Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / USG żył i tętnic – co to za badanie?

USG żył i tętnic – co to za badanie?

Chirurgia naczyniowa
12 lipca, 2018 r.
USG

Usg żył i Usg tętnic to bezpieczne oraz mało inwazyjne badanie, znajdujące szerokie zastosowanie m.in. w profilaktyce i wczesnym rozpoznaniu chorób układu naczyniowego. Pozwala ono na precyzyjną ocenę przepływu krwi w żyłach i tętnicach, wykorzystując zmiany częstotliwości fal ultradźwiękowych odbitych od poruszających się krwinek.

USG żył i tętnic – zwane również USG Dopplera lub USG dopplerowskim – to odmiana badania ultrasonograficznego, które umożliwia zmierzenie przepływu krwi w żyłach i tętnicach, co z kolei pozwala ocenić ich przekrój oraz wydolność. Podobnie jak każda inna ultrasonografia, także USG żył i tętnic wykorzystuje do obrazowania emitowane przez przykładaną do ciała sondę fale ultradźwiękowe, a konkretniej – ich echo, które powstaje po odbiciu się ultradźwięków od narządów wewnętrznych. Komputer przekształca je natomiast na widoczne na monitorze obrazy.

USG żył i tętnic – na czym polega?

Tradycyjna ultrasonografia wykorzystuje echo fal ultradźwiękowych odbitych o narządów i tkanek wewnętrznych, które następnie jest przekształcane na widoczne na monitorze komputera obrazy. Podczas USG żył i tętnic analizie poddawany jest tzw. efekt Dopplera, czyli zmiana częstotliwości emitowanej przez sondę fali ultradźwiękowej odbijającej się od ciała w ruchu. W tym przypadku w ruchu pozostają krwinki – ultradźwięki odbijają się od nich i ze zmienioną częstotliwością wracają do głowicy. Oprogramowanie aparatu wylicza następnie m.in. prędkość przepływu krwi przez naczynia, a także tworzy obrazy kierunku i przepływu krwi w naczyniach. Lekarz może dzięki temu stwierdzić, w którym miejscu krew płynie wolniej lub szybciej, a gdzie dochodzi do cofania krwi.

USG

USG żył i tętnic – wskazania

Wśród najważniejszych wskazań do przeprowadzenia USG żył i tętnic znajdują się:

  • profilaktyka i diagnostyka miażdżycy
  • stany po urazach naczyń krwionośnych
  • bóle, obrzęki i opuchlizna kończyn
  • drętwienie kończyn
  • częste uczucie zimna kończyn
  • problemy z gojeniem się ran
  • obecność pajączków i żylaków
  • zaburzenia czucia

USG żył i tętnic jest najważniejszym badaniem w kierunku profilaktyki oraz wczesnej diagnostyki schorzeń układu naczyniowego, takich jak niewydolność żylna lub zakrzepica żył głębokich. Znajduje zastosowanie w diagnostyce niedokrwienia mózgu i spowodowanych tym udarów, a także w diagnostyce i kontroli rozwoju miażdżycy.

Jak przebiega USG żył i tętnic?

USG żył i tętnic nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. W zależności od tego, czy badaniu poddawane są kończyny górne czy dolne, lekarz chirurg naczyniowy prosi pacjenta, aby przyjął on odpowiednią pozycję – stojącą, siedzącą lub leżącą. Niekiedy trzeba wykonywać głębokie wdechy albo wstrzymać oddech. Głowica aparatu USG doppler przykładana jest do odpowiednich partii ciała – emituje ultradźwięki i rejestruje echo fal odbitych od płynącej krwi, co komputer przekształca na obrazy.

Jeżeli USG dotyczy naczyń zlokalizowanych w jamie brzusznej, pacjent może zostać poproszony o utrzymywanie diety lekkostrawnej w ciągu 24 godzin poprzedzających badanie, a także o przyjmowanie środków farmakologicznych likwidujących wzdęcia. Pozwalają one usunąć gazy jelitowe, a co się z tym wiąże – poprawić jakość obrazowania.

Czy USG żył i tętnic jest bezpieczne?

USG żył i tętnic, tak samo jak każde inne badanie ultrasonograficzne, jest jednym z najbardziej bezpiecznych badań obrazowych we współczesnej medycynie. Emitowane przez głowicę aparatu fale ultradźwiękowe są całkowicie obojętne dla ludzkiego organizmu, nie niszczą komórek, nie uszkadzają tkanek. Z tego względu USG żył i tętnic można przeprowadzić u każdego pacjenta, bez względu na płeć i wiek, w tym u niemowląt, dzieci oraz kobiet w ciąży.

W przychodni Body Move wyniki USG żył i tętnic można od razu skonsultować z naszymi specjalistami z zakresu chirurgii naczyniowej. Zapraszamy do kontaktu pod numerami telefonu 22 300 15 00 oraz 501 205 303 lub mailowo pod adresem [email protected].

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

23 stycznia, 2019 r.

Czym się różni obrzęk lipidowy od obrzęku limfatycznego?

Wielu z nas jest niezadowolonych ze swojego wyglądu, jednak nie zawsze jest on do końca naszą…
Więcej

17 stycznia, 2019 r.

Ból brzucha przyczyny

Ból brzucha to niezwykle powszechna dolegliwość, z którą choć raz borykał się chyba każdy z nas.…
Więcej

11 lipca, 2018 r.

Skleroterapia – co trzeba wiedzieć o tym zabiegu?

Skleroterapia – zwana również ostrzykiwaniem – to nowoczesna metoda leczenia pajączków, żylaków polegająca na wstrzyknięciu do…
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.