Skleroterapia – zwana również ostrzykiwaniem – to nowoczesna metoda leczenia pajączków, żylaków polegająca na wstrzyknięciu do zmienionej chorobowo żyły specjalnego środka chemicznego, który powoduje obkurczenie ścian naczynia. Skleroterapia jest zabiegiem wykonywanym w trybie ambulatoryjnym, nie powoduje poważnych działań niepożądanych. Co jeszcze warto o niej wiedzieć?
Żylaki zalicza się do grupy chorób cywilizacyjnych. Na rozwój początkowo niewielkich, bezbolesnych pajączków naczyniowych, które następnie mogą przekształcić się w ciemne, kręte żylaki widoczne pod skórą gołym okiem, ma bowiem wpływ wiele czynników. Ryzyko zachorowania wyższe jest u kobiet niż u mężczyzn i rośnie wraz z wiekiem, z żylakami borykają się panie w ciąży, osoby otyłe, prowadzące siedzący lub stojący tryb życia, po przebytych urazach czy zabiegach chirurgicznych w obrębie nóg. Jedną z najnowocześniejszych metod leczenia żylaków w różnym stadium zaawansowania jest natomiast skleroterapia.
Skleroterapia to zabieg polegający na wprowadzeniu do zmieniono chorobowej żyły przy pomocy bardzo cienkiej igły specjalnego środka obliterującego, zazwyczaj w postaci roztworu lub pianki. Wywołuje on w żyle kontrolowany stan zapalny, który przechodzi we włóknienie, czego efektem jest zrośnięcie rozszerzonego naczynia. Igła wykorzystywana podczas zabiegu jest bardzo cienka, więc skleroterapia jest właściwie bezbolesna. Trwa około 20 minut, od razu po jej zakończeniu można wrócić do domu. W większości przypadków jest łączona z terapią uciskową, czyli stosowaniem przez pacjenta specjalnych pończoch lub podkolanówek uciskowych, które mają na celu ułatwić odpływ krwi z dolnych partii nóg.
Przygotowania do skleroterapii nie są szczególnie wymagające. Zabieg za każdym razem poprzedza diagnostyka w postaci USG dopplerowskiego, w trakcie którego chirurg naczyniowy ocenia stan poszczególnych naczyń i planuje zakres skleroterapii. Można je wykonać oczywiście w naszej warszawskiej przychodni – zapewniamy krótki czas oczekiwanie i opiekę wyspecjalizowanych lekarzy. Pacjent przez około 14 dni przed zabiegiem może przyjmować rutynę, która wzmacnia naczynia krwionośne i zmniejsza ryzyko występowania przebarwień. Bezpośrednio przed zabiegiem nie powinno się stosować leków miejscowych ani smarować skóry kremami, oliwkami czy balsamami.
Ogólnie skleroterapia jest zabiegiem mało inwazyjnym i bezpiecznym, więc lista przeciwwskazań do jego wykonywania nie jest długa. Znajduje się na niej m.in. ciąża i okres karmienia piersią, świeża opalenizna, nadwrażliwość na etoksysklerol, otwarte rany w obszarze zabiegowym, silne stany zakrzepowo-zatorowe oraz niedokrwienie nóg.
Jak już wcześniej wspomniano, skleroterapia jest zabiegiem wykonywanym w trybie ambulatoryjnym, więc nie wymaga hospitalizacji. Bezpośrednio po zabiegu pacjent zakłada specjalne pończochy uciskowe i spaceruje od 30 do 60 minut. Bielizny uciskowej nie powinno się zdejmować nawet na noc przez 5-7 dni po zabiegu. W ciągu 4 tygodni po zabiegu nie można zażywać gorących kąpieli, opalać się oraz korzystać z sauny lub łaźni.
Proces włóknienia, a co za tym idzie – zamykania naczyń – trwa od 3 do 4 tygodni. W miejscach po usuniętych żylakach tworzyć mogą się siniaki, które niekiedy wchłaniają się nawet do 6 miesięcy. W zależności od indywidualnego przypadku, pełna terapia obejmuje wykonanie 3-5 sesji skleroterapii w odstępie 3-4 tygodni, a uzyskane efekty są trwałe. Kobiety z tendencją do żylaków często poddają się skleroterapii profilaktycznie co kilka lat, przez co nie dopuszczają do tworzenia się dużych obszarów nieestetycznie wyglądających poszerzeń żylnych.
Co ważne, skleroterapia bardzo rzadko wywołuje działania niepożądane. Sporadycznie pacjenci uskarżają się np. na obrzęki czy otarcia skórne od bielizny uciskowej. W przypadku silnego bólu czy obrzęku należy skontaktować się z lekarzem.
23 stycznia, 2019 r.
17 stycznia, 2019 r.
12 lipca, 2018 r.