Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Endometrioza leczenie przyczyny

Endometrioza leczenie przyczyny

Osteopatia
8 lutego, 2019 r.
Endometrioza

Występowanie bardzo silnego bólu menstruacyjnego, ból odczuwany w trakcie stosunku płciowego jak również trudności z zajściem w ciążę mogą być objawami endometriozy.

Jakie są objawy endometriozy?

Do częstych objawów należą:

 • silny ból menstruacyjny występujący w trakcie, przed lub/i po wystąpieniu krwawienia;
 • występowanie bardzo obfitych krwawień miesięcznych;
 • ból miesiączkowy zlokalizowany być może w dole brzucha, ale również w dole pleców w okolicy
 • lędźwiowo-krzyżowej;
 • ból może występować w trakcie stosunku płciowego (dyspareunia);
 • bardzo często występuje nasilony PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego);
 • częste zaburzenia długości trwania cyklu;
 • występowanie krwawień między menstruacjami;
 • ból w trakcie oddawania moczu/stolca;
 • krew w moczu;
 • niemożność zajścia w ciążę.

Szacuje się, że choroba dotyka 7-15% kobiet w wieku rozrodczym i nieleczona może prowadzić do niepłodności. Nie występuje w okresie postmenopauzalnym ani przedpokwitaniowym.

Endometrioza

Czym jest endometrium?

Mianem endometrium określa się błonę śluzową wyściełającą macicę od wewnątrz. Jest to tkanka ulegająca zgrubieniu w odpowiedzi na stymulację hormonalną w trakcie cyklu menstruacyjnego. Jeśli nie dojdzie do zagnieżdżenia się w niej zapłodnionej komórki jajowej ulega ona złuszczeniu i pojawia się krwawienie miesięczne.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza, zwana inaczej gruczolistością zewnętrzną, charakteryzuje się rozrostem błony śluzowej macicy (endometrium) poza jamę macicy. Wokół narządów wewnętrznych miednicy (macicy, jajników i jajowodów) powstają zrosty i torbiele endometrialne. Najczęściej rozrost endometrium występuje w obrębie otrzewnej wyścielającej jamę miednicy. W trakcie cyklu menstruacyjnego krew wydostaje się poza macicę do otrzewnej, co prowadzi do wytworzenia tam tkanki bliznowatej. Ta nieelastyczna tkanka powoduje zmniejszenie ruchomości narządów znajdujących się w jej bezpośrednim otoczeniu i może powodować m.in. niedrożność jajowodów i uniemożliwić tym samym zajście w ciążę.

Zrosty mogą obejmować również sąsiadujące z macicą narządy: pęcherz i odbytnicę. Objawami rzadziej występującymi, ale możliwymi będzie w tym przypadku ból w trakcie oddawania moczu lub krwiomocz lub ból w trakcie defekacji.

Jakie są przyczyny powstania endometriozy?

Endometrioza jest chorobą postępującą. Do przyczyn jej występowania należą:

 • regurgitacja – „wsteczna menstruacja” – komórki endometrium poprzez jajowód cofają się do jamy otrzewnej (istnieje hipoteza, że krwawienie wsteczne występuje u wszystkich kobiet, jednak z nieznanych przyczyn nie u wszystkich rozwinie się endometrioza);
 • implantacja – przeniesienie komórek endometrium następuje w trakcie zabiegu operacyjnego lub cięcia cesarskiego;
 • metaplazja komórek otrzewnej – komórki jamy otrzewnej ulegają przemianie w komórki endometrialne;
 • rozsiew – w rzadkich przypadkach komórki endometrium mogą za pośrednictwem naczyń krwionośnych lub limfatycznych dotrzeć do daleko położonych narządów (mózg, płuca, gałki oczne);
 • dysfunkcje układu odpornościowego.

Brak równowagi hormonalnej i nadmiar estrogenów może prowadzić do rozwoju endometriozy. Kobiety których siostry lub matki dotknięte są tym schorzeniem częściej są narażone na jego wystąpienie.

Endometrioza

Jak zdiagnozować endometriozę?

