Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja stawu biodrowego to wada wrodzona polegająca na wadliwie ukształtowanym biodrze. Jest to patologia, która może występować w dwóch odmianach – jako czysta dysplazja, cechująca się tylko wadliwym ukształtowaniem biodra, jak również jako dysplazja z przemieszczeniem głowy kości udowej poza panewkę, co nazywane jest wrodzonym zwichnięciem stawu biodrowego. Wczesne wykrycie dysplazji stawu biodrowego i odpowiednio wcześnie podjęte leczenie daje szansę pełnego wyleczenia.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Jak rozpoznać dysplazję?

Aby zdiagnozować dysplazję u noworodka wystarczy sprawdzić w biodrze dwie rzeczy: przeskakiwanie i ograniczenie odwodzenia. Dodatkowo można jeszcze wykonać badanie USG stawów biodrowych, co jest wskazane ponieważ ultrasonografia daje możliwość wczesnego rozpoznania patologii i kontrolowania postępów leczenia.

 

Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja stawu biodrowego leczenie

Leczenie dysplazji stawu biodrowego jest stosunkowo łatwe, ale wymaga dużo cierpliwości. Polega ono bowiem na stopniowym pokonywaniu oporu skróconych mięśni, aż do momentu gdy uzyska się pełne odwiedzenie. W tym leczeniu chodzi przede wszystkim o to, by scentrować głowę kości udowej na dno panewki. Ma to na celu odciążenie niedorozwiniętego górnego brzegu panewki.

By utrzymać takie ustawienie biodra, stosuje się różnego rodzaju rozwórki, np. poduszkę Frejki, uprząż Pawlika, szynę Koszli. W leczeniu dysplazji stawu biodrowego wykorzystuje się również konkretne zabiegi fizykoterapeutyczne. Zdarza się, że oprócz dysplazji u dziecka występuje podwichnięcie albo zwichnięcie głowy kości udowej – zazwyczaj skutkiem jest skrócenie nogi oraz utykanie w trakcie chodzenia.

Tego typu patologie wymagają leczenia operacyjnego. Dysplazje stawu biodrowego należy leczyć jak najwcześniej. Nieleczona da na pewno o sobie znać w okresie pokwitaniowym. Objawami, na które będzie cierpieć młody człowiek będą bóle w kolanie, zmęczenie, później dojdzie do tego jeszcze ból biodra.

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń teraz
Zapisz się online