Mięsień poprzeczny brzucha, często nazywany „naturalnym gorsetem”, to najgłębiej położony mięsień brzucha. Niepozorny z wyglądu, odgrywa kluczową rolę w stabilizacji tułowia, wspieraniu narządów wewnętrznych i poprawie ogólnej sprawności.
Mięsień poprzeczny brzucha to szeroki, płaski mięsień, który biegnie poprzecznie wzdłuż całej szerokości tułowia, od dolnych żeber do kości miednicy. Otacza on niczym pas wszystkie narządy jamy brzusznej, a jego włókna mięśniowe przyczepiają się do kręgosłupa, żeber i kresy białej brzucha.
Główną funkcją mięśnia poprzecznego brzucha jest wytwarzanie ciśnienia śródbrzusznego. Ciśnienie to działa jak wewnętrzny gorset, stabilizując kręgosłup, wspierając narządy wewnętrzne i ułatwiając wykonywanie wielu ruchów. Mięsień ten odgrywa istotną rolę w:
Aktywacja mięśnia poprzecznego brzucha jest często pomijana w ćwiczeniach, ponieważ nie jest on widoczny podczas ruchu. Istnieje jednak wiele sposobów na jego wzmocnienie i naukę prawidłowej aktywacji.
Mięsień poprzeczny brzucha jest często niedocenianym, ale niezwykle ważnym mięśniem. Wzmacniając go, możemy poprawić swoją postawę ciała, zwiększyć stabilność kręgosłupa, poprawić wydolność fizyczną i chronić narządy wewnętrzne. Nauczenie się prawidłowej aktywacji mięśnia poprzecznego brzucha powinno być podstawą każdego programu treningowego.
Pamiętaj! Silny mięsień poprzeczny brzucha to nie tylko estetyczny brzuch, ale przede wszystkim zdrowe i sprawne ciało.
30 sierpnia, 2024 r.
23 sierpnia, 2024 r.
9 sierpnia, 2024 r.