Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja biodra / Zespół trzaskającego biodra

Zespół trzaskającego biodra

Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Słyszysz niebolesne, ale głośnie trzaski lub przeskakiwanie w biodrze w trakcie ruchu? To prawdopodobnie zespół trzaskającego biodra. Na to schorzenie składają się często zwyrodnienia wynikające z wieku, wad anatomicznych, a także urazy i stany zapalne. Na początku i w fazie rozwoju choroba nie daje dolegliwości bólowych, jedynie dyskomfort. Dopiero późnej pojawia się silny ból biodra, który utrudnia chodzenie.

Przyczyny „trzaskającego biodra”

Skąd się bierze owo charakterystyczne trzeszczenie? Odpowiada za nie konflikt tkanek miękkich z występującymi elementami kostnymi. Z czym to jest związane? A na przykład z przebytymi urazami biodra, zabiegami chirurgicznymi w obrębie biodra, jego wadami anatomicznymi, stanami zapalnymi, chorobą zwyrodnieniową lub reumatoidalnym zapaleniem stawów, a także niektórymi wadami postawy, jak również przeciążeniem w wyniku uprawiania sportu.

Ze względu na mnogość przyczyn związanych z zespołem trzaskającego biodra należy umówić się na wizytę do dobrego ortopedy. Tylko lekarz-specjalista mając nowoczesny sprzęt diagnostyczny, wiedzę i wiele lat praktyki będzie w stanie postawić precyzyjną diagnozę.

Jak dochodzi do trzeszczenia biodra?

Zespół trzaskającego biodra najczęściej jest powiązany z pasmem biodrowo-piszczelowym lub ścięgnami wokół stawu biodrowego. Pasmo biodrowo-piszczelowe, biegnące wzdłuż zewnętrznej części uda, może przeskoczyć przez krętarz większy (występ kostny na kości udowej). Trzaskanie może być również spowodowane ruchem ścięgien mięśni biodrowych nad strukturami kostnymi.

Także dolegliwość ta może obejmować ścięgno mięśnia biodrowo-lędźwiowego, które przechodzi przez przód stawu biodrowego. Trzaskanie ma miejsce, gdy ścięgno mięśnia biodrowo-lędźwiowego przesuwa się po strukturach kostnych miednicy lub stawu biodrowego.

W takich sytuacjach zalecane jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy w celu zdiagnozowania dolegliwości, a następnie jej leczenia, aby pozbyć się niepokojących objawów.

Objawy zespołu trzaskającego biodra

Do głównych objawów charakterystycznych dla zespołu trzaskającego biodra możemy zaliczyć: okresowe, w zasadzie bezbolesne, ale słyszalne przeskakiwanie lub trzaskanie, ponadto uczucie dyskomfortu, mogą pojawić się też dolegliwości bólowe okolicy stawu w zaawansowanej postaci schorzenia, jak również utrudnione chodzenie lub szybka męczliwość.

Leczenie zespołu trzaskającego biodra

Leczenie trzaskającego biodra obejmuje głównie rehabilitację biodra i farmakoterapię, co w większości przypadków pozwala osiągnąć dobre rezultaty. Wykonuje się zabiegi fizykoterapeutyczne jak laseroterapia, ultradźwięki i pole magnetyczne – ich celem jest zmniejszenie stanu zapalnego tkanek miękkich w obrębie stawu. W przypadku gdy występuje obrzęk zaleca się wykonywanie krioterapii miejscowo na chory staw, a w przypadku dolegliwości bólowych można zastosować jonoforezę z lekiem przeciwbólowym. Dobre rezultaty daje leczenie falą uderzeniową oraz laserem HILT, który wzmacnia efekty terapeutyczne.

Zabiegi te stosowane są w przewlekłych schorzeniach tkanek miękkich – dzięki nim następuje poprawa metabolizmu chorej tkanki, zmniejszenie napięcia oraz redukcja bólu i zmęczenia. Leczenie zachowawcze dopełnia masaż tkanek miękkich, a także ćwiczenia rozluźniające i wzmacniające z rehabilitantem. Jeżeli jednak leczenie zachowawcze nie przynosi pożądanych skutków wówczas wskazane jest leczenie operacyjne, która wykonuje się metodą.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Agata Baranowska
Agata Baranowska
Fizjoterapeutka
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Mikołaj Trześniewski
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Zespół trzaskającego biodra
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.