Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Żylaki – przyczyny, objawy, leczenie

Żylaki – przyczyny, objawy, leczenie

Chirurgia naczyniowa
11 lipca, 2018 r.
Żylaki

Według statystyk, z żylakami boryka się od 25 do 50% kobiet oraz od 10 do 28% mężczyzn zamieszkujących Europę. Szczyt zachorowań przypada na okres od 50. do 60. roku życia, ale coraz częściej żylaki dotyczą osób młodszych, nawet po 30. roku życia. Na szczęście współczesna medycyna zna skuteczne metody diagnostyki i leczenia żylaków.

Mianem żylaków określa pogrubione i poszerzone żyły, widoczne pod skórą w postaci nieestetycznych niebieskich, czerwonych lub brunatnych linii. Bezpośrednią przyczyną ich występowania są zaburzenia przepływu krwi – zamiast przepływać do serca krew cofa się, prowadząc do wydłużenia i poszerzenia żył. Sprzyjają temu nieprawidłowości zastawek żylnych oraz zaburzenia ścian żył, np. ich osłabienie czy zwiększona podatność na rozciąganie. Żylaki mają kilka postaci klinicznych. Teleangiektazje, zwane potocznie pajączkami naczyniowymu, to niewielkie poszerzone żyłki widoczne tuż pod skórą, rzadko wywołujące dolegliwości bólowe. Wraz z rozwojem choroby mogą one przekształcić się jednak w żylaki siatkowate oraz żylaki głównych pni żylnych.

Żylaki – przyczyny i objawy

Żylaki mają nie tylko podłoże genetyczne. Istnieje sporo czynników, które mogą powodować ich występowanie. Zalicza się do nich:

  • ciąża
  • przyjmowanie niektórych leków
  • siedzący lub stojący tryb życia (np. z powodu wykonywanej pracy)
  • długotrwałe narażenie na działanie wysokiej temperatury
  • nadwaga i otyłość
  • zbyt niski poziom aktywności fizycznej
  • urazy i przebyte zabiegi chirurgiczne w obrębie nóg
  • wiek (liczba zachorowań rośnie wraz z wiekiem)

Jeśli chodzi o objawy żylaków, to do pierwszych symptomów problemów z przepływem krwi w kończynach dolnych zalicza się uczucie zmęczenia i ciężkości nóg, obrzęki, swędzenie skóry i kurcze mięśni. Pod skórą widoczne są początkowo drobne pajączki, które z biegiem czasu przekształcają się w twarde, wyczuwalne pod skórą, niekiedy bolesne żylaki.

Żylaki

Diagnostyka żylaków

Podstawową metodą wykrywania zaburzeń przepływu krwi jest USG Dopplera – pozwala ono ocenić, czy krąży ona w naczyniach w sposób prawidłowy i gdzie ewentualnie się cofa. Jest to badanie zupełnie bezpieczne, bezbolesne, mało inwazyjne – można je bez obaw wykonywać nawet u kobiet w ciąży. W trakcie USG dopplerowskiego chirurg naczyniowy przykłada głowicę urządzenia do określonego miejsca i przesuwając nią wzdłuż żył i tętnic monitoruje ich pracę, przepustowość czy szerokość. W zależności od tego, które dokładnie naczynia są kontrolowane, pacjent może zostać poproszony o przyjęcie pozycji siedzącej, stojącej lub leżącej, o głębokie oddychanie lub wstrzymywanie oddechu. USG Dopplera wykonujemy oczywiście w naszej placówce w Warszawie.

Zabiegowe i operacyjne leczenie żylaków

Żylaki w stopniu zaawansowanym leczy się przy pomocy zabiegów ambulatoryjnych oraz operacji chirurgicznych. Najczęściej stosowane leczenie zabiegowe obejmuje m.in. skleroterapię, czyli wstrzyknięcie do światła żyły specjalnej substancji chemicznej, która powoduje zrośnięcie jej ściany. Leczenie operacyjne, polegające na usunięciu niewydolnej żyły, wykonuje się głównie u pacjentów, u których pojawiają się bardzo silne dolegliwości bólowe lub powikłania w postaci stanów zapalnych czy niegojących się owrzodzeń.

Niechirurgiczne leczenie żylaków

Leczenie żylaków uzależnione jest m.in. od stopnia zaawansowania choroby. Osobom, u których występują drobne pajączki oraz uczucie ciężkości i opuchlizna nóg ulgę przynoszą stosowane doustnie lub miejscowo (kremy, maści, żele) środki zawierające diosminę, trokserutynę, rutozyd czy wyciąg z kasztanowca. Żylaki w średniozaawansowanym stadium leczy się przy pomocy specjalnie dobranych podkolanówek lub pończoch uciskowych. Mają one za zadanie wspomagać odpływ krwi żylnej z najniższych odcinków kończyn poprzez zjawisko tzw. ucisku dozowanego – największego wokół kostki i zmniejszającego się stopniowo ku górze. Dobór odpowiedniej bielizny uciskowej powinien zostać skonsultowany z chirurgiem naczyniowym, wymaga także dokonania precyzyjnych pomiarów obwodu nóg.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

23 stycznia, 2019 r.

Czym się różni obrzęk lipidowy od obrzęku limfatycznego?

Wielu z nas jest niezadowolonych ze swojego wyglądu, jednak nie zawsze jest on do końca naszą…
Więcej

17 stycznia, 2019 r.

Ból brzucha przyczyny

Ból brzucha to niezwykle powszechna dolegliwość, z którą choć raz borykał się chyba każdy z nas.…
Więcej

12 lipca, 2018 r.

USG żył i tętnic – co to za badanie?

Usg żył i Usg tętnic to bezpieczne oraz mało inwazyjne badanie, znajdujące szerokie zastosowanie m.in. w…
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.