Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja biodra / Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja stawu biodrowego

Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Dysplazja stawu biodrowego to wada wrodzona polegająca na wadliwie ukształtowanym biodrze. Jest to patologia, która może występować w dwóch odmianach – jako czysta dysplazja, cechująca się tylko wadliwym ukształtowaniem biodra, jak również jako dysplazja z przemieszczeniem głowy kości udowej poza panewkę, co nazywane jest wrodzonym zwichnięciem stawu biodrowego. Wczesne wykrycie dysplazji stawu biodrowego i odpowiednio wcześnie podjęte leczenie daje szansę pełnego wyleczenia.

Jak dochodzi do dysplazji stawu biodrowego?

Dysplazja stawu biodrowego to stan, w którym staw biodrowy nie rozwija się prawidłowo, co prowadzi do jego niestabilności i zwiększonego ryzyka zwichnięcia. Schorzenie to może wystąpić na każdym etapie życia, od niemowlęctwa do dorosłości, ale najczęściej rozpoznawane jest u niemowląt i małych dzieci.

Dokładna przyczyna dysplazji stawu biodrowego jest często wieloczynnikowa i obejmuje zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. W związku z tym często trudno jest określić, jakie mogą być dokładne przyczyny dolegliwości.

Kluczowe czynniki, które przyczyniają się do rozwoju dysplazji stawu biodrowego:

  • Czynniki genetyczne – wpływają na kształt i stabilność stawu biodrowego,
  • Poród pośladkowy – biodra dziecka częściej znajdują się w pozycji zgiętej i przywiedzionej, co może wpływać na prawidłowy rozwój stawu biodrowego,
  • Czynniki hormonalne – oddziaływanie relaksyny, która powoduje wiotkość stawów,
  • Czynniki środowiskowe – zbyt ciasne ubrania, umieszczanie dziecka w nosidełku lub urządzeniu, które zmusza nogi do wyprostowania przez dłuższy czas,
  • Płeć żeńska – dysplazja stawów biodrowych częściej dotyka dziewczynki niż chłopców.

Jak rozpoznać dysplazję?

Aby zdiagnozować dysplazję u noworodka wystarczy sprawdzić w biodrze dwie rzeczy: przeskakiwanie i ograniczenie odwodzenia. Dodatkowo można jeszcze wykonać badanie USG stawów biodrowych, co jest wskazane ponieważ ultrasonografia daje możliwość wczesnego rozpoznania patologii i kontrolowania postępów leczenia.

Dysplazja stawu biodrowego leczenie

Leczenie dysplazji stawu biodrowego jest stosunkowo łatwe, ale wymaga dużo cierpliwości. Polega ono bowiem na stopniowym pokonywaniu oporu skróconych mięśni, aż do momentu gdy uzyska się pełne odwiedzenie. W tym leczeniu chodzi przede wszystkim o to, by scentrować głowę kości udowej na dno panewki. Ma to na celu odciążenie niedorozwiniętego górnego brzegu panewki.

By utrzymać takie ustawienie biodra, stosuje się różnego rodzaju rozwórki, np. poduszkę Frejki, uprząż Pawlika, szynę Koszli. W leczeniu dysplazji stawu biodrowego wykorzystuje się również konkretne zabiegi fizykoterapeutyczne. Zdarza się, że oprócz dysplazji u dziecka występuje podwichnięcie albo zwichnięcie głowy kości udowej – zazwyczaj skutkiem jest skrócenie nogi oraz utykanie w trakcie chodzenia.

Tego typu patologie wymagają leczenia operacyjnego. Dysplazje stawu biodrowego należy leczyć jak najwcześniej. Nieleczona da na pewno o sobie znać w okresie pokwitaniowym. Objawami, na które będzie cierpieć młody człowiek będą bóle w kolanie, zmęczenie, później dojdzie do tego jeszcze ból biodra.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Agata Baranowska
Agata Baranowska
Fizjoterapeutka
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Mikołaj Trześniewski
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Dysplazja stawu biodrowego
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.