Neuralgia międzyżebrowa – co trzeba o niej wiedzieć?

by | 10 grudnia 2018 | Ortopedia

Neuralgia międzyżebrowa to choroba z grupy nerwobólów, a więc schorzeń spowodowanych uszkodzeniami nerwów obwodowych, powodujących ostry, rwący ból – w tym przypadku w okolicach żeber, mostka, klatki piersiowej. Neuralgia międzyżebrowa ma różne przyczyny, wiele jest także metod jej leczenia. Na odpowiednią fizjoterapię zapraszamy oczywiście do kliniki Body Move w Warszawie!

Biorąc pod uwagę anatomię człowieka, neuralgia międzyżebrowa jest wywoływana przez uszkodzenia nerwów międzyżebrowych. Są one odpowiedzialne m.in. za unerwienie przedniej powierzchni międzyżebrowej, od nich odchodzą również nerwy zaopatrujące mięśnie okolic żeber, stawy oraz opłucną. Jeśli dojdzie do ich uszkodzenia, objawia się to ostrym, rwącym bólem okolic klatki piersiowej – jedno- lub obustronnym. Mamy wówczas do czynienia z neuralgią międzyżebrową.

Mamy na koncie tysiące wyleczonych i zadowolonych pacjentów.
Przeczytaj opinie o nas!

Neuralgia międzyżebrowa – przyczyny

Do uszkodzeń nerwów międzyżebrowych może dość na skutek różnych procesów zapalnych i działania wielu czynników. Do najczęstszych przyczyn neuralgii międzyżebrowej zalicza się jednak:

  • urazy mechaniczne okolic, przez które przebiega nerw,
  • działanie ubocznych niektórych leków (stosowanych np. w leczeniu gruźlicy),
  • choroby ogólnoustrojowe, przede wszystkim metaboliczne (cukrzyca, niewydolność nerek),
  • schorzenia tkanki łącznej, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów,
  • zatrucia: ołowiem, dwutlenkiem węgla, alkoholem,
  • borelioza.

Czasami neuralgia międzyżebrowa bywa spowodowana również uciskami nerwów na skutek toczących się w tym obrębie procesów zwyrodnieniowych.

Tekst alternatywny

Objawy neuralgii międzyżebrowej

Głównym objawem neuralgii międzyżebrowej jest ostry, piekący ból okolicy klatki piersiowej, czasami przyjmujący też formę ucisku. Obejmuje mostek, przestrzenie międzyżebrowe, żebra. Dolegliwości pojawiają się nagle, przeważnie bez żadnej konkretnej przyczyny. Co charakterystyczne, ból nasila się podczas wysiłku, długotrwałego przebywania w jednej pozycji ciała i w pozycji pochylnej do przodu. Neuralgii międzyżebrowej rzadko towarzyszą inne objawy, ale jeśli już wystąpią, zazwyczaj jest to drętwienie i mrowienie okolic międzyżebrowych, czasem także osłabienie czucia i wrażliwości na dotyk czy działanie temperatury.

Jak diagnozuje się neuralgię międzyżebrową?

Diagnostyka neuralgii międzyżebrowej jest wielokierunkowa. Podstawią jest oczywiście wywiad lekarski oraz badanie przedmiotowe. Lekarz może zalecić wykonanie np. badania rentgenowskiego odcinka szyjnego i/lub piersiowego kręgosłupa, elektromiografii oraz badania odruchów neurologicznych. Dość często u pacjentów wykonuje się komplet badań laboratoryjnych, a także EKG, echokardiografię oraz oznaczenie poziomu troponin sercowych. Ostry, piekący ból w okolicach klatki piersiowej jest bowiem charakterystycznym objawem przewlekłych oraz nagłych chorób serca, w tym zaburzeń rytmu serca oraz zawału. Dlatego lekarz musi w pierwszej kolejności wykluczyć tego typu schorzenia, gdyż są one bezpośrednim zagrożeniem życia pacjenta.

Tekst alternatywny

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Jak można leczyć neuralgię międzyżebrową?

Pierwszym etapem leczenia neuralgii międzyżebrowej jest doraźne uśmierzenie bólu odczuwanego przez pacjenta. Polega ono na stosowaniu przepisanych przez lekarza środków farmakologicznych, w postaci tabletek, kremów, maści. Zazwyczaj zawierają one paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne, czasem także opioidy.

Po ustaleniu konkretnej przyczyny neuralgii wdraża się leczenie schorzenia nadrzędnego. W wielu przypadkach ograniczenie dolegliwości przynosi już ustabilizowanie cukrzycy czy wyleczenie niewydolności nerek. Jeśli bóle są efektem np. ucisku guza, wskazane może okazać się leczenie chirurgiczne.

W leczeniu dolegliwości bólowych – zwłaszcza jeśli neuralgia jest efektem np. zwyrodnień stawów uciskających nerwy – bardzo przydatna jest także fizjoterapia. Może ona obejmować m.in. jonoforezę, zabiegi z wykorzystaniem prądu o określonym natężeniu, ultradźwięki, kinesiotaping czy kąpiele lecznicze.

Wiele z tych metod oferujemy naszym pacjentom w klinice Body Move – wszystkich zainteresowanych nowoczesną fizjoterapią w leczeniu neuralgii międzyżebrowej zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą -> https://bodymove.pl/fizykoterapia/

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń | 22 300 15 00