Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja kolana / Ból piszczeli przyczyny i objawy

Ból piszczeli przyczyny i objawy

Ból piszczeli pojawiający się podczas chodzenia albo biegania może mieć różne podłoże. Może wynikać ze źle dobranego obuwia, które zaburza wzorzec chodu co dotyczy głównie kobiet chodzących w japonkach i szpilkach. Przyczyn bólu piszczeli można szukać również w zaniedbaniach treningowych takich jak brak rozgrzewki, brak przerw w trakcie treningu, nieprawidłowej technice biegu obciążającej piszczele, a także braku czasu na regenerację, jak i bieganiu z niewyleczonymi kontuzjami.

Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Budowa i lokalizacja piszczeli

Piszczel jest jedną z dwóch długich kości znajdujących się w dolnej części nogi, obok kości strzałkowej. Razem piszczel i kość strzałkowa tworzą strukturę dolnej części nogi.

Piszczel znajduje się po środkowej (wewnętrznej) stronie podudzia, równolegle do kości strzałkowej, która znajduje się po stronie bocznej (zewnętrznej). Biegnie od stawu kolanowego do stawu skokowego. Piszczel i kość strzałkowa razem tworzą szkielet kostny podudzia i zapewniają wsparcie dla mięśni, ścięgien i innych struktur.

Piszczel jest większą i mocniejszą z dwóch kości podudzia. Biegnie równolegle do kości strzałkowej i odpowiada za utrzymanie dużej części ciężaru ciała. Bliższy koniec kości piszczelowej ma wyrostek kostny zwany płaskowyżem piszczelowym, który łączy się z kością udową, tworząc staw kolanowy. Kłykcie przyśrodkowe i boczne płaskowyżu kości piszczelowej zapewniają powierzchnię, na której spoczywają kłykcie kości udowej. Trzon kości piszczelowej jest długi i cylindryczny, zapewniając strukturalne wsparcie nodze. Wzdłuż trzonu znajduje się grzbiet zwany grzebieniem kości piszczelowej lub golenią, który można wyczuć palpacyjnie na przedniej powierzchni nogi. Dalszy koniec kości piszczelowej tworzy kostkę przyśrodkową, wyrostek kostny po wewnętrznej stronie kostki. Łączy się z kością skokową stopy, tworząc staw skokowy. Piszczel i kość strzałkowa są połączone błoną międzykostną, tkanką włóknistą, która pomaga ustabilizować obie kości i rozprowadza siły podczas ćwiczeń z obciążeniem.

Ból piszczeli może być również wywołany przez shin splints, czyli syndrom napięcia przyśrodkowej strony piszczeli. Oprócz bólu pojawia się obrzęk.

Na shin splints narażone są najczęściej osoby, które robią błędy w trakcie treningu – ćwiczą bez rozgrzewki albo trenują z niewyleczonymi kontuzjami. Kolejną przyczyną bólu piszczeli może być ostry zespół ciasnoty przedziałów powięziowych, wówczas pojawia się narastający ból, na ogół w przednio-bocznej części piszczeli, ponadto przykurcz w stawach, obrzęk i osłabienie siły mięśniowej. Zmęczeniowe złamanie kości piszczelowej też może być przyczyną bólu piszczeli. Dochodzi do niego w skutek powtarzających się mikrourazów kości, na ogół u biegaczy amatorów którzy trenują bez rozgrzewki i za długo.

Ból piszczeli leczenie

Ze względu na mnogość przyczyn, które mogą powodować ból piszczeli, nie ma możliwości opisania ogólnego leczenia tej dolegliwości. Wszystko zależy od czynników, które wywołują ból, dlatego jedynym rozwiązaniem jest umówienie się na konsultację do dobrego ortopedy, który przeprowadzi wywiad z pacjentem na temat jego trybu życia, aktywności fizycznej, czy historii przebytych kontuzji. Warto do ortopedy przyjść z już wykonanym badaniem RTG piszczeli, co na pewno ułatwi specjaliście postawienie trafnej diagnozy. Wdrożenie rehabilitacji, zalecenie konkretnych zabiegów terapeutycznych, jak również dobór odpowiednich ćwiczeń będzie możliwy tylko po rozpoznaniu schorzenia i jego przyczyny. Dodatkowo, istotne może być przeprowadzenie dodatkowych badań, takich jak rezonans magnetyczny (MRI) czy badanie ultrasonograficzne, które mogą dostarczyć więcej informacji na temat stanu tkanki kostnej i mięśniowej. Lekarz może także zalecić zmiany w diecie lub stylu życia, które pomogą w leczeniu oraz zapobieganiu powtórnym urazom. Ważne jest również, aby pacjent ścisłe przestrzegał zaleceń medycznych, w tym regularne uczestniczenie w sesjach rehabilitacji oraz wykonywanie zaleconych ćwiczeń w domu. W przypadku bólu spowodowanego specyficznymi schorzeniami, takimi jak np. złamania zmęczeniowe, konieczne może być zastosowanie unieruchomienia lub specjalistycznych ortezy.

Być może będzie należało przeanalizować chód pacjenta na specjalnej platformie, by sprawdzić czy nie wymaga korekcji za pomocą wkładek ortopedycznych. Idealnie dopasowane wkładki termoplastyczne umożliwiają skorygowanie zarówno chodu jak i biegu, co ma wpływ praktycznie na cały aparat ruchowy człowieka. Zapraszamy do naszego gabinetu po trafną diagnozę i kompleksowe leczenie, by jak najszybciej wrócić do zdrowia. W naszym gabinecie stosujemy również nowoczesne metody fizjoterapii i rehabilitacji, które dostosowujemy indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Dzięki temu możemy skutecznie wspierać proces leczenia i przyspieszyć powrót do pełnej sprawności.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Agata Baranowska
Agata Baranowska
Fizjoterapeutka
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Mikołaj Trześniewski
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Ból piszczeli przyczyny i objawy
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 345 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.