Czy wiesz, że ty również możesz potrzebować wkładek ortopedycznych? Jeśli odczuwasz ból stóp i łydek, który nasila się podczas chodzenia, zauważyłeś u siebie obrzęk oraz bolesność po przyśrodkowej stronie kostki, masz odciski na podeszwach stóp, a podeszwy twoich butów są nierówno starte – uważaj, bo być może cierpisz na płaskostopie poprzeczne stóp, które przez bardzo długi czas nie musi dawać żadnych objawów bólowych. Warto jednak w porę zacząć działać. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest noszenie wkładek ortopedycznych indywidualnych, które pomagają w leczeniu płaskostopia.
Płaskostopie poprzeczne jest dość specyficznym schorzeniem. U dużej grupy pacjentów nie sprawia ono żadnych dolegliwości bólowych przez całe życie. Nie oznacza to jednak, że problem nie istnieje i można go zbagatelizować. Płaskostopie poprzeczne jest deformacją, która może być wrodzona lub nabyta. Jest to deformacja, w której stopy, w przedniej części dotykają podłoża całą powierzchnią, a nie jedynie I oraz V głową kości śródstopia.
Należy w tym miejscu podkreślić, że płaskostopie poprzeczne jest ściśle związane z rozejściem się kości śródstopia. Lekarze ostrzegają przed zbagatelizowaniem zaobserwowanych u siebie objawów płaskostopia poprzecznego, które nieleczone, mogą powodować różnego rodzaju deformacje stóp, do których zaliczamy między innymi paluch koślawy oraz palce „młotkowate”. Nieleczone płaskostopie może powodować wiele negatywnych skutków dla organizmu. Dlatego też tak ważne, aby w razie konieczności w porę podjąć odpowiednie leczenie, np. za pomocą ortopedycznych wkładek na płaskostopie.
Płaskostopie poprzeczne należy do grupy schorzeń bardzo często bagatelizowanych przez bardzo dużą grupę pacjentów. W przypadku szybkiej konsultacji lekarskiej, możliwe jest rozpoczęcie leczenie, przede wszystkim za pomocą wkładek ortopedycznych na płaskostopie. W związku z tym, że może ono nie dawać jakichkolwiek dolegliwości bólowych, jest ono często bagatelizowane w myśl naiwnej zasady, że skoro nie boli, to na pewno nie jest to nic poważnego. Jak wynika z wypowiedzi lekarzy, istnieje grupa pacjentów, którzy przez całe życie nie mają żadnych dolegliwości bólowych przy płaskostopiu poprzecznym.
Niestety, w każdej chwili dolegliwości tego schorzenia mogą się nasilić. Do najczęstszych objawów płaskostopia poprzecznego zaliczamy nule stóp i łydek, które dają o sobie znać wraz ze zwiększeniem częstotliwości chodzenia, obrzęk i bolesność po przyśrodkowej stronie kostki, odciski na podeszwach stóp, zapalenie stawów śródstopno-paliczkowych, obrzęk, a także nagnitki/modzele, które występują głównie pod główką II i II kością śródstopia po stronie podeszwowej.
Płaskostopie poprzeczne leczy się skutecznie za pomocą wkładek termoplastycznych, które są modelowanymi termicznie wkładkami, które zostały stworzone indywidualnie na każdą stopę pacjenta. Wkładki te produkowane są z CFC, czyli pianki polietylowej, która jest wodoodporna, bardzo lekka, absorbująca wstrząsy, antybakteryjna i antygrzybiczna, co gwarantuje higieniczne utrzymanie stopy. Poza leczeniem wkładkami możemy również zacząć równolegle wykonywać odpowiednie rodzaje ćwiczeń, których zadaniem jest wzmocnienie ścięgien i mięśni.
Możemy również spróbować podnosić palcami niewielkie przedmioty. W naszych placówkach w Krakowie i Warszawie oferujemy możliwość wykonania wkładek ortopedycznych dopasowanych do indywidualnych potrzeb konkretnej osoby.
O tym, że zawsze lepiej jest zapobiegać, niż leczyć raczej nie musimy nikogo specjalnie przekonywać. Podobnie wygląda również w przypadku płaskostopia poprzecznego. Jak wynika z licznych badań najczęściej mamy do czynienia z pacjentami, którzy cierpią na płaskostopie poprzeczne jako wadę nabytą. Przez szereg zaniedbań trwających tygodnie, miesiące, a nawet lata spowodowali oni, że ich organizm zbuntował się, co zaowocowało licznymi, nieprzyjemnymi dolegliwościami, w tym także dokuczliwym bólem.
Aby zminimalizować ryzyko pojawienia się u siebie płaskostopia poprzecznego można zastosować kilka działań prewencyjnych, które z całą pewnością sprawią, że wizja schorzenia będzie bardzo odległa. Przede wszystkich powinniśmy zwracać uwagę na noszenie odpowiedniego rodzaju obuwia: wkładki fabryczne należy zastąpić wkładkami ortopedycznymi, najlepiej termoplastycznymi, które zapewnią właściwe rozłożenie nacisków stóp na podłoże w trzech punktach podparcia, a ponadto stanowią podarcie łuku stopy.
10 lipca, 2023 r.
7 czerwca, 2023 r.
21 maja, 2018 r.