Niekiedy endometrioza może przebiegać bezobjawowo i zostać wykryta przypadkowo przy operacji laparoskopowej w obrębie jamy brzusznej. Do rzadkich objawów należą też plamienia lub krwawienia acykliczne, krwotoki miesięczne, krwiomocz, plamienia kontaktowe lub krwawienia z układu pokarmowego. Do ustalenia diagnozy należy wykonać badanie laparoskopowe z biopsją lub nieinwazyjne badanie obrazowe (USG,MRI).

Jak się leczy endometriozę?

Leczenie endometriozy obejmuje operacyjne usunięcie występujących już zrostów i torbieli endometrialnych laserem bądź diatermią. Stosuje się również suplementację hormonalną mającą na celu ograniczenie krwawienia z ognisk endometrium i zmniejszenie dolegliwości bólowych związanych z cyklem menstruacyjnym.

Zwiększenie ruchomości narządów bezpośrednio można uzyskać stosując manualne techniki osteopatyczne odpowiednio na macicę, jajniki i pęcherz moczowy. Techniki te mają zastosowanie na każdym etapie rozwoju endometriozy i mogą w znaczącym stopniu podnieść jakość życia pacjentki dotkniętej tym problemem jak również zwiększyć jej szanse na zajście w ciążę.

Leczenie osteopatyczne jest skuteczne, bezbolesne i nieobciążone ryzykiem powikłań. Terapia zawsze jest dostosowana do indywidualnych potrzeb pacjentki i stanowi wartość dodaną w holistycznym modelu leczenia endometriozy.

Techniki osteopatyczne nie tylko zwiększają ruchomość macicy i narządów położonych w jej sąsiedztwie. Poprzez pracę pośrednio na układzie nerwowym zwiększa się też ich ukrwienie i drenaż płynów co dodatkowo wspomaga powrót do równowagi hormonalnej, zmniejsza dolegliwości bólowe w trakcie menstruacji jak i sprzyja zajściu w ciążę. Praca na dnie miednicy zwiększa elastyczność tkanek podpierających macicę i tym samym też wspomaga jej ruchomość i lepsze ukrwienie. Dodatkowo stosując techniki osteopatyczne na kość krzyżową i kości miednicy można bezpośrednio wpływać na napięcie tkanek zawieszonych w miednicy i w ten sposób wpływać na poprawę funkcji narządów znajdujących się w niej.
Każde leczenie osteopatyczne poprzedza dokładne badanie pacjentki nie tylko pod kątem ginekologicznym. Przeprowadza się szczegółowy wywiad chorobowy, tak żeby ustalić przyczynę dolegliwości i opracować optymalny i indywidualny program leczenia. Ocenia się też postawę ciała i napięcie tkanek problematycznej okolicy. Niekiedy występują wskazania do rozszerzenia leczenia również na inne układy i części ciała. Skuteczne w leczeniu problemów natury ginekologicznej bywają techniki kranio-sakralne, które poza działaniem miejscowym wykazują działanie ogólnoustrojowe zmniejszające pobudliwość układu współczulnego, który jest odpowiedzialny za reakcje stresowe i u wielu pacjentów wymaga znormalizowania.

Pod koniec każdej wizyty terapeuta omawia z pacjentem plan dalszego leczenia. Niekiedy wskazana jest niewielka zmiana diety lub włączenie suplementacji, tak by efekty były optymalne i trwałe. Część pacjentów odniesie korzyść wykonując konkretne ćwiczenia lub włączając pewne aktywności fizyczne do swojego planu dnia. Każdy pacjent jest inny dlatego program leczenia będzie się u każdego różnił. Nie ma jednej recepty na żadne schorzenie a w przypadku endometriozy do tematu należy tym bardziej podejść od wielu stron i holistycznie.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

1 marca, 2019 r.

Osteopatia Uroginekologiczna

chorzenia uroginekologiczne stanowią grupę różnorodnych dysfunkcji obejmujących narządy znajdujące się w miednicy mniejszej.
Więcej

8 lutego, 2019 r.

Bolesne miesiączkowanie

Częstym problemem kobiet jest występowanie bolesnych miesiączek. Jest to problem poważny poprzez swoją powszechność i bagatelizowany z tej samej przyczyny.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.