Przejdź do głównej treści
Strona główna / Oferta / Rehabilitacja / Rehabilitacja kolana / Kolano kinomana zapalenie stawu rzepkowo-udowego

Kolano kinomana zapalenie stawu rzepkowo-udowego

„Kolano kinomana” to po prostu zapalenie stawu rzepkowo-udowego, które nie leczone może doprowadzić do choroby zwyrodnieniowej całego stawu kolanowego. Zapalenie stawu rzepkowo-udowego objawia się przeważnie, gdy ktoś przebywa dłuższy czas w pozycji siedzącej, ze zgiętymi kolanami – tak jak w trakcie seansu w kinie i właśnie stąd nazwa – kolano kinomana.

Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.

Jest to stan zapalny części kolana znajdującej się między rzepką, a przednią częścią powierzchni stawowej kości udowej. Staw rzepkowo-udowy każdego dnia poddawany jest ogromnym obciążeniom, które wielokrotnie przekraczają ciężar ciała człowieka.

Budowa stawu rzepkowo-udowego

Staw rzepkowo-udowy jest kluczowym elementem kompleksu stawu kolanowego i odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu kolana, szczególnie podczas czynności obejmujących zginanie i prostowanie kolana.

Staw ten składa się z poniższych struktur:

  • Rzepka – płaska, trójkątna kość znajdująca się z przodu kolana. Łączy się z kością udową i zapewnia korzyści mechaniczne podczas ruchów kolana. Tylna powierzchnia rzepki jest podzielona na fasety, które łączą się z kłykciami kości udowej.
  • Kość udowa – na dalszym końcu kości udowej znajdują się dwa zaokrąglone kłykcie (boczny i przyśrodkowy), które tworzą bloczek kości udowej – rowek, po którym rzepka ślizga się podczas ruchu kolana.
  • Ścięgno mięśnia czworogłowego – łączy mięśnie czworogłowe (mięśnie z przodu uda) z rzepką. Jest przedłużeniem mięśnia czworogłowego uda i służy do przenoszenia sił na rzepkę.
  • Więzadło rzepki – jest kontynuacją ścięgna mięśnia czworogłowego, które łączy rzepkę z guzowatością kości piszczelowej, wyrostkiem kostnym z przodu kości piszczelowej. Więzadło to pomaga zakotwiczyć rzepkę i stabilizuje staw rzepkowo-udowy.
  • Chrząstka stawowa – pokrywa tylną powierzchnię rzepki i odpowiadające jej kłykcie kości udowej. Ta gładka chrząstka zapewnia powierzchnię o niskim tarciu, dzięki czemu rzepka może płynnie przesuwać się po bloczku kości udowej podczas ruchów kolana.
  • Błona maziowa i płyn maziowy – staw rzepkowo-udowy, podobnie jak cały staw kolanowy, otoczony jest torebką stawową wyłożoną błoną maziową. Błona maziowa wytwarza płyn maziowy, który smaruje powierzchnie stawów i zmniejsza tarcie podczas ruchu.

Zapalenie stawu rzepkowo-udowego- przyczyny

Powodem zapalenia stawu rzepkowo-udowego są przykurcze mięśni oraz nierównomierna praca kolan. Rzepka jest wówczas nieproporcjonalnie obciążana, czego efektem jest ból. Kolano kinomana dotyka przede wszystkim osoby, które prowadzą siedzący tryb życia, w trakcie którego kolana są przez większość czasu ugięte. Na zapalenie stawu rzepkowo-udowego cierpią też czasem kobiety, które chodzą na szpilkach, przez co nie prostują w pełni kolan, co skutkuje ciągłymi obciążeniami stawu. Przyczyną kolana kinomana można być również wadliwa budowa kolana, związana z bocznym ustawieniem przyczepu więzadła rzepki na kości piszczelowej.

Kolano kinomana – leczenie

Przede wszystkim w rehabilitacji kolana kinomana chodzi o jego odciążenie, dlatego wykonuje się specjalnie dobrane ćwiczenia, których zadaniem jest odpowiednie rozciągnięcie i wzmocnienie mięśni. W rehabilitacji kolana zaleca się również terapię laserem wysokoenergetycznym HIL, który działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Rehabilitację kolana uzupełnia kinesiotaping, który ma za zadanie odciążyć kolano, a równocześnie umożliwić pacjentowi normalne funkcjonowanie.

Kolano kinomana – objawy

Gdy schorzenie się rozwija trudno zauważyć pierwsze objawy. Te występują dopiero w dalszej fazie choroby – są to m.in. trzeszczenie, chrobotanie lub strzelanie w kolanie, zwłaszcza podczas jego zginania. Pacjenci w trakcie siedzenia skarżą się na ból, który jest umiejscowiony albo z przodu kolana, albo po jego bocznej stronie.

By precyzyjnie postawić diagnozę medyczną i ze 100% pewnością określić, że pacjent cierpi właśnie na „kolano kinomana” należy udać się do dobrego ortopedy ze zdjęciem RTG, które wraz z przeprowadzonym przez lekarza-specjalistę wywiadem i badaniem przedmiotowym będzie stanowiło podstawę do postawienia diagnozy i umożliwi zalecenie leczenia.

Warto przeczytać

Lekarze zajmujący się tą specjalizacją

Mikołaj Sałasiński
Fizjoterapeuta
Adam Chlaściak
Adam Chlaściak
Fizjoterapeuta
Aleksander Nowosadko
Fizjoterapeuta
Daj sobie pomóc!
Umów się na wizytę w Body Move
Warto przeczytać
Informacje: Kolano kinomana zapalenie stawu rzepkowo-udowego
Skontaktuj się z nami
Daj sobie pomóc już dzisiaj! Umów się na wizytę w BodyMove!
4.9
Średnia ocen w naszym Centrum Medycznym
Mapa dojazdu
Jak dojechać do BodyMove
Adres naszego Centrum
ul. Rydygiera 19 lokal U17
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek: 08:00 - 21:00
Sobota: 08:00 - 14:00
Logotyp Google
4.9
na podstawie 425 opinii.
Zobacz opinie
Logotyp Google
5.0
na podstawie 168 opinii.
Logotyp Google
4.9
na podstawie 115 opinii.