Cierpisz na biegunki, zaparcia lub wymioty? W stolcu pojawiła się krew, a ból brzucha jest na tyle silny, że bierzesz środki rozkurczowe? Koniecznie zgłoś się na USG jamy brzusznej. Warszawa Rydygiera 19 – to tu wykonasz precyzyjne badanie ultrasonografem. USG brzucha jest pierwszym wyborem w diagnostyce chorób organów wewnętrznych. Dlaczego? Ponieważ w przeciwieństwie do gastroskopii i kolonoskopii USG jamy brzusznej jest bezbolesne, nieinwazyjne i w pełni bezpieczne. Wyżej wspomniane badania są stosowane wtedy, gdy USG brzucha nic nie wykryło, bądź nie dało jednoznacznej odpowiedzi, co pacjentowi dolega.
USG jamy brzusznej nie wymaga również tak poważnego przygotowania jak kolonoskopia, czy gastroskopia, no i w przeciwieństwie do tych badań nie jest nieprzyjemne. Jelita, wątroba, trzustka, śledziona, drogi żółciowe oraz pęcherzyk żółciowy – te wszystkie organy układu pokarmowego dobrze widać podczas badania. Co więcej lekarz przeprowadzający badanie może ocenić nerki, aorty i pęcherz moczowy. U mężczyzn poprzez powłoki brzusznej można sprawdzić również gruczoł krokowy, a u kobiet narządy rodne. Wybór gabinetów gdzie można wykonać USG brzucha w Warszawie jest ogromny, ale po co ryzykować że trafi się na początkującego lekarza, który pracuje na przestarzałym sprzęcie, prawda? Lepiej umówić się na USG jamy brzusznej w centrum medycznym Body Move i mieć pewność, że przyjmie Cię doskonały specjalista dysponujący nowoczesnym, precyzyjnym sprzętem diagnostycznym.
Jak już zostało wspomniane USG brzucha nie boli, jest nieinwazyjne i bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży, noworodków i osób z wszczepionym rozrusznikiem serca. Badanie USG jamy brzusznej można wykonywać wielokrotnie, dlatego jest doskonałym rozwiązaniem w przypadku monitorowania nowotworów w trakcie leczenia i wykrywania ewentualnych przerzutów. USG brzucha jest też relatywnie tanie i ogólnodostępne. Nie potrzeba na nie skierowania, można je więc wykonać prywatnie, bez oczekiwania miesiącami i bez kolejek w poczekalni. USG jamy brzusznej nie tylko umożliwia ocenę wielkości i struktury organów wewnętrznych, ale też pozwala wykryć wszelkie guzy, torbiele, jak również kamienie w nerkach i pęcherzyku żółciowym. Co więcej, jest to badanie, które umożliwia wykrycie tętniaka aorty brzusznej, zapalenie trzustki, raka nerki, raka wątroby, zapalenie wyrostka robaczkowego, czy zakrzepicę żył.
USG jamy brzusznej oferuje szereg korzyści zarówno pracownikom służby zdrowia, jak i pacjentom:
W przypadku USG jamy brzusznej zaleca się dietę lekkostrawną, nie wzdymającą na dzień przed badaniem. W dniu badania można zjeść rano lekkie śniadanie, o ile USG brzucha zaplanowane jest na popołudnie. Jeżeli jest rano lub przed południem należy pozostać na czczo. W dniu badania zaleca się również picie tylko napojów niegazowanych, wstrzymanie się od kawy i mocnej herbaty, a także unikanie palenia papierosów. Na 1-1,5 h przed USG jamy brzusznej należy wypić 0,5-0,7 litra wody by mieć pełny pęcherz podczas badania.
Wskazaniami do wykonania badania USG jamy brzusznej będą przede wszystkim takie dolegliwości jak bóle brzucha, zarówno przewlekłe jak i ostre, wszelkie guzy wyczuwalne w obrębie brzucha. Także w przypadku wymiotów, biegunki, krwi w stolcu lub w moczu należy bezwzględnie wykonać USG jamy brzusznej. To, co powinno również niepokoić to szybka utrata masy ciała bez wyraźnej przyczyny. Standardowo badanie USG brzucha wykonuje się także u pacjentów z urazami brzucha i podejrzeniem nowotworów.