Złamania kości śródstopia,
 • Stany przeciążeniowe,
 • Stany zapalne w obrębie stóp,
 • Choroby reumatyczne,
 • Zmiany nowotworowe,
 • Zmiany zwyrodnieniowe,
 • Reumatoidalne zapalenie stawów,
 • Konflikt lub uwięźnięcie nerwu względem otaczających tkanek,
 • Anomalie anatomiczne
Rezonans magnetyczny stopy

Rezonans magnetyczny stopy – możliwości diagnostyczne

Dzięki niezwykle dokładnemu badaniu obrazowemu, jakim jest rezonans magnetyczny stopy, można dokonać oceny głęboko położonych więzadeł, a także uwidocznić przyczyny ucisku nerwów, odpowiedzialne za uczucie drętwienia i pieczenia w obrębie stopy. Rezonans magnetyczny stopy może być pomocny również w diagnozowaniu neuropatii uciskowej nerwów podeszwowych, jaką jest tzw. nerwiak Mortona, w przypadku której zwykłe badanie USG często nie jest wystarczająco dokładne. Badanie to często wykorzystywane jest również do oceny ciągłości ścięgien, które w obrębie stopy często narażone są na drobne, trudne do zdiagnozowania naderwania, a także stanów zapalnych m.in. rozcięgna podeszwowego.

Rezonans magnetyczny – zasada działania

Rezonans magnetyczny stopy do obrazowania struktur wewnątrz naszego ciała wykorzystuje właściwości pola magnetycznego i jego wpływ na atomy w naszym organizmie. Magnes stanowiący rdzeń rezonansu wysyła w głąb naszego organizmu impulsy, które pobudzają cząsteczki naszych tkanek. Wytwarzany przez nie sygnał jest rejestrowany przez cewki odbiorcze, a następnie przetwarzany przez specjalne oprogramowanie na widoczny na ekranie obraz.

Jedną z głównych zalet jaką posiada rezonans magnetyczny stopy jest możliwość wykonywania przekrojów w różnych płaszczyznach: pionowej, poziomej oraz skośnych, co zwiększa możliwości diagnostyczne.

Rezonans magnetyczny stopy – na czym polega badanie?

Rezonans magnetyczny stopy wykonywany jest głównie na podstawie skierowania lekarskiego. Na badanie należy zgłosić się z kompletem dokumentacji medycznej, tak by wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Zalicza się do nich:

 • Rozrusznik serca,
 • Neurostymulatory,
 • Implanty zębowe,
 • Śruby, endoprotezy, metalowe mostki stabilizujące,
 • Stałe aparaty ortodontyczne,
 • Pierwszy trymestr ciąży.

Do pomieszczenia w którym stoi aparatura obrazowa nie wolno również wnosić przedmiotów, które mogą zaburzać pole elektromagnetyczne, takich jak metalowe elementu stroju, biżuteria, telefony, karty płatnicze. Co ważne, kobiety na rezonans magnetyczny stopy powinny się zgłosić bez makijażu. Samo badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i w trakcie jego wykonywania pacjent musi pozostawać nieruchomo by nie zakłócać obrazu. Rezonans magnetyczny stopy nie niesie za sobą żadnych skutków ubocznych, choć zdarza się, że w trakcie badania pacjenci odczuwają lekkie mdłości lub zawroty głowy.

Ze względu na fakt, iż rezonans magnetyczny stopy często wymaga zastosowania środków cieniujących, zaleca się na 6-8h przed jego wykonaniem zrezygnować z jedzenia i picia. Jeżeli decydujemy się na rezonans magnetyczny stopy z kontrastem należy pamiętać o dostarczeniu aktualnego wyniku poziomu kreatyniny. Ma to związek z faktem, iż środki cieniujące wydalane są przez nerki, a ich niesprawność jest przeciwwskazaniem do podania kontrastu.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

24 marca, 2020 r.

Rezonans magnetyczny głowy

Jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej dokładnych badań obrazowych, pozwalających ocenić struktury układu nerwowego oraz mózgu jest rezonans magnetyczny głowy.
Więcej

24 marca, 2020 r.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Rezonans magnetyczny kręgosłupa to precyzyjne, nowoczesne i nieinwazyjne badanie obrazowe, dzięki któremu możliwe jest zobrazowanie struktur kręgosłupa.
Więcej

24 marca, 2020 r.

Rezonans magnetyczny kolana

Badania obrazowe stanowią ogromną pomoc w diagnostyce wielu różnych schorzeń, stanów zapalnych, urazów.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.