Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Suche igłowanie w walce z bólem

Suche igłowanie w walce z bólem

Rehabilitacja
10 grudnia, 2018 r.
Suche igłowanie Warszawa

Suche igłowanie to jedna z odmian akupunktury, stosowana w leczeniu wielu rodzajów schorzeń i dolegliwości, spowodowanych głównie przez mięśniowo-powięziowe punkty spustowe. Na czym polega suche igłowanie, jakie są wskazania do jego wykonywania? Odpowiadamy na te i inne pytania!

Zacznijmy może od tego, czym są mięśniowo-powięziowe punkty spustowe. A więc są to nadwrażliwe miejsca w obrębie pasm mięśniowych oraz powięziowych, które pod wpływem nacisku sprawiają ból. Są one wyczuwalne w postaci drobniutkich guzków i uważa się je za jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych w całym układzie ruchu. Co może powodować powstawanie punktów spustowych? Przeciążenia mięśni, zwyrodnienia stawów, urazy i kontuzje, ale także nieprawidłowe odżywianie, schorzenia narządów wewnętrznych czy przewlekły stres.

Suche igłowanie – na czym polega?

Leczenie mięśniowo-powięziowych punktów spustowych i związanych z nimi dolegliwości polega głównie na ich dezaktywacji, czyli uwalnianiu. Zastosowanie znajduje tu np. terapia przy pomocy wałka piankowego, technika energii mięśni, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, a także suche igłowanie, czyli wykorzystanie czystych, suchych, nie nasączonych żadnymi substancjami igieł, którymi poprzez wkłucie dociera się do wszystkich zlokalizowanych uprzednio punktów spustowych.

Nakłucie igłą wywołuje w organizmie impuls, który przechodzi przez rdzeń kręgowy, trafia do miejsca, w którym znajduje się punkt i powoduje tam skurcz mięśniowy, prowadzący do jego rozluźnienia i dezaktywacji. To z kolei skutkuje uśmierzeniem bólu – warto bowiem wiedzieć, że mięśniowo-powięziowe punkty spustowe z reguły nie reagują na farmakologiczne leki przeciwbólowe.

Suche igłowanie Warszawa

Jak przebiega suche igłowanie?

W naszej klinice Body Move suche igłowanie zawsze wykonywane jest przez wyszkolonych w tym zakresie fizjoterapeutów. Dla zachowania bezpieczeństwa, do zabiegu wykorzystywane są specjalne igły do akupunktury jednorazowego użytku, zapakowane sterylnie. Po terapii każda igła jest wyrzucana do specjalnego pojemnika na odpady medyczne i utylizowana – absolutnie nie wykorzystuje się jej po raz drugi!

Odczuwanie samego zabiegu jest kwestią bardzo indywidualną – jeden pacjent bywa bardziej wrażliwy na wykonywane mikronakłucia, inny mniej. Warto jednak wiedzieć, że po suchym igłowaniu w miejscu uwolnienia punktu spustowego mogą jeszcze przez jeden – dwa dni występować niewielkie dolegliwości, przypominające zakwasy, towarzyszące wielu osobom np. po ostrym wysiłku fizycznym.

Suche igłowanie – wskazania

Suche igłowanie stosuje się jako element leczenia oraz rehabilitacji po takich schorzeniach i urazach, jak:

  • zespół cieśni podbarkowej,
  • bóle dolnego odcinka kręgosłupa,
  • bóle stawów biodrowych,
  • rwa kulszowa,
  • łokieć tenisisty,
  • łokieć golfisty,
  • kolano skoczka,
  • zespół cieśni nadgarstka,
  • kolano biegacza,
  • zapalenie rozcięgna podeszwowego,
  • stłuczenia mięśni,
  • kontuzje stawu skokowego,
  • chondromalacja rzepki.

Suche igłowanie znajduje zastosowanie także w przypadkach ograniczeń ruchomości, spowodowanych długotrwałym unieruchomieniem, np. po złamaniu czy operacjach chirurgicznych. Oczywiście pacjentowi mogą zostać zaproponowane także inne metody leczenia i rehabilitacji, tak by – biorąc pod uwagę jego indywidualny stan – jak najszybciej wrócił do pełni zdrowia oraz sprawności.

Suche igłowanie

Suche igłowanie – przeciwwskazania

Tak jak w przypadku każdej procedury medycznej, również suchego igłowania nie wykonuje się u każdego pacjenta. I tak do przeciwwskazań do przeprowadzania zabiegu zaliczają się stany zapalne i infekcje skóry w okolicy, która ma zostać poddana suchemu igłowaniu, występujące tam guzy niewiadomego pochodzenia, cysty, żylaki, wrzody i rany. Zabiegu nie wykonuje się również u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także u dzieci, głównie ze względu na ich strach przed nakłuciami i relatywnie wysoką wrażliwość na ból.

Wszystkie osoby zainteresowane zabiegiem suchego igłowania zapraszamy do kontaktu z naszą rejestracją -> https://bodymove.pl/kontakt/. Zapewniamy opiekę wyspecjalizowanych fizjoterapeutów oraz miłą, serdeczną atmosferę!

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

30 sierpnia, 2024 r.

Zrozumienie bólu miednicy: Diagnoza, leczenie i prewencja

Zrozumienie bólu miednicy: Diagnoza, leczenie i prewencja
Więcej

23 sierpnia, 2024 r.

Przeciążeniowy ból pleców – zmora XXI wieku i sposoby na jego pokonanie

Ból pleców to jedna z najczęstszych dolegliwości, z którymi zmaga się współczesne społeczeństwo. Dotyka on osoby…
Więcej

9 sierpnia, 2024 r.

Mięsień czworoboczny lędźwi: Zapomniany bohater pleców

Mięsień czworoboczny lędźwi, często pomijany w treningach i rehabilitacji, odgrywa kluczową rolę w stabilizacji kręgosłupa i…
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.