Suche igłowanie w walce z bólem

utworzone przez | 10 grudnia 2018 | Rehabilitacja

Suche igłowanie to jedna z odmian akupunktury, stosowana w leczeniu wielu rodzajów schorzeń i dolegliwości, spowodowanych głównie przez mięśniowo-powięziowe punkty spustowe. Na czym polega suche igłowanie, jakie są wskazania do jego wykonywania? Odpowiadamy na te i inne pytania!

Zacznijmy może od tego, czym są mięśniowo-powięziowe punkty spustowe. A więc są to nadwrażliwe miejsca w obrębie pasm mięśniowych oraz powięziowych, które pod wpływem nacisku sprawiają ból. Są one wyczuwalne w postaci drobniutkich guzków i uważa się je za jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych w całym układzie ruchu. Co może powodować powstawanie punktów spustowych? Przeciążenia mięśni, zwyrodnienia stawów, urazy i kontuzje, ale także nieprawidłowe odżywianie, schorzenia narządów wewnętrznych czy przewlekły stres.

Mamy na koncie tysiące wyleczonych i zadowolonych pacjentów.
Przeczytaj opinie o nas!

Tekst alternatywny

Suche igłowanie – na czym polega?

Leczenie mięśniowo-powięziowych punktów spustowych i związanych z nimi dolegliwości polega głównie na ich dezaktywacji, czyli uwalnianiu. Zastosowanie znajduje tu np. terapia przy pomocy wałka piankowego, technika energii mięśni, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, a także suche igłowanie, czyli wykorzystanie czystych, suchych, nie nasączonych żadnymi substancjami igieł, którymi poprzez wkłucie dociera się do wszystkich zlokalizowanych uprzednio punktów spustowych.

Nakłucie igłą wywołuje w organizmie impuls, który przechodzi przez rdzeń kręgowy, trafia do miejsca, w którym znajduje się punkt i powoduje tam skurcz mięśniowy, prowadzący do jego rozluźnienia i dezaktywacji. To z kolei skutkuje uśmierzeniem bólu – warto bowiem wiedzieć, że mięśniowo-powięziowe punkty spustowe z reguły nie reagują na farmakologiczne leki przeciwbólowe.

Jak przebiega suche igłowanie?

W naszej klinice Body Move suche igłowanie zawsze wykonywane jest przez wyszkolonych w tym zakresie fizjoterapeutów. Dla zachowania bezpieczeństwa, do zabiegu wykorzystywane są specjalne igły do akupunktury jednorazowego użytku, zapakowane sterylnie. Po terapii każda igła jest wyrzucana do specjalnego pojemnika na odpady medyczne i utylizowana – absolutnie nie wykorzystuje się jej po raz drugi!

Odczuwanie samego zabiegu jest kwestią bardzo indywidualną – jeden pacjent bywa bardziej wrażliwy na wykonywane mikronakłucia, inny mniej. Warto jednak wiedzieć, że po suchym igłowaniu w miejscu uwolnienia punktu spustowego mogą jeszcze przez jeden – dwa dni występować niewielkie dolegliwości, przypominające zakwasy, towarzyszące wielu osobom np. po ostrym wysiłku fizycznym.

Tekst alternatywny

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Suche igłowanie – wskazania

Suche igłowanie stosuje się jako element leczenia oraz rehabilitacji po takich schorzeniach i urazach, jak:

 • zespół cieśni podbarkowej,
 • bóle dolnego odcinka kręgosłupa,
 • bóle stawów biodrowych,
 • rwa kulszowa,
 • łokieć tenisisty,
 • łokieć golfisty,
 • kolano skoczka,
 • zespół cieśni nadgarstka,
 • kolano biegacza,
 • zapalenie rozcięgna podeszwowego,
 • stłuczenia mięśni,
 • kontuzje stawu skokowego,
 • chondromalacja rzepki.

Suche igłowanie znajduje zastosowanie także w przypadkach ograniczeń ruchomości, spowodowanych długotrwałym unieruchomieniem, np. po złamaniu czy operacjach chirurgicznych. Oczywiście pacjentowi mogą zostać zaproponowane także inne metody leczenia i rehabilitacji, tak by – biorąc pod uwagę jego indywidualny stan – jak najszybciej wrócił do pełni zdrowia oraz sprawności.

Suche igłowanie – przeciwwskazania

Tak jak w przypadku każdej procedury medycznej, również suchego igłowania nie wykonuje się u każdego pacjenta. I tak do przeciwwskazań do przeprowadzania zabiegu zaliczają się stany zapalne i infekcje skóry w okolicy, która ma zostać poddana suchemu igłowaniu, występujące tam guzy niewiadomego pochodzenia, cysty, żylaki, wrzody i rany. Zabiegu nie wykonuje się również u kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także u dzieci, głównie ze względu na ich strach przed nakłuciami i relatywnie wysoką wrażliwość na ból.

Wszystkie osoby zainteresowane zabiegiem suchego igłowania zapraszamy do kontaktu z naszą rejestracją -> https://bodymove.pl/kontakt/. Zapewniamy opiekę wyspecjalizowanych fizjoterapeutów oraz miłą, serdeczną atmosferę!

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń teraz