Przejdź do głównej treści
Strona główna / Blog / Zabiegi z fali uderzeniowej: w jaki sposób wpływają na organizm?

Zabiegi z fali uderzeniowej: w jaki sposób wpływają na organizm?

Fala uderzeniowa
22 marca, 2018 r.
Wpływ fali uderzeniowej na organizm

Wykorzystanie fal uderzeniowych do likwidowania bólu oraz stanów zapalnych organizmu staje się coraz bardziej popularną i skuteczną metodą leczenia. Każdego dnia do gabinetów fizjoterapeutycznych zgłaszają się pacjenci, którzy zmagają się z bólem oraz stanami zapalnymi organizmu, wywołanymi przede wszystkim w trakcie uprawiania sportu, nie mniej jednak powyższe problemy mogą dotyczyć również osób nie związanych zawodowo z żadną dyscypliną sportową. Zalet terapii falami uderzeniowymi jest bardzo dużo. A w jaki sposób wpływają one na nasz organizm?

Terapia falami uderzeniowymi sposób działania

System działania fal uderzeniowych opiera się na wykorzystaniu fal akustycznych, które posiadają w sobie również cechy lecznicze. Fala akustyczna charakteryzuje się określonymi właściwościami, a dokładniej wysokim, skokowym ciśnieniem, które zostaje uwalniane w bardzo krótkim czasie. Aparat generuje ciśnienie w zakresie 10-100 MPa w czasie około 10 nanosekund. Terapia falą uderzeniową polega na przekazywaniu tejże energii za pomocą specjalnego aplikatora sprzężonego za pomocą żelu bezpośrednio do skóry pacjenta. Zabiegi z wykorzystaniem fal uderzeniowych są coraz chętniej i częściej wykorzystywane w rehabilitacji i cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów, którzy zmagają się z procesami chorobowymi zlokalizowanym w tkankach powierzchniowych, jak również w tych znacznie głębszych, wymagających większego wysiłku w ich skutecznej eliminacji.

Wykorzystanie fal uderzeniowych w leczeniu bólu i stanów zapalnych

Fale uderzeniowe określane są coraz częściej mianem jednego z najskuteczniejszych, bezinwazyjnych sposobów leczenia przeciwbólowego w schorzeniach narządu ruchu. Liczne badania i obserwacje wśród fizjoterapeutów pokazują, że coraz większa grupa pacjentów odwiedza gabinety lekarzy specjalistów i umawia się na terapię falami uderzeniowymi. Podstawowym zadaniem leczenia falami uderzeniowymi jest całkowite wyeliminowanie bólu u pacjentów. Ten cel przyświeca każdemu lekarzowi fizjoterapeucie, który rozpoczyna terapię z nowym pacjentem. Ból niejednokrotnie potrafi całkowicie wyeliminować na dłuższy czas pacjenta z życia rodzinnego i zawodowego. W takiej sytuacji należy niezwłocznie działać. Fale uderzeniowe stanowią skuteczną i potwierdzoną licznymi badaniami alternatywę dla farmakologii, dzięki czemu możliwa jest ochrona narządów wewnętrznych przed negatywnymi skutkami zażywania leków.

Zabiegi z fali uderzeniowej wpływ na organizm

Podczas wykonywania zabiegów z wykorzystaniem fal uderzeniowych pierwszym podstawowym ich działaniem jest działanie przeciwbólowe. Odbywa się to poprzez blokowanie wyzwalania oraz przekazywania sygnałów bólowych za pomocą nieinwazyjnego drażnienia błon komórkowych i zakończeń nerwowych. Dodatkowymi działaniami fal uderzeniowych na organizm jest również działanie ukrwienne, które odpowiada za polepszenie metabolizmu i mikrocyrkulacji; działanie regeneracyjne odpowiedzialne za zwiększanie produkcji kolagenu’ działanie dezintegracyjne, które odpowiada za rozpuszczenie zwapniałych fibroblastów, a także również działanie relaksacyjne, które wpływa bardzo pozytywnie na zmniejszenie napięcia mięśni.

Terapia falami uderzeniowymi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym oraz bezinwazyjnym. Jak wynika z regularnie prowadzonych badań, znaczna większość pacjentów już po pierwszym zabiegu deklaruje, że dolegliwości bólowe znacznie się zmniejszyły, a sprawność fizyczna wzrosła.

Fale uderzeniowe: bezpieczna metoda lecznicza eliminująca ból

Przewlekłe dolegliwości bólowe mogą przyczyniać się do powstawania innych, niepożądanych objawów oraz chorób u pacjentów, takich jak np. pogorszenie nastroju, uczucie ciągłego smutku, rozdrażnienie, brak chęci na cokolwiek, a po dłuższym czasie nawet depresja, z którą bardzo trudno jest samemu poradzić. Warto więc w porę rozpocząć odpowiednie leczenie. Zabiegi fali uderzeniowej można wykonać również prywatnie, co stanowi gwarancję bliskich terminów wizyt, które w przypadku dolegliwości bólowych i stanów zapalnych organizmu są na wagę złota. W naszych placówkach w Krakowie i Warszawie dostępne są zabiegi fali uderzeniowej. Nie warto przez kolejne dni czy nawet tygodnie zmagać się z bólem i uciążliwymi dolegliwościami, które mogą przeistoczyć się w poważniejszą chorobę. Najlepiej już dzisiaj umówić się na specjalistyczną konsultację.

Podobne
Przeczytaj także inne wpisy

21 października, 2020 r.

Fala uderzeniowa skupiona w Body Move Warszawa

Fala uderzeniowa skupiona to najnowszy sprzęt znanej na całym świecie marki BTL lidera sprzętu do rehabilitacji.
Więcej

29 września, 2020 r.

Fala uderzeniowa skupiona vs radialna

Jedną z nowatorskich metod walki z bólem i fizykoterapii jest fala uderzeniowa skupiona oraz radialna. To…
Więcej

9 stycznia, 2019 r.

Zapalenie Achillesa – leczenie falą uderzeniową

Jeśli odczuwasz ból przy bieganiu, chodzeniu lub nawet zwykłym stawaniu na palcach to znak, że być…
Więcej
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.