Masz trudności z oddawaniem moczu? Słaby strumień, ból podczas mikcji, częstomocz czy też uczucie ciągłego parcia na pęcherz? Jest duże prawdopodobieństwo, że wyżej wymienione objawy wynikają z chorego gruczołu krokowego. W celu precyzyjnego zdiagnozowania przyczyny konieczne będzie wykonanie USG prostaty.
W Warszawie jest wiele gabinetów urologicznych, w których można takie badanie wykonać, jednak to właśnie u nas przyjmuje najwyżej klasy specjalista od chorób układu moczowo-płciowego, który zaraz po badaniu omówi z Tobą szczegółowo wynik USG, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zleci wykonanie dodatkowych badań laboratoryjnych.
Pamiętaj, ryzyko łagodnego rozrostu prostaty wzrasta z wiekiem, dlatego każdy odpowiedzialny mężczyzna po ukończeniu 35 roku życia powinien się raz na jakiś czas profilaktycznie przebadać u specjalisty. Ryzyko zachorowania na raka prostaty wzrasta z kolei jeżeli w rodzinie były przypadki tej choroby, aczkolwiek nie jest to reguła, dużo zależy od trybu życiu i predyspozycji. USG gruczołu krokowego to podstawowe badanie diagnostyczne w przypadku takich jednostek chorobowych jak właśnie rak prostaty, zapalenie prostaty, czy łagodny rozrost gruczołu krokowego. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów koniecznie umów się na wykonanie USG prostaty. Warszawa, Twardowska 3 – to w tym miejscu znajduje się placówka Body Move.
USG prostaty polega na ocenie gruczołu krokowego, jego wielkości i struktury. Badanie można przeprowadzić w dwojaki sposób, albo poprzez powłoki brzuszne albo per rectum, czyli wprowadzając specjalną głowicę aparatu USG przez odbyt (TRUS- z ang. transrectal ultrasound). Pierwsza metoda jest mniej dokładna, choć na pewno mniej inwazyjna. Za pomocą ultrasonografu urolog sprawdza gruczoł przesuwając głowicę w okolicach podbrzusza – obraz ukazuje się na monitorze w czasie rzeczywistym. Ważne jest jednak przygotowanie do badania USG prostaty. Chodzi o to, by w dzień poprzedzający badanie pozostać na lekkostrawnej, niewzdymającej diecie, z kolei w dzień badania zaleca się unikać palenia tytoniu i żucia gumy. Na godzinę przed USG należy wypić 1- 1,5 litra wody niegazowanej, ponieważ pełny pęcherz będzie konieczny do prawidłowego przeprowadzenia USG prostaty.
Badanie TRUS jest dokładniejsze niż przez powłoki brzuszne, aczkolwiek może być dla pacjenta nieprzyjemne, ale nie bolesne – po prostu urolog musi wprowadzić specjalną głowicę aparatu kilka centymetrów w głąb odbytu. Najczęściej pacjent leży na boku podczas badania TRUS. USG prostaty przez odbyt wykonuje się przeważnie w sytuacjach, gdy jest podejrzenie raka prostaty (ale nie we wczesnym stadium) lub w przypadku niektórych postaci zapalenia prostaty. Dzięki badaniu TRUS można najlepiej ocenić objętość prostaty i dobra najbardziej optymalne leczenie. Wskazaniem do wykonania badania USG prostaty przez odbyt jest również podwyższony poziom PSA (swoisty antygen sterczowy), a także niepłodność, występowanie w rodzinie raka prostaty, wszelkie bóle gruczołu krokowego, a także dolegliwości bólowe zlokalizowane w okolicy krocza oraz podbrzusza.
Mężczyzno, bez względu na to ile masz lat, jeżeli odczuwasz niepokojące dolegliwości ze strony układu moczowo-płciowego nie zwlekaj z wizytą u urologa. Obecnie nawet 25-30 latkowie skarżą się na problemy z prostatą, co często ma związek ze stresującą pracą, siedzącym trybem życia, złą dietą lub rozwiązłością seksualną (zakażenia bakteryjne). Gruczoł krokowy jest bardzo wrażliwy na tego typu czynniki, dlatego umów się na badanie USG prostaty i dowiedz się co Ci tak naprawdę dolega.