Dehydratacja krążków międzykręgowych to bardzo częsty opis wyników wielu badań dotyczących stanu naszego kręgosłupa. Krążki międzykręgowe pełnią funkcję amortyzującą, zapobiegają ocieraniu się o siebie kręgów i zapewniają ruchomość oraz elastyczność kręgosłupa. Krążki międzykręgowe, bo o nich mowa są niezwykle istotnym elementem ludzkiego kręgosłupa. Gdy dochodzi do zmian patologicznych w ich obrębie, wówczas pojawiają się bóle, drętwienie w kończynach, a w zaawansowanym stadium zmiany zwyrodnieniowe skutkują wypadaniem dysków, czyli dyskopatią – chorobą krążków międzykręgowych.
Krążki międzykręgowe – inaczej dyski stanowią integralny składnik kręgosłupa. Występują pomiędzy trzonami kręgów zapobiegając ich ocieraniu się o siebie. Dzięki nim człowiek może się zginać i prostować, a także skręcać i wykonywać ruchy boczne. W sumie w kręgosłupie są aż 23 krążki, które stanowią około 25% długości całego kręgosłupa. Krążki międzykręgowe zbudowane są z jądra miażdżystego i pierścienia włóknistego, który tworzą włókna kolagenowe i elastynowe. Niestety z wiekiem oraz na skutek obciążeń elastyczność krążków międzykręgowych spada, co skutkuje pęknięciami. Te z kolei powodują przemieszczanie się częściowo lub w całości jądra miażdżystego. Efekt? Dyskopatia. W sytuacji, gdy jądro miażdżyste się rozerwie i utraci kontakt z dyskiem określa się to mianem sekwestracji jądra miażdżystego. Fragment jądra miażdżystego, który się oderwał może przemieścić się do kanału kręgowego czego efektem są silne dolegliwości neurologiczne i ból kręgosłupa.
Dehydratacja (odwodnienie) krążka międzykręgowego polega na spadku poziomu wody w jądrze miażdżystym. W związku z tym krążek przestaje pełnić lub pełni źle jedną ze swoich kluczowych funkcji – funkcję amortyzacyjną. Dochodzi również do pęknięć pierścienia włóknistego. Niestety przeważnie pęknięcia nie dają żadnych objawów i tak „po cichu” powstaje właśnie dyskopatia – czyli choroba zwyrodnieniowa. W zaawansowanym stadium dochodzi do powstawania skupisk gazu w wyniku czego w obrębie krążka tworzą się zwapnienia.
Jak już ustaliliśmy dehydratacja krążków międzykręgowych prowadzi do dyskopatii. Określmy więc jeszcze przyczyny zmian zwyrodnieniowych. Jest to przede wszystkim wielogodzinna praca w pozycji siedzącej (zmora naszych czasów) – to przyczyna zdecydowanej większości zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa. Wśród innych przyczyn można wymienić jeszcze małą aktywność fizyczną, stres i urazy sportowe. Na początku pacjent nie odczuwa zmian w krążkach – nie ma bólu, jednak są one zauważalne w ograniczonej ruchomości kręgosłupa. Gdy pojawia się ból, to znaczy że doszło już do wypukliny albo przepukliny.
Prym w diagnozowaniu dehydratacji krążków międzykręgowych mają badania obrazowe. Na zdjęciach rentgenowskich widać pewne zmiany w obrębie kręgosłupa, ale nie wszystkie. Zdjęcie RTG pozwala na względną ocenę krążków międzykręgowych. Ponadto, lekarz specjalista może zobaczyć osteofity krawędzi trzonów kręgowych oraz sklerozytację w obrębie trzonów. Dopiero rezonans magnetyczny pozwala na pełniejszą ocenę zmian w kręgosłupie, m.in. pojawiających się pęknięć pierścienia włóknistego. Jeżeli męczy Cię dłuższe siedzenie, czujesz drętwienie w kończynach, to lepiej umów się na wizytę do naszego specjalisty. Dobry kręgarz obejrzy twój krgosłup i jesli zajdzie taka potrzeba przeprowadzi terapie manualną kręgosłupa. Możesz w ten sposób uniknąć poważnych, nieodwracalnych zmian w kręgosłupie, na którym jakby nie było opiera się konstrukcja całego ciała.
Leczenie kręgosłupa zależy od stopnia zaawansowania zmian zwyrodnieniowych. Zwyrodnień kręgosłupa nie da się odwrócić, można je jedynie zahamować poprzez rehabilitację, zabiegi fizykalne. Ostatecznością jest operacja. Niezwykle istotne jest, by nie bagatelizować jakichkolwiek dolegliwości ze strony kręgosłupa, ponieważ oznaczają one przeważnie początek choroby zwyrodnieniowej. Im wcześniej rozpocznie się rehabilitację, tym lepsze efekty terapeutyczne można osiągnąć. Problemy ze zwyrodnieniami kręgosłupa w społeczeństwach wysokorozwiniętych mają już nie tylko osoby dorosłe, ale też młodzież. Wszystko przez brak regularnego uprawiania sportu i długie przesiadywanie w pozycji siedzącej, np. przed komputerem.
29 lipca, 2024 r.
30 maja, 2024 r.