Łąkotka w kolanie

utworzone przez | 26 kwietnia 2018 | Rehabilitacja

Czujesz ból w kolanie, który nasila się w trakcie wysiłku lub występuje po zakończeniu aktywności? Masz trudności z wyprostowaniem nogi w kolanie lub jej pełnym zgięciem? A może podczas zginania kolana słyszysz w nim trzaskanie lub przeskakiwanie? Ten nieprzyjemny odgłos to może być uszkodzona łąkotka w kolanie, powszechnie nazywana również (błędnie) łękotką. Uraz łąkotki kolanowej to często spotykana kontuzja przede wszystkim wśród profesjonalnych sportowców. Nierzadko jednak na dolegliwości z nią związane skarżą się również ludzie nie związani ze sportem. Sprawdź, jakie są objawy i przyczyny uszkodzonej łąkotki w kolanie oraz jak wygląda leczenie?

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Co to jest łąkotka kolanowa?

Łąkotka kolanowa, a w zasadzie łąkotki występują w każdym kolanie w dwóch miejscach. Łąkotka boczna jak sama nazwa wskazuje znajduje się z boku stawu kolanowego, po jego zewnętrznej stronie, natomiast łąkotka przyśrodkowa umiejscowiona jest centralnie z przodu kolana. Obie łąkotki występują nad rzepką kolanową (z którą też dużo osób ma problemy). Łąkotki nazywane również często błędnie łękotkami to elementy stawu kolanowego pełniące funkcję amortyzatorów niezbędnych do przenoszenia obciążeń i pochłaniania wstrząsów. Jeżeli są sprawne i prawidłowo wykonują swoje zadanie to podczas chodzenia, biegania, skakania czy kucania, nie tylko chronią staw kolanowy, ale też amortyzują wstrząsy, które byłyby przenoszone na biodra i kręgosłup! Z kolei uszkodzone łąkotki lub ich brak (na skutek wycięcia chirurgicznego) skutkują niestabilnością stawu kolanowego i wystąpieniem w nim zmian zwyrodnieniowych znacznie szybciej, niż u osoby ze zdrowymi łąkotkami.

łąkotka kolanowa

Przyczyny uszkodzenia łękotki

Uszkodzenie łękotki przyśrodkowej następuje przeważnie w skutek gwałtownego wyprostowania kolana w trakcie aktywności sportowej. Problemy z łękotkami dotyczą też ludzi, którzy na co dzień nie uprawiają sportu. U osób starszych na skutek osłabionej struktury włóknisto-chrzęstnej może dojść do uszkodzenia łękotki nawet podczas zwyczajnych, codziennych czynności. W tym miejscu warto zaznaczyć, że zdecydowanie częściej uszkodzeniu ulega łękotka przyśrodkowa niż łękotka boczna. Łąkotki boczne ulegają uszkodzeniom przeważnie w trakcie niekontrolowanego skrętu zewnętrznego podudzia, gdy staw kolanowy jest zgięty, np. podczas jazdy na nartach, gry w piłkę nożną, czy siatkówkę. W terminologii medycznej wyróżnia się trzy rodzaje uszkodzeń łąkotki: podłużne, horyzontalne (rozwarstwienie) oraz degeneracyjne (zmiany zwyrodnieniowe). Określenie rodzaju uszkodzenia łąkotki możliwe jest dzięki badaniom obrazowym jak USG lub MRI (rezonans magnetyczny).

Uszkodzona łąkotka objawy

Objawy uszkodzonej łąkotki to przede wszystkim ból w kolanie, który pojawia się w trakcie wysiłku lub zaraz po nim. Do objawów uszkodzonej łąkotki należy też ograniczona ruchomość kolana, brak możliwość pełnego zgięcia nogi w kolanie i/lub brak pełnego wyprostu. Może pojawić się obrzęk w kolanie – jest ono powiększone. Trzaskanie w kolanie i „przeskakiwanie” również mogą być objawami uszkodzonej łąkotki, dlatego w razie wystąpienia opisanych objawów koniecznie umów się na wizytę do ortopedy.

łąkotka
łąkotka leczenie

Łąkotka leczenie

Jeżeli doskwiera Ci ból w kolanie lub inne z wyżej opisanych objawów to koniecznie wybierz się do specjalisty. Lekarz ortopeda lub doświadczony fizjoterapeuta przeprowadzi badanie fizykalne, a w razie wątpliwości wykona również USG lub skieruje na rezonans magnetyczny. Dzięki badaniom obrazowym będzie można stwierdzić, czy faktycznie problem dotyczy łąkotki, a jeżeli tak, to również można precyzyjnie określić typ uszkodzenia. Dopiero na podstawie dokładnej diagnozy podejmuje się decyzję o leczeniu. W zależności od stanu łąkotki istnieją dwie drogi leczenia – operacja lub rehabilitacja. Tę drugą opcję stosuje się u pacjentów, których stan nie jest poważny i da się go wyleczyć za pomocą fizjoterapii.

W „przypadkach lekkich” wystarcza dobrze dobrana farmakoterapia, chłodzenie kolana, odpoczynek i rehabilitacja przeprowadzana przez doświadczonego fizjoterapeutę. W leczeniu uporczywego bólu, któremu towarzyszy obrzęk (stan zapalny) można zastosować terapię falą uderzeniową i laserem wysokoenergetycznym (HILT). Również rehabilitację przeprowadza się u osób, które miały już częściowe lub całkowite usunięcie łąkotki, przeszczep lub rekonstrukcję łąkotki. Operacja z kolei stosowana jest w pozostałych przypadkach. Po zabiegu operacyjnym konieczne jest przejście rehabilitacji, aby kolano odzyskało pełną ruchomość i stabilność, a także celem odbudowania osłabionych mięśni, których przyczepy znajdują się w kolanie.

Bardzo ważne jest by pacjent zachował zdrowy rozsądek i wstrzymał się z powrotem do aktywności fizycznej aż do ukończenia rehabilitacji. W przeciwnym razie może dojść do groźnych powikłań. Najlepiej by wstrzymać się z uprawianiem sportu do 4 tygodni po rehabilitacji stawu kolanowego – w przypadku częściowego usunięcia łąkotki. Natomiast w przypadku operacji polegającej na zszyciu łąkotki czas powrotu do zdrowia jest o wiele dłuższy – nawet 8 tygodni.

Mamy na koncie tysiące wyleczonych i zadowolonych pacjentów.
Przeczytaj opinie o nas!

Okazje cenowe

Polecamy również:

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń teraz