Kolano kinomana zapalenie stawu rzepkowo-udowego

„Kolano kinomana” to po prostu zapalenie stawu rzepkowo-udowego, które nie leczone może doprowadzić do choroby zwyrodnieniowej całego stawu kolanowego. Zapalenie stawu rzepkowo-udowego objawia się przeważnie, gdy ktoś przebywa dłuższy czas w pozycji siedzącej, ze zgiętymi kolanami – tak jak w trakcie seansu w kinie i właśnie stąd nazwa – kolano kinomana.

Jest to stan zapalny części kolana znajdującej się między rzepką, a przednią częścią powierzchni stawowej kości udowej. Staw rzepkowo-udowy każdego dnia poddawany jest ogromnym obciążeniom, które wielokrotnie przekraczają ciężar ciała człowieka.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!

Zapalenie stawu rzepkowo-udowego- przyczyny

Powodem zapalenia stawu rzepkowo-udowego są przykurcze mięśni oraz nierównomierna praca kolan. Rzepka jest wówczas nieproporcjonalnie obciążana, czego efektem jest ból. Kolano kinomana dotyka przede wszystkim osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, w trakcie którego kolana są przez większość czasu ugięte. Na zapalenie stawu rzepkowo-udowego cierpią też czasem kobiety, które chodzą na szpilkach, przez co nie prostują w pełni kolan, co skutkuje ciągłymi obciążeniami stawu. Przyczyną kolana kinomana można być również wadliwa budowa kolana, związana z bocznym ustawieniem przyczepu więzadła rzepki na kości piszczelowej.

kolano kinomana

Kolano kinomana – leczenie

Przede wszystkim w rehabilitacji kolana kinomana chodzi o jego odciążenie, dlatego wykonuje się specjalnie dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest odpowiednie rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni. W rehabilitacji kolana zaleca się również terapię laserem wysokoenergetycznym HIL, który działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Rehabilitację kolana uzupełnia kinesiotaping, który ma za zadanie odciążyć kolano, a równocześnie umożliwić pacjentowi normalne funkcjonowanie.

Kolano kinomana – objawy

Gdy schorzenie się rozwija trudno zauważyć pierwsze objawy. Te występują dopiero w dalszej fazie choroby – są to m.in. trzeszczenie, chrobotanie lub strzelanie w kolanie, zwłaszcza podczas jego zginania. Pacjenci w trakcie siedzenia skarżą się na ból, który jest umiejscowiony albo z przodu kolana, albo po jego bocznej stronie.

By precyzyjnie postawić diagnozę medyczną i ze 100% pewnością określić, że pacjent cierpi właśnie na „kolano kinomana” należy udać się do dobrego ortopedy ze zdjęciem RTG, które wraz z przeprowadzonym przez lekarza-specjalistę wywiadem i badaniem przedmiotowym będzie stanowiło podstawę do postawienia diagnozy i umożliwi zalecenie leczenia.

Okazje cenowe

Skontaktuj się z nami

Adres

ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00

Zadzwoń teraz
Zapisz się online