Ból pleców przyczyny i leczenie

utworzone przez | 26 kwietnia 2018 | Rehabilitacja

Czy wiesz, że na ból pleców (sporadyczny, bądź przewlekły) cierpi co drugi Polak?! Większość dolegliwości bierze się z siedzącego trybu życia, wielogodzinnej pracy za biurkiem i braku ruchu. Ból pleców to jedna z najczęstszych przyczyn wizyty u ortopedy. Pacjenci skarżą się na ból w odcinku lędźwiowym, piersiowym lub szyjnym. Czasem ból jest trudny do scharakteryzowania i umiejscowienia, opisywany jest jako „rozlany”. Skolioza, kifoza, czy też lordoza są w społeczeństwach wysokorozwiniętych równie „popularne” co grypa sezonowa. Przeważnie ból pleców przypisywany jest kręgosłupowi, jednak może mieć on wiele innych przyczyn, dlatego dolegliwości bólowe pleców są niekiedy trudne do zdiagnozowania. Dowiedz się, jakie objawy mogą towarzyszyć konkretnym jednostkom chorobowym kręgosłupa i jakie mogą być inne przyczyny bólu pleców?

Mamy na koncie tysiące wyleczonych i zadowolonych pacjentów.
Przeczytaj opinie o nas!

Dlaczego bolą plecy?

Nieprawidłowa postawa kształtowana latami podczas wielogodzinnej pracy biurowej, brak systematycznej aktywności fizycznej, nawarstwiające się mikrourazy w trakcie pracy fizycznej, zła pozycja podczas snu itd. To najczęstsze przyczyny bólu pleców, z którymi zmagają się ludzie na całym świecie. Efektem jest tzw. ból posturalny – to skutek przeciążenia struktur tkankowo-stawowych. Ten rodzaj bólu pleców jest trudny do określenia, jednak najczęściej dotyczy odcinka piersiowego kręgosłupa. To, co jest szczególnie istotne w różnicowaniu przyczyn bólu pleców to fakt, że bóle pochodzące od kręgosłupa nasilają się przy wykonywaniu określonych ruchów lub dźwiganiu ciężkich przedmiotów, z kolei zmniejszają się bądź zupełnie zanikają przy braku aktywności. Bóle pleców, które nie mają związku z wykonywanymi czynnościami, odczuwalne nawet w stanie spoczynku mogą oznaczać poważne choroby wewnętrzne.

Ból pleców przyczyny

Przyczyny bólu pleców należy podzielić przynajmniej na dwie główne kategorie: odkręgosłupowe wynikające z wad postawy, zmian zwyrodnieniowych, czy też urazów mechanicznych oraz pozakręgosłupowe, których przyczyna nie jest związana z żadnym z odcinków kręgosłupa.

Bóle pleców od kręgosłupa (przyczyny):

