Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Rezonans magnetyczny kolana

Rezonans magnetyczny kolana

Rezonans magnetyczny
24 marca, 2020 r.
Rezonans magnetyczny kolano

Badania obrazowe stanowią ogromną pomoc w diagnostyce wielu różnych schorzeń, stanów zapalnych, urazów, a także pozwalają monitorować stan pacjentów w trakcie leczenia w sposób bezpieczny i nieinwazyjny. Są szeroko stosowane przez lekarzy wielu różnych dziedzin, w tym również ortopedów.

Szczególnie często wykonywany jest rezonans magnetyczny kolana, które jest jednym z największych, a zarazem najbardziej narażonych na urazy stawów.

Rezonans magnetyczny kolana – podstawowe informacje

Rezonans magnetyczny kolana do zobrazowania struktur kostnych i tkanek miękkich w obrębie stawu wykorzystuje unikalne właściwości pola magnetycznego, generowanego przez specjalistyczną aparaturę. Wzbudza ono atomy w naszych komórkach, a wysyłany przez nie sygnał odbierany jest przez specjalny detektor i za pomocą specjalnego oprogramowania przekształcany w precyzyjne obrazy. Są one bardzo dokładne i pozwalają na wykrycie nawet najmniejszych nieprawidłowości w obrębie stawów.

Co ważne, badanie jest całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne, dzięki czemu nawet w krótkim czasie może być wykonywane wielokrotnie, bez negatywnego wpływu na zdrowie pacjenta. Po wykonaniu badania radiolog dokonuje oceny poszczególnych elementów, a także weryfikuje obecność krwawień i wysięków w obrębie jamy stawowej. W przypadku badania jakim jest rezonans magnetyczny kolana szczególnie istotna jest precyzyjna ocena więzadeł oraz zmian w chrząstkach stawowych.

Rezonans magnetyczny kolana – możliwości diagnostyczne

Co może uwidocznić rezonans magnetyczny kolana? Przede wszystkim w wyniku badania uzyskujemy precyzyjny obraz struktury kluczowych więzadeł, tzn. więzadła krzyżowego przedniego oraz tylnego. Lekarz ma możliwość oceny nie tylko ich ciągłości, ale również położenia względem pozostałych elementów stawu. Następnie dokonywana jest ocena zbudowanych z tkanki chrzęstnej łąkotek, bocznej oraz przyśrodkowej. To właśnie nieprawidłowości w obrębie ich struktury zwykle odpowiadają za problemy z poruszaniem i bolesne dolegliwości.

Lekarz sprawdza również budowę kości oraz chrząstek stawowych. W stawie kolanowym często dochodzi w nich do uwodnienia, które powoduje stopniową destrukcję tkanek. Rezonans magnetyczny kolana odgrywa również istotną rolę w diagnostyce procesów nowotworowych. W badaniu można zobrazować zmiany nowotworowe zarówno w obrębie kości, jak i tkanek miękkich czy szpiku kostnego.

Rezonans magnetyczny kolano

Rezonans magnetyczny kolana – wskazania do wykonania

Kolano, ze względu na fakt iż jest największym stawem w naszym organizmie i wykorzystywane jest praktycznie przy każdym ruchu, codziennie narażone jest na różnego rodzaju nadwyrężenia, urazy oraz choroby. Warto pamiętać, że problemy z kolanami nie zawsze muszą być następstwem wypadku. W wielu przypadkach są one spowodowane nieprawidłowym stylem życia czy nadwagą, które przyspieszają zużywanie się niektórych elementów stawu. Kiedy warto więc wykonać rezonans magnetyczny kolana? Przede wszystkim w przypadku:

  • Długotrwałego bólu,
  • Przewlekłej lub nawracającej opuchlizny,
  • Zmian zwyrodnieniowych,
  • Widocznych pod skórą guzów,
  • Wypadków lub urazów mechanicznych.

Rezonans magnetyczny kolana wykonywany jest również rutynowo jako element weryfikacji zabiegów rekonstrukcyjnych więzadeł. Pozwala on w sposób bezbolesny i nieinwazyjny na ocenę poprawności położenia zrekonstruowanych więzadeł oraz efektywności procesów regeneracyjnych zachodzących w obrębie stawu.

Rezonans magnetyczny kolana – przygotowanie do badania

Jak się przygotować do badania jakim jest rezonans magnetyczny kolana? Specjalne procedury zazwyczaj nie są wymagane. Konieczne jest zabranie ze sobą kompletu dokumentacji medycznej, a w razie rezonansu z kontrastem także aktualnego wyniku badania poziomu kreatyniny, z datą wykonania maksymalnie 7 dni przed badaniem. Ma to związek z faktem, że środki cieniujące są w całości wydalane przez nerki, dlatego konieczne jest sprawdzenie ich wydolności.

Przed rozpoczęciem badania należy zdjąć wszelkiego rodzaju metalowe ozdoby i elementy stroju, takie jak: okulary, akcesoria do włosów, biżuteria czy ubrania z zamkami. Niewskazany jest także makijaż. Przed pokojem, w którym wykonywane jest badanie należy również zostawić wszelkiego rodzaju akcesoria, które mogą zakłócać pole magnetyczne, jak chociażby portfele z kartami płatniczymi. Samo badanie nie jest długie i trwa zazwyczaj kilkanaście minut.

Rezonans magnetyczny kolana – przeciwwskazania

Choć rezonans magnetyczny kolana jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym, istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonania. Nie powinno ono być wykonywane gdy pacjent posiada rozrusznik serca, neurostymulatory, implanty słuchowe i inne elektroniczne urządzenia medyczne. Rezonans magnetyczny kolana nie jest wskazany także u osób które posiadają endoprotezy, śruby lub inne metalowe protezy wewnątrz organizmu, a także u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

24 marca, 2020 r.

Rezonans magnetyczny głowy

Jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej dokładnych badań obrazowych, pozwalających ocenić struktury układu nerwowego oraz mózgu jest rezonans magnetyczny głowy.
Więcej

24 marca, 2020 r.

Rezonans magnetyczny stopy

Jednym z najbardziej narażonych na codzienne przeciążenia elementów układu ruchu są stopy. Zarówno u osób wykonujących pracę stojącą, kobiet noszących buty.
Więcej

24 marca, 2020 r.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa

Rezonans magnetyczny kręgosłupa to precyzyjne, nowoczesne i nieinwazyjne badanie obrazowe, dzięki któremu możliwe jest zobrazowanie struktur kręgosłupa.
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.