Uszkodzenie łąkotek
Uszkodzone łąkotki sprawiają duży ból i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie, o uprawianiu sportu nie wspominając. Trzeba je leczyć u ortopedy, który zdiagnozuje ich stan i zleci odpowiednią rehabilitację, a w konieczności operacyjnie.

Szukasz pomocy specjalistów?
Zadzwoń i umów się na wizytę w Body Move!
Łąkotka – rodzaje uszkodzeń
- podłużne (rączka od wiadra)
- horyzontalne (rozwarstwienie)
- języka, degeneracyjne (w zmianach zwyrodnieniowych)
Łąkotki ulegają uszkodzeniu najczęściej podczas niekontrolowanego skrętu zewnętrznego podudzia przy zgiętym stawie kolanowym. Dzieje się to w czasie zajęć sportowych (narty, piłka nożna, siatkówka), w trakcie wykonywania pracy (uraz bocznej powierzchni stawu kolanowego), a nawet podczas banalnych zajęć domowych (wstawanie z pozycji kucznej). Również niestabilność kolana z powodu uszkodzenia więzadła krzyżowego predysponuje do uszkodzeń łąkotek. Częściej dochodzi do uszkodzeń łąkotki przyśrodkowej niż bocznej.
Charakterystyczny objaw uszkodzenia łąkotki pacjenci opisują, jako słyszalny lub wyczuwalny „trzask” w kolanie, któremu często towarzyszy nagłe zablokowanie ruchu w stawie. Kolano pozostaje w zgięciu, a próba jego wyprostu wywołuje silny ból. Do najczęściej zgłaszanych objawów uszkodzeń łąkotki zaliczamy stały lub przewlekły ból, często występujący w okolicy dołu podkolanowego, okresowe lub stałe zablokowanie stawu, obrzęk, nawracające wysięki, przeskakiwanie, „uciekanie” kolana. Oderwana całkowicie lub częściowo łąkotka, która przemieszcza się w stawie kolanowym wgniata się w gładką powierzchnię chrząstki stawowej i niszczy ją nieodwracalnie.
Każde podejrzenie uszkodzenia łąkotki powinno być diagnozowane artroskopowo i odpowiednio leczone w trybie pilnym. Ma to na celu ochronę stawu przed zniszczeniami, jakie może spowodować oderwana łąkotka oraz stworzenie szansy wykonania jej naprawy.

Uszkodzenie łąkotki przyczyny
Do czynników bezpośrednich odpowiedzialnych za uszkodzenia łękotek należą: przeciążenia związane z aktywnością fizyczną, urazy zgięciowo-skrętne kolan (przeważnie na skutek sportu), zaburzenia struktury łękotek, zmiany zwyrodnieniowe (podeszły wiek), torbiele wewnątrz stawowe.
Objawy uszkodzenia łękotek
Odczuwasz ostry ból w kolanie nasilający się podczas chodzenia i klękania? To może być uszkodzona łękotka. Jakie jeszcze objawy wskazują na ten uraz? Przede wszystkim trzask w kolanie, który daje się usłyszeć, może pojawić się również obrzęk kolana, które staje się cieplejsze. Pojawiają się kłopoty z poruszaniem, kolano może być niestabilne (uciekać), ruch może być ograniczony podczas wyprostu oraz zgięcia, możliwe uczucie usztywnienia, a nawet blokowania.
Leczenie łąkotek Warszawa
Ponieważ większość uszkodzeń łąkotek związanych jest z ich stroną wewnętrzną, gorzej ukrwioną która nie ma możliwości samoistnego zagojenia się konieczna jest wizyta u ortopedy. Specjalista przeprowadzi badanie fizykalne, a w razie wątpliwości wykona badanie USG. Niekiedy konieczne jest wykonanie artroskopii kolana. Dobór leczenia zależy od typu uszkodzenia. Czasami wystarcza leczenie zachowawcze obejmujące farmakoterapię, chłodzenie, odpoczynek i odpowiednio dobraną rehabilitację.
W przypadku bólu i obrzęku można spróbować wdrożyć do leczenia zabiegi falą uderzeniową i laserem wysokoenergetycznym HIL. Jeżeli natomiast uraz łąkotki jest poważny wówczas konieczna może być jej naprawa lub częściowe usunięcie.

Okazje cenowe
Skontaktuj się z nami
Kontakt / Rejestracja
Adres
ul. Rydygiera 19 lokal U17,
01-793 Warszawa Żoliborz
woj. mazowieckie
Godziny otwarcia
Poniedziałek - Piątek
08:00 - 21:00
Sobota 8:00 - 14:00