Choroba Osgood-Schlattera

Choroba Osgood-Schlattera to inaczej jałowa martwica guzowatości kości piszczeli. Jest to schorzenie, które dotyka wyłącznie młodych ludzi uprawiających sport, a konkretniej piłkę nożną i lekkoatletykę. Choroba może się rozwinąć u młodych ludzi, u których jeszcze nie doszło do zarośnięcia chrząstki wzrostowej, czyli do około 16-ego roku życia.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Przyczyny choroby Osgood-Schlattera

Choroba rozwija się w skutek intensywnych, systematycznych treningów, podczas których dochodzi do gwałtownych wyprostów wcześniej zgiętych kolan. Chorobie Osgood-Schlattera towarzyszą również zmiany degeneracyjne więzadła rzepki. Nie leczona kończy się długotrwałymi dolegliwościami bólowymi, jeżeli jednak trafi się do dobrego ortopedy, który opracuje skuteczną rehabilitację kolana, wówczas schorzenie jest w pełni wyleczalne.

choroba-osgood-schlattera

Objawy, czyli jak rozpoznać chorobę

Wszelkie dolegliwości bólowe pojawiają się w górnej części podudzia, można je odczuć przy prostowaniu kolana, przy klękaniu, a w trakcie wysiłku fizycznego mogą być jeszcze intensywniejsze. Umawiając się na wizytę u ortopedy należy wykonać zdjęcie RTG kolana, które pomoże w diagnozie dolegliwości. Objawami wskazującymi na chorobę Osgood-Schlattera są:

  • guzowate zgrubienie poniżej kolana
  • zaczerwienie guzowatości piszczeli
  • obrzęk guzowatości piszczeli
  • wzmożone ocieplenie guzowatości piszczeli
  • bolesność przy ucisku

Choroba Osgood-Schlattera – leczenie

Rehabilitacja kolana w tym konkretnym przypadku polega przede wszystkim na przerwie w uprawianiu sportu i ograniczeniu ruchu zginania w kolanie – najlepiej w tym wypadku sprawdzają się ortezy, czasem stosuje się również łuskę gipsową albo aparat ortopedyczny. Ortopeda może zapisać młodemu pacjentowi leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz zabiegi fizjoterapii. Najlepsze efekty przy chorobie Osgood-Schlattera daje terapia falą uderzeniową w połączeniu z laserem wysokoenergetycznym o mocy 15 W. Zabiegi działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i znacznie skracają czas rehabilitacji kolana.

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń teraz
Zapisz się online