Regeneracja po ciężkim treningu biegowym

utworzone przez | 14 czerwca 2018 | Rehabilitacja

Nie jest sztuką przeprowadzić wymagający trening biegowy. O wiele trudniejsza jest skuteczna regeneracja, która ma ogromny wpływ zarówno na stan zdrowia sportowca, jak i osiągane przez niego wyniki. Jedną z najnowocześniejszych metod wspomagających regenerację powysiłkową jest terapia Indiba Activ. Na początek warto uświadomić sobie, że regeneracja jest nieodzownym elementem każdego treningu, a jej permanentne pomijanie może negatywnie odbić się nie tylko na osiąganych wynikach, ale na ogólnym rozwoju biegowym czy stanie zdrowia biegacza. Zregenerowany, wypoczęty organizm pracuje zdecydowanie wydajniej od organizmu przemęczonego, eksploatowanego do granic możliwości podczas biegów wytrzymałościowych czy interwałowych. Dodatkowo, prawidłowa regeneracja mięśni pozwala unikać kontuzji oraz znacznie zwiększa efektywność treningów.

Mamy na koncie tysiące wyleczonych i zadowolonych pacjentów.
Przeczytaj opinie o nas!

Regeneracja po bieganiu – umiejętnie zakończ trening

Na pełną regenerację po ciężkim treningu biegowym składa się kilka etapów, choć oczywiście nie każdy biegacz musi stosować wszystkie. Innego odpoczynku potrzebuje bowiem zawodowiec przygotowujący się do startu w maratonie, a innego – amator, który w wolnym czasie biega po parku.

Wstępem do regeneracji po treningu jest już sposób jego zakończenia. Na koniec należy wykonać tzw. schłodzenie organizmu, czyli wolny, trwający około 10 minut trucht, który pozwoli odpocząć mięśniom i przyspieszy metabolizm wytworzonego kwasu mlekowego. Następnie warto poświęcić kilka chwil na podstawowe ćwiczenia rozciągające, które zmniejszają ryzyko kontuzji potreningowych.

Wskazane elementy regeneracji po treningu

  • Terapia zimnem – to opcja zaawansowana, przeznaczona dla zawodowców, którzy są w fazie wyczerpujących treningów. Polega ona na poddaniu mięśni nóg działaniu niskiej temperatury – albo w postaci bardzo zimnego prysznica, zanurzenia się na chwilę od pasa w dół w wannie z zimną wodą lub rozmasowaniu mięśni nóg lodem.
  • Posiłek i nawodnienie – posiłek powinien zawierać od 300 do 500 kalorii i składać się z węglowodanów oraz białka, które przyspieszą regenerację mięśni. Do tego powoli, drobnymi łykami należy nawodnić organizm (wskazane jest wypicie 1-1,5 litra płynów).
  • Masaż – może to być masaż z wykorzystaniem kostek lodu, maty z kolcami itp. Można też oczywiście odwiedzić przychodnię Body Move, gdzie nasz doświadczony zespół fizjoterapeutów zaproponuje masaż najlepiej dopasowany do indywidualnych potrzeb.
  • Sen – idealnym rozwiązaniem jest około 30 minut snu zaraz po ciężkim treningu. Pozwoli on mocno zintensyfikować odpoczynek. Oczywiście należy pamiętać o odpowiedniej ilości snu w ciągu doby, co pozwala podnieść możliwości organizmu i osiągać lepsze wyniki.
Tekst alternatywny

Terapia Indiba Activ w regeneracji po treningu

Indiba Activ to bardzo nowoczesna terapia, opierająca się na doprowadzaniu do komórek i tkanek ludzkiego organizmu przy pomocy specjalnych elektrod termicznego i nietermicznego prądu. W połączeniu z terapią manualną pobudza to naturalne procesy regeneracyjne i naprawcze organizmu już na poziomie komórkowym. Oznacza to, że zniszczone np. na skutek przemęczenia komórki zostają zastąpione nowymi, w pełni sprawnymi. To z kolei przekłada się na szybszą regenerację tkanek, ich odbudowę, zmniejszenie stanu zapalnego czy redukcję bólu.

Regeneracja po bieganiu z Indiba Active – dlaczego warto?

Terapię Indiba Activ można z powodzeniem stosować jako element regeneracji po treningu, zwłaszcza u zawodowych sportowców znajdujących się w fazie bardzo ciężkiego treningu, prowadzącego do stanu przewlekłego zmęczenia. Specjaliści z przychodni Body Move często łączą terapię Indiba Activ z innymi elementami regeneracji po wysiłku: masażami, terapią manualną, akupunkturą czy terapią powięziową. Przyczynia się to do usprawnienia przemęczonych treningami struktur organizmu, zmniejszenia dolegliwości bólowych, przyspieszenia regeneracji mięśni czy stawów, a w efekcie – znacznego podniesienia efektywności treningów.

Oczywiście nie można zapominać o kwestiach bezpieczeństwa – Indiba Activ jest terapią nie tylko o udowodnionej skuteczności, ale i bezpieczeństwie – nie bez przyczyny stosują ją największe kluby sportowe na świecie, tak jak Barcelona czy Liverpool. Terapię można przeprowadzać nawet u pacjentów z metalowymi implantami czy osób z chorobami onkologicznymi. Jedyne przeciwwskazania to ciąża, obecność rozrusznika serca oraz zakrzepowe zapalenie żył.

Wszelkie informacje odnośnie terapii Indiba Activ w przychodni Body Move można uzyskać w naszej rejestracji pod numerami telefonu 22 300 15 00 oraz 501 205 303 lub mailowo pod adresem gabinet@bodymove.pl. Zapraszamy do kontaktu!

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń teraz