Powięź – czym jest i jak można ją leczyć?

utworzone przez | 15 lipca 2018 | Rehabilitacja

W ostatnim czasie bardzo wzrosło zainteresowanie tematyką powięzi – pacjenci chcą wiedzieć, czym jest i jaką rolę pełni w ich organizmach, lekarze i fizjoterapeuci zauważają, że jej zaburzenia mogą powodować rozmaite choroby i dolegliwości. Czym więc jest powięź, do czego potrzebna jest w organizmie, jak można leczyć jej dysfunkcje?

Istnieje wiele naukowych definicji powięzi, jednak dla zrozumienia, czym naprawdę jest i jaką rolę pełni w organizmie wystarczy określić ją jako rozciągającą się pod skórą błonę zbudowaną z tkanki łącznej. Pełni ona wiele ważnych funkcji w organizmie. W powięzi umiejscowione są naczynia krwionośne, limfatyczne oraz nerwy. To w strukturach mięśniowo-powięziowych znajdują się receptory odpowiedzialne za ułożenie ciała w ruchu i w spoczynku. Powięź wypełnia i scala cały organizm, a także chroni mięśnie, narządy i inne tkanki wewnętrzne przed działaniem sił zewnętrznych.

Mamy na koncie tysiące wyleczonych i zadowolonych pacjentów.
Przeczytaj opinie o nas!

Dysfunkcje powięzi – przyczyny

Zaburzenia systemu powięziowego mogą objawiać się na różne sposoby. Czasami są to pojawiające się nagle wady postawy, widoczne i słyszalne zmiany w sposobie oddychania, problemy z przemianą materii, a także obrzęki występujące w charakterystycznych punktach, takich jak pachwina, dół kolanowy czy trójkąt nadobojczykowy. Do przyczyn tych zaburzeń zalicza się:

  • szkodliwe nawyki związane z pracą zawodową,
  • powtarzające się mikrourazy i przeciążenia,
  • długie okresy unieruchomienia,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • choroby narządów wewnętrznych,
  • uszkodzenia nerwowe,
  • długotrwałe infekcje i stany zapalne.

Trening powięziowy – co to takiego?

Mianem treningu powięziowego określa się działania, które mają na celu zminimalizowanie lub całkowite usunięcie zaburzeń oraz dysfunkcji w obrębie powięzi. Obejmuje on zarówno samodzielną pracę z własnym ciałem, jak i zabiegi wykonywane pod okiem fizjoterapeuty. Nasi specjaliści w ramach treningu powięziowego mogą zaproponować:

  • masaże i automasaże z wykorzystaniem rollerów (wałków), mające na celu rozluźnienie napięcia w mięśniach oraz powięzi,
  • rozmaite odmiany terapii mięśniowo-powięziowej, takie jak rolfing, ruchowa integracja mięśniowo-powięziowa, metoda FDM czy techniki energizacji mięśni,
  • różne techniki treningowe, takie jak metoda aktywnego rozluźniania, uwalnianie punktów spustowych, masaż tkanek głębokich.
Tekst alternatywny

Terapia manualna w leczeniu zaburzeń powięzi

Jedną z najpopularniejszych technik fizjoterapii znajdujących zastosowanie w leczeniu zaburzeń oraz dysfunkcji powięzi jest terapia manualna. Polega ona na wykonywaniu konkretnych masaży, ucisków i chwytów, które wpływają na powięź: rozluźniają ją, przywracają jej elastyczność oraz pełną funkcjonalność. Ogólnie terapia manualna jest bardzo bezpieczna, a fizjoterapeuci z przychodni Body Move dobierają jej zakres do indywidualnych potrzeb pacjenta. Może ona obejmować masaże, mobilizację, neuromobilizację, manipulację oraz stretching. Metody te pozwalają na poprawę wewnętrznej ruchomości tkanek miękkich, zwłaszcza powięzi, co pozwala na uzyskanie pełnego zakresu ruchu w systemie mięśniowo-szkieletowym.

Dysfunkcje powięzi i suche igłowanie

Zastosowanie w terapii zaburzeń powięzi znajduje również suche igłowanie, czyli jedna z form akupunktury. Polega ona na wprowadzaniu bardzo cienkich igieł w ściśle określone punkty spustowe, czyli obszary o szczególnej nadwrażliwości, powstające w mięśniach najbardziej narażonych na przeciążenia i dolegliwości. Odpowiednio zlokalizowany i zdiagnozowany punkt spustowy przy nakłuwaniu objawia się drganiem, co świadczy o jego unieszkodliwieniu. Dzięki temu mijają dolegliwości bólowe, mięsień szybciej się regeneruje, staje się bardziej elastyczny i odzyskuje pełnię funkcjonalności.

Wszystkie osoby zainteresowane profesjonalną terapią powięziową w różnych odmianach zapraszamy do naszej warszawskiej przychodni Body Move. Oferujemy profesjonalną opiekę wyspecjalizowanych fizjoterapeutów, którzy pomogą szybko wrócić do zdrowia i pełni sprawności!

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń teraz