Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Strzelanie w kolanach – kiedy wybrać się do lekarza?

Strzelanie w kolanach – kiedy wybrać się do lekarza?

Rehabilitacja
5 kwietnia, 2023 r.
Opuchnięte łydki

Strzelanie w kolanach to jeden z poważniejszych objawów schorzeń stawów kolanowych. Choć często nie są one bolesne i dają się we znaki sporadycznie to jednak często powodują dyskomfort, który sprawia, że zmagające się z nim osoby poszukują pomocy specjalisty. Nierzadko, poza strzelaniem w kolanach, schorzeniom stawów kolanowych towarzyszą skrzypienie, przeskoki, strzały oraz trzaski, które dostarczają nieprzyjemnych i niepokojących doznań dźwiękowych.

Strzelanie w kolanach – po czym je rozpoznać?

Strzelanie w kolanach to delikatne przeskoki, które odczuwalne są w okolicach stawów kolanowych podczas ich aktywności. Ich sporadyczne występowanie jest całkowicie naturalne i często ma miejsce w momencie, kiedy stawy kolanowe zmieniają swoje ustawienie (np. podczas wstawania, siadania, kucania lub robienia przysiadów). Naturalne trzaskanie kolan, czyli takie, któremu nie towarzyszy ból, nazywane jest kawitacją i związane jest z uwalnianiem się dwutlenku węgla, który znajduje się w mazi kolanowej. To, co powinno Cię zaniepokoić i sprawić, że weźmiesz pod uwagę wizytę u ortopedy lub konsultację ortopedyczną, jest bólem i częstotliwością występowania trzaskania. Jeśli strzelanie w kolanach powoduje nie tylko chwilowy dyskomfort wynikający z relokacji chrząstki i jej “wskoczenia” na właściwe miejsce, a związane jest z dolegliwościami bólowymi i dającymi się we znaki odgłosami takimi strzelanie i skrzypienie, wtedy zdecydowanie warto skontaktować się ze specjalistą, który przeprowadzi badania i zweryfikuje kondycję stawów kolanowych.

Przeskoki w kolanach – czy to powód do zmartwienia?

Przeskoki w kolanach są naturalnym procesem, który zachodzi w momencie, kiedy w wyniku zbyt długiego siedzenia lub braku zmiany pozycji, stawy się zastają i sztywnieją. Nagłe rozprostowanie podkurczonych przez kilka godzin kolan, podobnie jak ich zgięcie po kilkugodzinnym leżeniu z wyprostowanymi nogami, może wywołać przeskoki, które umożliwiają powrót stawów do pełnej sprawności. Przeskoki w kolanach powinny budzić niepokój kiedy występują przy wzmożonej aktywności i powodują ból. Szczególnie narażone na występowanie chorób stawów kolanowych są osoby trenujące dźwiganie ciężarów, a także sporty, które angażują kolana do intensywnego wysiłku (skoki, biegi i lekkoatletyka). Dotyczy to również osoby trenujące sporty zespołowe takie jak piłkę ręczną czy też koszykówkę. Przeskoki w kolanach powinny przekonać Cię do wizyty u ortopedy w momencie, kiedy ich występowanie jest nagminne i wiąże się z dolegliwościami bólowymi. Początkowo te występować mogą sporadycznie jednak wraz z ich nasileniem i zwiększeniem częstotliwości występowania kolana narażone są na zwiększone ryzyko pojawienia się schorzeń.

ACL

Co oznaczają bóle kolan?

Bóle kolan Warszawa najczęściej są synonimem poważnych schorzeń układu kostno-szkieletowego i oznaczać mogą między innymi:

 • zwyrodnienie stawu kolanowego,
 • uszkodzenie łąkotki,
 • przeskok ścięgna na elemencie kostnym,
 • dysfunkcję stawu rzepkowo-udowego,
 • przerośnięty fałd błony maziowej,
 • uszkodzenie więzadeł krzyżowych,
 • przeciążenie stawów (co może być wynikiem dźwigania, uprawiania sportu lub nadwagi),
 • zmiany chorobowe w kolanach związane z wiekiem,
 • aktualne lub przebyte urazy kolana,
 • cukrzycę,
 • reumatoidalne zapalenie stawów.