 • nadwyrężenie lub przeciążenie mięśni wokół kręgosłupa, naderwanie więzadła, skurcze mięśni kręgosłupa.
 • dyskopatia, czyli przepuklina kręgosłupa – może dotyczyć każdego odcinka kręgosłupa. W przypadku odcinka lędźwiowego dyskopatia powoduje bóle w dolnej części pleców, są to najczęściej bóle w krzyżu nasilające się przy skłonie w przód, często występuje też mrowienie w nogach. Bóle pleców promieniujące do żeber, zwłaszcza podczas kaszlu, kichania, czy śmiechu mogą być powodem dyskopatii odcinka piersiowego kręgosłupa. Z kolei przepuklina odcinka szyjnego charakteryzuje się tym, że najpierw pojawia się sztywność szyi oraz lekki ból, a następnie mrowienie w rękach.
 • rwa barkowa – charakteryzuje ją ból pleców w kręgosłupie szyjnym, który promieniuje do ramienia, łokcia, a nawet nadgarstka. Ten rodzaj bólu pleców może przybierać na sile przy ruchach głową, podczas kaszlu lub kichania, jak również w trakcie dłuższego siedzenia.
 • rwa kulszowa – ból pleców na dole kręgosłupa, czyli w odcinku lędźwiowym, który promieniuje do uda, a nawet stopy. Przyczyną jest ucisk kręgów na nerw kulszowy. Występują zaburzenia czucia w nogach i drętwienie. Niekiedy mogą się również pojawić kłopoty z wypróżnianiem.
 • rwa udowa – charakteryzuje ją ból pleców w odcinku lędźwiowym, który jest na tyle silny, że utrudnia, a czasem wręcz uniemożliwia poruszanie nogą. Osoby, które cierpią na rwę udową skarżą się przeważnie na napięcie mięśni przykręgosłupowych, sztywność kończyny, skurcze, niedowłady w nodze i zaburzenia czucia.
 • wady postawy, a więc kifoza, lordoza lub skolioza mogą być również przyczynami bólu pleców. Wspomniane wady kręgosłupa mogą dotyczyć już nawet dzieci w wieku szkolnym, dlatego tak ważne jest ich korygowanie już we wczesnym stadium poprzez specjalne ćwiczenia. Z początku nie dają dolegliwości bólowych, jednak po latach mogą być przyczyną przewlekłych bólów pleców utrudniających normalne funkcjonowanie.
 • złamanie kręgów kompresyjne – to jeden z podstawowych objawów osteoporozy kręgosłupa. Ból pleców może nasilać się podczas kaszlu, kichania, a nawet wypróżniania.
 • Stenoza, czyli zwężenie kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym – powoduje charakterystyczne bóle pleców na dole, zwłaszcza nasilające się przy przeproście kręgosłupa
 • spondylolisteza, czyli ześlizgnięcie kręgów – bólowi pleców towarzyszą również problemy z chodzeniem, czy też brak możliwości zgięcia nóg w biodrach przy wyprostowanych kolanach

Masz pytanie? Zadzwoń!

Jesteśmy dla Państwa między innymi w Warszawie,
oraz Krakowie. Dziękujemy za zaufanie!

Oddział Warszawa+48 (22) 300 15 77
Oddział Kraków+48 (12) 300 48 84

Przyczyny bólu pleców pozakręgosłupowe

Jeżeli przyczyną bólu pleców nie są zmiany w obrębie kręgosłupa, to wówczas należy rozpocząć poszukiwanie innych czynników wywołujących dolegliwości bólowe. Niekiedy przyczyna jest bardzo poważna, dlatego w przypadku utrzymującego się bólu pleców należy koniecznie zwrócić się po specjalistyczną pomoc i wykonać niezbędne badania, jak rezonans magnetyczny, czy tomograf. Za ból pleców mogą bowiem odpowiadać takie patologie jak:

 • tętniak aorty brzusznej
 • rozwarstwienie tętnicy szyjnej albo kręgowej
 • ostre zapalenie opon mózgowych
 • rozwarstwienie aorty;
 • dusznica bolesna czy też zawał mięśnia sercowego
 • zapalenie woreczka żółciowego
 • zapalenie uchyłków jelit lub ropnie uchyłków
 • zapalanie trzustki
 • zapalenie wyrostka robaczkowego
 • w przypadku kobiet: ciąża pozamaciczna, rak jajników, zapalenie jajowodu)
 • zapalenie opłucnej lub zapalenie płuc)
 • zapalenie prostaty
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek
 • choroba kości Pageta
 • choroba autoimmunologiczna

Bóle pleców od kręgosłupa można również podzielić według odcinków – szyjnego, piersiowego, lędźwiowego. Bóle pleców na dole to właśnie odcinek lędźwiowy, z kolei bóle pleców między łopatkami i trochę poniżej to odcinek piersiowy. Jeżeli ból pleców promieniu do ramion i do głowy to oznacza kłopoty z odcinkiem szyjnym.

Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym

W przypadku bólu kręgosłupa w odcinku szyjnym i bólów karku przyczyną jest przeważnie przeciążenie kręgów. Wielogodzinna praca przy komputerze, spanie na zbyt wysokiej poduszce, a nawet chroniczny stres – to wszystko może skończyć się bólem kręgosłupa w odcinku szyjnym. Nie należy tego lekceważyć ponieważ bóle mogą być wyjątkowo uciążliwe i promieniować np. do głowy. Poza tym, z czasem nieleczone patologie kręgów szyjnych, czyli zmiany zwyrodnieniowe mogą prowadzić do zaburzeń widzenia, pamięci, a także rzutować na inne zmysły. Przeważnie zmiany zwyrodnieniowe oraz mikrourazy dotyczą kręgów szyjnych numer: 3., 4., 5. i 6. Rozwiązaniem jest unikanie wielogodzinnej pracy w jednej pozycji i specjalne ćwiczenia zlecone przez ortopedę lub rehabilitanta. Rzadziej bóle karku spowodowane są tzw. przewianiem. Na czym to polega? Strumień zimnego powietrza podrażnia zakończenia nerwowe, które są w skórze, tzw. korzonki. To z kolei powoduje bolesny przykurcz mięśni, stąd ból w kręgosłupie szyjnym. Bóle karku których przyczyną jest przewianie najczęściej przechodzą po kilku dniach same.

ból pleców na dole

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

ból w odcinku lędźwiowym

Ból kręgosłupa piersiowego

Ból kręgosłupa piersiowego należy do najczęściej zgłaszanych przez pacjentów. Skarżą się oni na ból w okolicy łopatek, kłucie lub gniecenie w klatce piersiowej, opisywane jako uczucie zablokowania. Czasem dolegliwości bólowe mogą być odczuwane niżej i promienować aż do odcinka lędźwiowego. Niekiedy do objawów bólowych odcinka piersiowego dołącza również drętwienie rąk, może się też pojawić ból kręgosłupa szyjnego jako wynik napięcia i przeciążenia struktur kręgosłupa piersiowego. Przyczynami bólu kręgosłupa są przeważnie nieprawidłowe nawyki życia codziennego – wielogodzinna praca biurowa, długie jazdy samochodem, oglądanie telewizji w pozycji pół leżącej, nadwaga. Ponadto, ból pleców w odcinku piersiowym może być skutkiem ciężkiej pracy fizycznej oraz urazów będących wynikiem wypadku np. samochodowego.

Leczenie kręgosłupa piersiowego powinno polegać przede wszystkim na wyeliminowaniu czynnika sprawczego, który doprowadził do bólu pleców w tym miejscu. Oczywiście konieczna jest również pomoc doświadczonego ortopedy, który rozpisze indywidualnie dobraną rehabilitację. Należy jednak pamiętać o tym, że ból kręgosłupa piersiowego może być tylko „maską” dla innych schorzeń, np. chorób serca. Ból kręgosłupa w odcinku piersiowym, promieniujący do łopatek, opisywany jako gniecenie w klatce piersiowej może być na przykład zawałem serca.

Ból kręgosłupa w lędźwiowego

Ból kręgosłupa lędźwiowego to kolejna zmora naszych czasów. Siedzący tryb życia, najczęściej w pozycji odbiegającej od prawidłowej, brak ruchu i wady postawy to główne przyczyny bólu pleców na dole, czyli w odcinku lędźwiowym. Chociaż przeważnie na bóle w okolicy lędźwiowo-krzyżowej uskarżają się osoby starsze, to niestety ostatnio do ortopedów zgłasza się coraz więcej ludzi młodych, którzy narzekają na ból pleców w tym odcinku kręgosłupa. Wśród przyczyn bólu na dole pleców można wymienić jeszcze takie choroby jak osteoporozę, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, reumatoidalne zapalenie stawów no i oczywiście chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa. By skutecznie leczyć ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym konieczne jest nie tylko przyjmowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, ale przede wszystkim fizjoterapia i systematycznie prowadzona rehabilitacja kręgosłupa.

ból pleców przyczyny

Na podstawie badań obrazowych takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa można dokładnie ocenić zmiany w obrębie kręgosłupa lędźwiowego i na tej podstawie rozpisać konkretne leczenie. Przy pomocy odpowiednich ćwiczeń wzmacnia się mięśnie około kręgosłupowe, mięśnie brzucha, mięśnie pośladków i redukuje się napięcia mięśniowe. Same leki przeciwbólowe i przeciwzapalne niewiele pomogą, a w dłuższej perspektywie zniszczą żołądek. W skrajnych przypadkach w przypadku bólu kręgosłupa można rozważyć wykonanie operacji, kiedy leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych rezultatów. Natomiast w przypadku, gdy choroba kręgosłupa lędźwiowego skutkuje nietrzymaniem moczu, zaburzeniem pracy zwieraczy, czy zaburzeniem funkcji seksualnych interwencja chirurgiczna jest zdecydowanie wskazana.

