Dyskopatia przyczyny leczenie objawy

Czujesz silny ból w kręgosłupie? Czasem ten ból promieniuje do nogi lub ręki? To może być dyskopatia, czyli choroba krążka międzykręgowego wywołana gwałtownym albo przewlekłym przeciążeniem. Może być też związana ze zmianami zwyrodnieniowymi. W skutek rozerwania pierścienia włóknistego dochodzi do wysunięcia lub wypadnięcia jądra miażdżystego. Wypuklina dyskowa, która powstaje może naciskać na rdzeń albo korzenie nerwów, właśnie wtedy pojawia się ból uniemożliwiający poruszanie.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Tekst alternatywny

Dyskopatia kręgosłupa przyczyny

Przyczyną dyskopatii są najczęściej słabe mięśnie brzucha, wady postawy, nieumiejętne dźwiganie, nadwaga oraz nawarstwiające się urazy. To wszystko może prowadzić do przeciążeń i w konsekwencji choroby krążka międzykręgowego. Najczęściej schorzenie dotyka odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który jest narażony na największe przeciążenia. By nie pogłębić dolegliwości, należy jak najszybciej udać się do ortopedy, który oceni stan kręgosłupa i zleci rehabilitację.

Objawy dyskopatii

Dyskopatia objawia się silnym, często promieniującym bólem danego odcinka kręgosłupa. W przypadku dyskopatii lędźwiowej ból najczęściej promieniuje w stronę nogi – jest to tzw. rwa kulszowa. Pojawia się mrowienie w kończynie, drętwienie, zaburzenia czucia, dochodzi do osłabienia mięśni, w końcu do niedowładu. W niektórych przypadkach może dojść do zakłócenia funkcji zwieracza odbytu, albo zwieracza pęcherza moczowego, czy funkcji seksualnych dlatego tak ważne jest by jak najszybciej umówić się na wizytę u lekarza specjalisty.

Dyskopatia leczenie nastawianie kręgosłupa

Na podstawie wyników badań (RTG, rezonans magnetyczny) oraz objawów, które zgłasza pacjent lekarz-specjalista podejmuje decyzję o leczeniu nieoperacyjnym (rehabilitacji) lub operacji. W przypadku rehabilitacji przeprowadza się przeważnie zabiegi fizykoterapeutyczne, a także wykonuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha oraz przykręgosłupowe. Terapia manualna, a więc techniki mające na celu nastawianie kręgosłupa są skuteczne, o ile wykonuje je doświadczony kręglarz. Jeżeli jednak powyższe metody nie przyniosą pożądanych efektów lekarz prowadzący podejmuje decyzję o operacji.

Tekst alternatywny

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Masaż z elementami terapii manualnej (30 minut) 120zł

Rehabilitacja wad postawy u dzieci (45 min) 90zł

Zadzwoń teraz
Zapisz się online