Dysplazja stawu biodrowego to wada wrodzona polegająca na wadliwie ukształtowanym biodrze. Jest to patologia, która może występować w dwóch odmianach – jako czysta dysplazja, cechująca się tylko wadliwym ukształtowaniem biodra, jak również jako dysplazja z przemieszczeniem głowy kości udowej poza panewkę, co nazywane jest wrodzonym zwichnięciem stawu biodrowego. Wczesne wykrycie dysplazji stawu biodrowego i odpowiednio wcześnie podjęte leczenie daje szansę pełnego wyleczenia.
Dysplazja stawu biodrowego to stan, w którym staw biodrowy nie rozwija się prawidłowo, co prowadzi do jego niestabilności i zwiększonego ryzyka zwichnięcia. Schorzenie to może wystąpić na każdym etapie życia, od niemowlęctwa do dorosłości, ale najczęściej rozpoznawane jest u niemowląt i małych dzieci.
Dokładna przyczyna dysplazji stawu biodrowego jest często wieloczynnikowa i obejmuje zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. W związku z tym często trudno jest określić, jakie mogą być dokładne przyczyny dolegliwości.
Kluczowe czynniki, które przyczyniają się do rozwoju dysplazji stawu biodrowego:
Aby zdiagnozować dysplazję u noworodka wystarczy sprawdzić w biodrze dwie rzeczy: przeskakiwanie i ograniczenie odwodzenia. Dodatkowo można jeszcze wykonać badanie USG stawów biodrowych, co jest wskazane ponieważ ultrasonografia daje możliwość wczesnego rozpoznania patologii i kontrolowania postępów leczenia.
Leczenie dysplazji stawu biodrowego jest stosunkowo łatwe, ale wymaga dużo cierpliwości. Polega ono bowiem na stopniowym pokonywaniu oporu skróconych mięśni, aż do momentu gdy uzyska się pełne odwiedzenie. W tym leczeniu chodzi przede wszystkim o to, by scentrować głowę kości udowej na dno panewki. Ma to na celu odciążenie niedorozwiniętego górnego brzegu panewki.
By utrzymać takie ustawienie biodra, stosuje się różnego rodzaju rozwórki, np. poduszkę Frejki, uprząż Pawlika, szynę Koszli. W leczeniu dysplazji stawu biodrowego wykorzystuje się również konkretne zabiegi fizykoterapeutyczne. Zdarza się, że oprócz dysplazji u dziecka występuje podwichnięcie albo zwichnięcie głowy kości udowej – zazwyczaj skutkiem jest skrócenie nogi oraz utykanie w trakcie chodzenia.
Tego typu patologie wymagają leczenia operacyjnego. Dysplazje stawu biodrowego należy leczyć jak najwcześniej. Nieleczona da na pewno o sobie znać w okresie pokwitaniowym. Objawami, na które będzie cierpieć młody człowiek będą bóle w kolanie, zmęczenie, później dojdzie do tego jeszcze ból biodra.