Zapalny ból pleców

Niektóre z chorób autoimmunologicznych mogą wywoływać tzw. zapalny ból pleców. Jest to schorzenie, które charakteryzuje się stopniowym nasilaniem się bólu pleców. Klasyczne są również bóle nocne oraz poranna sztywność trwająca 20-30 minut. By ortopeda mógł wziąć po uwagę przy diagnozie zapalny ból pleców, dolegliwości bólowe muszą występować przez co najmniej 3 miesiące, aczkolwiek lepiej zgłosić się do dobrego specjalisty znacznie wcześniej, bo przyczyna bólu pleców może być zupełnie inna.

Leczenie bólu pleców – rehabilitacja kręgosłupa

Jeżeli bóle pleców wynikają ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, są wynikiem wad postawy to konieczna będzie rehabilitacja kręgosłupa. Bóle pleców mogą z czasem się zmniejszyć, jeżeli ćwiczenia dobrane przez rehabilitanta będą odpowiednie i sumiennie wykonywane. Diagnoza co do schorzenia w obrębie kręgosłupa powinna być zawsze poprzedzona dokładnym wywiadem lekarskim, badaniem fizykalnym oraz badaniami obrazowymi. Niestety w przypadku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa zdjęcia rentgenowskie nie wiele pomogą, owszem będzie na nich widać ewentualne wady postawy lub większe zmiany w obrębie kręgów, jednak by dokonać bardziej wnikliwej analizy kręgosłupa konieczne będzie wykonanie np. rezonansu magnetycznego. Takie badanie umożliwia m.in. zobaczenie ewentualnych pęknięć pierścienia włóknistego w obrębie kręgów (dehydratacja krążka między kręgowego) lub też zmian znanych jako guzki Schmorla, które bardzo często odpowiadają za bóle pleców, jednak są niełatwe do zdiagnozowania właśnie w związku z koniecznością wykonania szczegółowych, drogich badań, jak choćby wspomniany rezonans magnetyczny.

 

Profilaktyka w leczeniu chorego kręgosłupa

Zarówno osoby, którym jeszcze nie doskwiera ból pleców, jak i ci, którzy przez dolegliwości bólowe nie mogą normalnie funkcjonować powinni pamiętać o kilku wskazówkach, których przestrzeganie może wpłynąć na poprawę stanu kręgosłupa. Są to przede wszystkim:

 • regularna aktywność fizyczna niezwiązana z dźwiganiem ciężarów. Szczególnie dobre jest pływanie, zwłaszcza na plecach.
 • chodzenie na jogę lub pilates, gdzie wykonuje się ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie przykręgosłupowe.
 • zbilansowane żywienie, a więc dieta bogata w białko, witaminy (głównie D3 i B6) i minerały takie jak: wapń, magnez i potas.
 • unikanie wielogodzinnej pozycji siedzącej oraz zapewnienie sobie komfortowych warunków w pracy biurowej – ergonomiczne krzesło dobrane do wysokości biurka.
 • unikanie obciążania kręgosłupa wynikającego z dźwigania ciężarów na siłowni lub ciężkiej pracy fizycznej.
 • zapewnienie odpowiedniej pozycji podczas snu, poprzez dobrej jakości materac i poduszkę ortopedyczną.

Kręgosłup to podstawa organizmu, w końcu na nim opiera się konstrukcja całego ludzkiego ciała.  Jeżeli kręgosłup będzie w złym stanie, to z biegiem czasu pogorszy się stan całego organizmu. W przeciwieństwie do niektórych narządów wewnętrznych jak żołądek, jelita, czy też tkanek miękkich z których składają się ścięgna i mięśnie, kręgosłupa nie da się wyleczyć! Nie da się cofnąć zmian zwyrodnieniowych – można je jedynie zahamować poprzez właściwie dobraną rehabilitację i eliminację złych nawyków.

Okazje cenowe

Polecamy również:

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń teraz