Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja kręgosłupa / Dyskopatia przyczyny leczenie objawy

Dyskopatia przyczyny leczenie objawy

Czujesz silny ból w kręgosłupie? Czasem ten ból promieniuje do nogi lub ręki? To może być dyskopatia, czyli choroba krążka międzykręgowego wywołana gwałtownym albo przewlekłym przeciążeniem. Może być też związana ze zmianami zwyrodnieniowymi. W skutek rozerwania pierścienia włóknistego dochodzi do wysunięcia lub wypadnięcia jądra miażdżystego. Wypuklina dyskowa, która powstaje może naciskać na rdzeń albo korzenie nerwów, właśnie wtedy pojawia się ból uniemożliwiający poruszanie.

Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Dyskopatia kręgosłupa przyczyny

Przyczyną dyskopatii są najczęściej słabe mięśnie brzucha, wady postawy, nieumiejętne dźwiganie, nadwaga oraz nawarstwiające się urazy. To wszystko może prowadzić do przeciążeń i w konsekwencji choroby krążka międzykręgowego. Najczęściej schorzenie dotyka odcinka lędźwiowego kręgosłupa, który jest narażony na największe przeciążenia. By nie pogłębić dolegliwości, należy jak najszybciej udać się do ortopedy, który oceni stan kręgosłupa i zleci rehabilitację.

Objawy dyskopatii

Dyskopatia objawia się silnym, często promieniującym bólem danego odcinka kręgosłupa. W przypadku dyskopatii lędźwiowej ból najczęściej promieniuje w stronę nogi – jest to tzw. rwa kulszowa. Pojawia się mrowienie w kończynie, drętwienie, zaburzenia czucia, dochodzi do osłabienia mięśni, w końcu do niedowładu. W niektórych przypadkach może dojść do zakłócenia funkcji zwieracza odbytu, albo zwieracza pęcherza moczowego, czy funkcji seksualnych dlatego tak ważne jest by jak najszybciej umówić się na wizytę u lekarza specjalisty.

Dyskopatia leczenie nastawianie kręgosłupa

Na podstawie wyników badań (RTG, rezonans magnetyczny) oraz objawów, które zgłasza pacjent lekarz-specjalista podejmuje decyzję o leczeniu nieoperacyjnym (rehabilitacji) lub operacji. W przypadku rehabilitacji przeprowadza się przeważnie zabiegi fizykoterapeutyczne, a także wykonuje ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha oraz przykręgosłupowe. Terapia manualna, a więc techniki mające na celu nastawianie kręgosłupa są skuteczne, o ile wykonuje je doświadczony kręglarz. Jeżeli jednak powyższe metody nie przyniosą pożądanych efektów lekarz prowadzący podejmuje decyzję o operacji.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Agata Baranowska
Agata Baranowska
Fizjoterapeutka
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Dyskopatia przyczyny leczenie objawy
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.