Masz problemy z kolanem, które objawiają się jego sztywnością i bólem, zwłaszcza podczas kucania, klęczenia, chodzenia po schodach, a nawet dłuższego siedzenia? To może być znak, że rzepka kolanowa nie funkcjonuje tak jak powinna. Konkretne miejsce bólu w kolanie jest często trudne do określenia przez pacjenta, ból jest „rozlany”. W przypadku wystąpienia dolegliwości bólowych należy bezwzględnie unikać aktywności fizycznej, która mogłaby pogłębić kontuzję oraz umówić się na wizytę do ortopedy. Rzepka w kolanie pełni bardzo ważną funkcję w aparacie ruchowym człowieka, dlatego konieczne jest szybkie podjęcie leczenia.
Rzepka w kolanie jest płaską kością znajdującą się z przodu stawu kolanowego. Wraz z kością udową tworzy ona staw rzepkowo – udowy i ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego działania całego kolana. Rzepka w wyproście, a także w trakcie zgięcia kolana osłania część kłykci udowej. Właśnie z powodu funkcji ochronnej rzepka jest tak bardzo narażona na uszkodzenia. Poza tym, rzepka w kolanie odpowiedzialna jest za przenoszenie obciążeń dynamicznych, które podczas skakania, kucania, czy biegania są bardzo duże. Nie można również zapominać o istotnym fakcie – rzepka wzmaga siłę działania mięśnia czworogłowego uda i jego możliwości ruchowe – dzięki niej działa on pod większym kątem.
Jak już zostało wspomniane z racji swoich funkcji rzepka szczególnie narażona jest na urazy. Głównymi schorzeniami rzepki z jakimi trafiają do nas pacjenci są:
Ponieważ objawy dla różnych jednostek chorobowych w obrębie kolana są podobne konieczne jest przeprowadzenie badania obrazowego, które rozwieje wątpliwości specjalisty. Ortopeda może przeprowadzić USG w gabinecie lub zlecić wykonanie rentgena, rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Tylko na podstawie któregoś z tych badań można postawić diagnozę co do rodzaju urazu rzepki, o ile to właśnie rzepka jest przyczyną dolegliwości bólowych. Równie dobrze problem może dotyczyć łąkotki, dlatego tak ważne jest, by mieć całkowitą pewność w tym temacie.
Nie podjęcie leczenia rzepki może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji takich jak, uszkodzenia chrząstki stawu rzepkowo-udowego tzw. chondromalacja, czy też zwiększyć ryzyko nawracających zwichnięć rzepki. Rodzaj leczenia uzależniony jest od konkretnego rodzaju schorzenia. Fizjoterapia w leczeniu rzepki opiera się na przywróceniu balansu mięśniowego, który wpływa na ustawienie i ruchomość rzepki. Wykorzystuje się do tego terapię manualną i specjalne ćwiczenia rehabilitacyjne. W niektórych przypadkach można zastosować również terapię falą uderzeniową lub laser wysokoenergetyczny (HILT), np. w przypadku kolana skoczka, czy też kolana biegacza. Decyzja o zastosowaniu wyżej wymienionych terapii zależy od ortopedy i konkretnego przypadku.
W przypadku gdy leczenie zachowawcze nie przynosi rezultatów konieczna może być operacja rzepki. Przeważnie po takim zabiegu chodzi się w gipsie przez 2-3 tygodnie, później następuje kilkutygodniowa rehabilitacja. Lepiej nie dopuścić do stanu, w którym jedynym wyjściem jest właśnie operacja rzepki. Z naszego doświadczenia wynika, że „świeże” schorzenia można bez większych problemów wyleczyć za pomocą rehabilitacji i zabiegów falą uderzeniową oraz laserem HILT. Doświadczony fizjoterapeuta, który ma odpowiednią wiedzę w zakresie anatomii kolana i dysponuje nowoczesnym sprzętem może w ciągu zaledwie kilku sesji wydatnie zmniejszyć dolegliwości bólowe w obrębie kolana i poprawić jego ruchomość.
30 sierpnia, 2024 r.
23 sierpnia, 2024 r.
9 sierpnia, 2024 r.