Część z wyżej wspomnianych schorzeń dotyczy jedynie układu kostno-szkieletowego jednak niektóre, takie jak cukrzyca czy też nadwaga, to problemy zdrowotne oddziaływujące na kondycję całego organizmu i wymagają nieprzerwanej obecności lekarza w życiu pacjenta. Poszczególne ze wspomnianych schorzeń są natomiast tymi, z którymi pożegnać pomoże Ci się ortopeda oraz rehabilitacja, a także odpowiednia troska o zdrowe stawy. Dolegliwości powodowane przez bóle i trzaskanie kolan często pokonać można dzięki kompleksowej rehabilitacji, a także przy wsparciu farmakologicznym, dlatego, jeśli te problemy Cię dotyczą, warto skonsultować się z lekarzem.

Co może powodować bolesne strzelanie w kolanach?

Bolesne strzelanie w kolanach najczęściej jest wynikiem braku odpowiedniej troski o stawy kolanowe. Często są również wynikiem starzenia się i związanego z nim zmniejszenia elastyczności ścięgien oraz zażywanej aktywności fizycznej. Duże znaczenie dla kondycji stawów ma siedzący tryb życia. Schorzenia takie jak kolano kinomana często dotyka pracowników biurowych, którzy znaczną część dnia spędzają w pozycji siedzącej. Bolesne strzelanie w kolanach może być również efektem usterek mechanicznych i urazów kolan, a te mogą wymagać długotrwałej rehabilitacji a nawet operacji w przypadku ich zaniedbania. Mając na uwadze powyższe bolesne strzelanie w kolanach mogą również powodować choroby toczące cały organizm, dlatego w przypadku nadwagi lub podejrzeń występowania cukrzycy poza skorzystaniem z pomocy ortopedy lub fizjoterapeuty warto umówić się również do lekarza pierwszego kontaktu lub diabetologa.

Jak przeciwdziałać schorzeniom kolan?

Przeciwdziałanie schorzeniom kolan obejmuje między innymi codzienne dbanie o odpowiednią dawkę ruchu oraz aktywności fizycznej. Wśród ćwiczeń, które mogą wspomóc stawy kolanowe znajdują się z pewnością: przysiady, wykroki, wyprosty nóg, a także aktywności sportowe takie jak spacery, jogging oraz nordic walking. W ramach wsparcia stawów, szczególnie tych narażonych na wapnienie w wyniku starzenia lub chorób współwystępujących oraz tych, w których obrębie już występują ubytki tkanki chrzęstnej, warto rozważyć uzupełnienie diety suplementami wspomagającymi jej regenerację. Dbałość o odpowiednią kondycję kolan pozwoli cieszyć się mobilnością i swobodą poruszania się na wiele lat, dlatego warto poświęcić im tak czas, jak i uwagę.

Leczenie chorób kolan – Body Move Warszawa

Leczenie chorób i schorzeń kolan to jedna ze specjalizacji centrum medycznego Body Move Warszawa. Dysponujemy zespołem składającym się z doświadczonych ortopedów i certyfikowanych rehabilitantów oraz fizjoterapeutów. Świadomi tego, jak ważne są zdrowe stawy kolanowe dla codziennego funkcjonowania, dokładamy wszelkich starań, by pacjenci zmagający się z toczącymi je problemami zdrowotnymi jak najszybciej je zażegnali. Oferujemy nie tylko terapię manualną, ale również kompleksowe leczenie chorób kolan przy zastosowaniu innowacyjnych metod i technologii pozwalających nam bezboleśnie zniwelować przyczyny dolegliwości bólowych oraz dyskomfortu, który jest wynikiem strzelania kolan. Zachęcamy do kontaktu wszystkie osoby, które zmagają się z bolesnym strzelaniem kolan – w Body Move Warszawa oferujemy kompleksowe leczenie chorób stawów kolanowych i opiekę medyczną w najwyższym standardzie. Serdecznie zapraszamy!

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

23 maja, 2024 r.

Drenaż limfatyczny – pozbądź się obrzęków i popraw swoje zdrowie!

Drenaż limfatyczny to specjalistyczna technika masażu, która ma na celu pobudzenie przepływu limfy – płynu odpowiedzialnego za…
Więcej

16 maja, 2024 r.

Dlaczego boli bark? Poznaj przyczyny i rozwiązania problemu

Ból barku to powszechna dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Może on utrudniać codzienne czynności, takie…
Więcej

10 maja, 2024 r.

Terapia punktów spustowych – ulga w chronicznym bólu mięśniowym

Ból mięśni to częsta dolegliwość, która może utrudniać codzienne funkcjonowanie. W wielu przypadkach przyczyną bólu są…
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.