Czujesz guzki w obrębie tarczycy? Powiększył Ci się obwód szyi? To znak, że z tarczycą może dziać się coś niedobrego, aczkolwiek nie panikuj tylko umów się na konsultację do specjalisty w trakcie której wykonane zostanie USG tarczycy.
USG tarczycy daje możliwość oceny gruczołu oraz wszelkich zmian w jego obrębie. Nie musisz się obawiać samego badania, ponieważ jest ono absolutnie bezbolesne i nieinwazyjne. Jest ono również, jak każde badanie USG w pełni bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży i osób z wszczepionym rozrusznikiem serca.
Jest to obecnie najpopularniejsza metoda diagnozowania takich zmian w obrębie tarczycy jak guzki, torbiele i inne. Niestety sporo osób niezależnie od wieku wciąż zapada na raka tarczycy, dlatego tak ważne jest w miarę systematyczne badanie tego gruczołu. Jeżeli interesuje Cię profesjonalne USG tarczycy w Warszawie to przyjdź do Body Move, gdzie przyjmują doskonali specjaliści pracujący na nowoczesnym sprzęcie diagnostycznym.
Jak już zostało wspomniane USG tarczycy w ogóle nie boli, tak więc podczas badania możesz się zupełnie odprężyć. Będzie to o tyle prostsze, że w trakcie USG tarczycy pacjent leży wygodnie na wznak. Lekarz-specjalista przesuwa delikatnie głowicę aparatu posmarowaną żelem w obrębie tarczycy sprawdzając dokładnie wielkość gruczołu, jego kształt i położenie, a także strukturę. Obraz w czasie rzeczywistym widoczny jest na ekranie monitora. Wynik badania przekazywany jest w formie opisu, wraz ze zdjęciami ultrasonograficznymi. Warto dodać, że podczas USG tarczycy bez trudu można wychwycić zmiany nowotworowe i dzięki temu przeprowadzić ich biopsję. Za pomocą igły pobierany jest fragment guzka lub torbieli w celu przesłania go do patologa, który laboratoryjnie może odróżnić zmiany łagodne od zmian złośliwych, czyli raka tarczycy. USG Jest w tej kwestii nieocenionym badaniem, dlatego jest od wielu lat podstawową metodą w diagnozowaniu nowotworów tarczycy. Objętość tarczycy w przypadku kobiet nie powinna przekraczać 18-20 ml, z kolei w przypadku mężczyzn granica normy to 25 ml. Większa objętość może oznaczać rozwój tzw. wola tarczycy. Gdy USG tarczycy wskazuje na jednolite powiększenie gruczołu to jest to wol miąższowy. Jeżeli jednak w miąższu tarczycy widoczne są guzki to mówimy o wolu guzkowym.
Zastanawiasz się, co powinno Cię skłonić do wykonania USG tarczycy? Wskazania do badania to przede wszystkim powiększenie obwodu szyi, zmiany takie jak guzki lub torbiele wyczuwalne dotykiem, jak również nieprawidłowe stężenia hormonów tarczycy w badaniu laboratoryjnym, co może wskazywać albo na niedoczynność tarczycy, albo na nadczynność tarczycy. USG przeprowadzone przez doświadczonego lekarza potrafi rozwiać te wątpliwości. Zaletą USG tarczycy jest fakt, że do tego badania wcale nie trzeba się przygotowywać. Wystarczy umówić się tylko na wizytę, nie potrzeba żadnego skierowania od lekarza rodzinnego.
Monitorowanie tego gruczołu, który odpowiada za szereg ważnych procesów w organizmie jest niezwykle istotne dla zdrowia całego organizmu. Pamiętaj, wczesne wykrycie nowotworu tarczycy, nawet złośliwego daje ponad 90% szans na wyleczenie pacjenta, dlatego zaleca się wykonywanie USG tarczycy co najmniej raz na dwa lata, a jeżeli to możliwe nawet częściej. Pod stałą opieką endokrynologa powinny być osoby leczące się na nowotwór tarczycy, jak również takie u których w rodzinie występowały przypadki raka tarczycy.