Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja stopy / Zapalenie ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa

Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Odczuwasz ból przy chodzeniu, bieganiu, lub za każdym razem gdy stajesz na palcach albo jednej nodze? Jeżeli tak, to prawdopodobnie cierpisz na zapalenie ścięgna Achillesa i im szybciej je wyleczysz tym lepiej. Przewlekłe zapalenie tego ścięgna może skutkować kolejnymi dolegliwościami jak choćby ostroga piętowa górna.

Nie zwlekaj z wizytą u specjalisty! To największe, najsilniejsze i prawdopodobnie najważniejsze ścięgno w całym ludzkim organizmie – dzięki niemu m.in. chodzisz, skaczesz i biegasz.

Zapalenie ścięgna Achillesa – przyczyny i objawy

Zapalenie ścięgna Achillesa rozwija się zazwyczaj na skutek mikrourazów, które się z czasem pogłębiają. Powodem jest zazwyczaj nieprawidłowa technika treningu, zbyt duża intensywność, brak rozgrzewki, czy też nadwaga. Do uszkodzenia ścięgna Achillesa może dojść także podczas noszenia butów z twardym zapiętkiem. Zapalenie ścięgna Achillesa rozwija się stopniowo – z początku ból pojawia się rzadko, później coraz częściej, dając o sobie znać już nie tylko przy bieganiu i skakaniu, ale także przy chodzeniu, czy wspinaniu się na palce.

Zapalenie ścięgna Achillesa – kto jest narażony?

Do typowych czynników ryzyka zaliczane są:

  • Wiek – zapalenie ścięgna Achillesa występuje częściej u osób starszych. Z wiekiem ścięgna w naturalny sposób stają się mniej elastyczne i bardziej podatne na urazy.
  • Płeć – mężczyźni są na ogół bardziej podatni na zapalenie ścięgna Achillesa niż kobiety, zwłaszcza ci, którzy uprawiają sport i aktywność fizyczną.
  • Aktywność fizyczna – angażowanie się w czynności wiążące się z powtarzającym się obciążeniem ścięgna Achillesa, takie jak bieganie, skakanie lub nagły wzrost aktywności fizycznej.
  • Niewłaściwe obuwie – noszenie butów, które nie zapewniają odpowiedniego wsparcia lub są źle dopasowane.
  • Błędy treningowe – gwałtowne zwiększanie intensywności, czasu trwania lub częstotliwości treningu bez zapewnienia odpowiedniego czasu na regenerację może przyczynić się do urazów wynikających z przeciążenia, w tym zapalenia ścięgna Achillesa.
  • Płaskostopie lub nadmierna pronacja – osoby z płaskostopiem lub osoby z nadmierną pronacją (nadmierne rolowanie stopy do wewnątrz) mogą odczuwać zwiększone obciążenie ścięgna Achillesa.
  • Napięte mięśnie łydek – ograniczona elastyczność mięśni łydek może powodować obciążenie ścięgna Achillesa podczas aktywności fizycznej.
  • Niektóre leki – antybiotyki fluorochinolonowe, które czasami są przepisywane na różne infekcje, wiążą się ze zwiększonym ryzykiem zapalenia ścięgna Achillesa.
  • Schorzenia – otyłość, cukrzyca i wysokie ciśnienie krwi mogą wpływać na zdrowie ścięgien i zwiększać ryzyko zapalenia ścięgna Achillesa.

Zapalenie ścięgna Achillesa – leczenie

Zapalenie ścięgna Achillesa najskuteczniej leczy się falą uderzeniową. Terapia polega na serii krótkich zabiegów, których celem jest szybkie wyeliminowanie bólu i zmniejszenie stanu zapalnego. Skuteczność terapii falą uderzeniową sięga nawet 85% i już po kilku zabiegach pacjenci odczuwają wyraźną ulgę.

Niekiedy do terapii falą uderzeniową dokłada się również laser wysokoenergetyczny, co poprawia jeszcze bardziej efekty terapeutyczne, dając długotrwałe rezultaty. Ponadto w leczeniu pacjentów cierpiących na zapalenie ścięgna Achillesa wykorzystuje się specjalne wkładki ortopedyczne, na których montuje się specjalne kliny pod piętę, żeby odciążyć ścięgno w trakcie codziennego chodzenia.

Uzupełnieniem terapii falą uderzeniową, lasera HILT oraz wkładek ortopedycznych są odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągające i wzmacniające oraz kinesiotaping. Tylko kompleksowe podejście do problemu daje możliwość rozwiązania go w możliwie najkrótszym czasie. Właśnie w taki sposób działamy w Body Move. Masz problem ze zdrowiem? Umów się na wizytę i skorzystaj z naszej wiedz oraz doświadczenia.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Mikołaj Sałasiński
Fizjoterapeuta
Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Zapalenie ścięgna Achillesa
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.